Mikroorganizmų paveldimumas ir kintamumas


Įvadas. Mikroorganizmų paveldimumas ir kintamumas. Mikroorganizmų paveldimumo materialus pagrindas. Nechromosominiai paveldimumo veiksniai. Kintamumas. Nepaveldimas kintamumas. Paveldimas kintamumas. Mikroorganizmų kintamumo selekcija ir jų praktinė reikšmė. Išvados. Literūra.


Paveldimumas, tai organizmų savybė išlaikyti ir perduoti palikuonims tam tikrus, tik atitinkamiems individams būdingus požymius. Tai bendra visų gyvųjų organizmų savybė. Paveldimi patys įvairiausi požymiai ir savybės, netgi gebėjimas kisti. Ištikrųjų paveldimi požymiai, bet ne genai.

Kintamumas- Organizmų naujų požymių ir savybių atsiradimas. Kintamumas būdingas visiems mikroorganizmams. Pakitusios mikroorganizmų savybės gali būti paveldimos ir nepaveldimos. Paveldimų pakitimų kategorijai priklauso tokie pakitimai, kurie vyksta ląstelės genome. Tai mutacijos ir rekombinacijos.

Paveldimumas ir kintamumas yra glaudžiai susijusios priešingos organizmų savybės, kurios laiduoja rušiū evoliuciją ir santikinį pastovumą.

Visų organizmų požymių ir savybių paveldimumo materialus pagrindas yra chromosomos, o bakterijų ir virusų- tiktai nukleino rūgštys: DNR ir RNR. Chromosomose yra svarbiausi organizmų ląstelių branduolių struktūros komponentai- nukleino rūgštys, kurių molekulėse linijiniškai išsidėstę paveldimumo vienetai- genai. Yra dvejopų nukleino rūgščių: dezoksiribonukleino (DNR) ir ribonukleino (RNR). Tai ilgos polimerinės molekulės, sudarytos iš nukleotidų.

Nukleotidų skaičius DNR molekulėje priklauso nuo organizmo sandaros sudėtingumo. Bakteriofagų DNR molekulėje jų yra 5000- 10000, bakterijų- apie 5mln. Kiekvienas nukleotidas sudarytas iš azotinių bazių, pakaitomis išsidėsčiusių fosforo rūgšties ir pentozių molekulių liekanų. DNR molekulėje yra 2- dezoksiribozės, o RNR molekulėje- ribozės liekana. Prie kiekvieno cukraus liekanos prisijungę purinų arba pirimidinų bazės. DNR molekulėje iš purinų prisijungę adeninas (A) ir guaninas (G), o iš pirimidinų- citozinas (C) ir timinas (T). RNR molekulėje vietoj timino yra uracilas (U). Beto, RNR nuo DNR skiriasi tuo, kad jos molekulė sudaryta iš vienos spirališkos nukleotidų grandinės. DNR molecule paprastai sudaro susisukusios apie bendrą ašį dvi nukleotidų grandinės. Purinų ir pirimidinų bazės išsidėsčiusios grandinių vidinėje pusėje, o cukrų ir fosforo rūgšties liekanos- išorinėje. DNR molekulės grandinės taip susisukosios, kad vienos grandinės adeninas yra prieš kitos grandinės timiną, o vienas grandinės guaninas- prieš kitos grandinės citoziną.

  • Microsoft Word 66 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (1566 žodžiai)
  • Kolegija
  • Laura
  • Mikroorganizmų paveldimumas ir kintamumas
    10 - 3 balsai (-ų)
Mikroorganizmų paveldimumas ir kintamumas. (2016 m. Gruodžio 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/mikroorganizmu-paveldimumas-ir-kintamumas.html Peržiūrėta 2020 m. Gegužės 25 d. 00:18
×
97 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo