Mikroekonomika


Ekonomikos konspektas. Gamybos veiksnių rinka. Tobulos konkurencijos darbo jėgos rinka. Darbo jėgos paklausa. Darbo jėgos pasiūla. Pusiausvyra darbo jėgos rinkoje. Palyginimas su lietuviška knyga. Literatūra.


Darbas yra tam tikros rūšies produktas, kuriame dauguma žmonių turi savo asmeninę dalį. Darbdavys perka šį produktą tokia kaina: darbo užmokestis, kurį gauna darbuotojas mainais už savo pastangas. Tobulos konkurencijos rinkoje darbuotojo darbo užmokestis yra nustatytas taip pat kaip ir kitos kainos, sąveikaujant pasiūlai ir paklausai.

Darbas yra standartizuota prekė. Nagrinėjamoje ūkio šakoje visi samdomieji darbuotojai yra vienodai kvalifikuoti.

Samdomieji darbuotojai yra mobilūs. Nėra kliūčių pakeisti vieną darbo vietą kita.

Darbo paklausa tai santykis atvirkščiai proporcingas realiajai algai ir darbo kiekiui per tam tikrą laiko tarpą, kai visa kita yra pastovu. Darbo jėgos paklausos kreivė visada žemėjanti. Darbdaviai samdys mažiau darbuotojų už didesnį atlyginimą, nei už mažesnį.

Darbo jėgos paklausa dalinai yra gauta iš gaminamo produkto paklausos. Jei nėra produkto paklausos, tuomet nebus to produkto gamintojų paklausos. Kuo didesnė prekės ar paslaugos paklausa, tuo didesnė rinkos kaina ir didesnė darbo paklausa. Taip pat kuo didesnė paklausa tam tikram darbui, kai visa kita laikytina vienoda, tuo didesnis darbo užmokestis.

Darbo našumas tai toks – darbo kiekis, kurį darbuotojas gali pagaminti per tam tikrą laiko tarpą – yra kitas svarbus veiksnys darbo jėgos paklausoje. Galutinio produkto kaina nustato darbuotojo gamybos apimties vertę, bet jos produktyvumas apibrėžia kiek ji gali gaminti. Drauge, darbo našumas ir rinkos kaina nustato darbo rinkos vertę darbdaviams ir galiausiai darbdavių paklausą ir pasiūlą.

Galima numatyti, jog darbo jėgos paklausa kris ir kils kartu su našumo ir produkto kainos mažėjimu ir didėjimu. Tikriausiai tam tikras produktas yra parduodamas konkurencingoje rinkoje, kur jo kainą yra nustatyta sąveikaujant paklausai ir pasiūlai.

Kad geriau suprasti darbo jėgos paklausą reikėtų panagrinėti vieną pavyzdį. Šiuo atveju kaip produktą aš pasirinkau pelėkautus (mousetraps).

(2) stulpelis iliustruoja mažėjančias įplaukas. Pirmasis darbuotojas (first laborer) prie ribinio produkto arba kitaip prie papildomos produkcijos vieneto 6 pelėkautais per valandą. Žiūrint šiuo aspektu ribinis produktas kiekvieno papildomo darbuoto mažėja. Jis krinta nuo penkių iki keturių, nuo keturių iki trijų ir taip toliau, kol papildomas darbuotojas pagamina tik vieną pelėkautą. Darbdavio problema, kai produkcija pasiekė mažėjančių įplaukų ribą, yra apibrėžti kuo didesnį samdomų darbininkų skaičių.

  • Ekonomika Konspektai
  • 2013 m.
  • Kara
  • 11 puslapių (2178 žodžiai)
  • Ekonomikos konspektai
  • Microsoft Word 82 KB
  • Mikroekonomika
    10 - 3 balsai (-ų)
Mikroekonomika. (2013 m. Balandžio 11 d.). http://www.mokslobaze.lt/mikroekonomika.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 19 d. 13:43