Mindaugo laikų Lietuva, 8 kl


Kl. Mindaugo laikų Lietuva (82-84p. ). Sąvokos. Delegacija – grupė išrinktų arba paskirtų asmenų, įgaliotų atstovauti, vesti derybas. Taryba – Mindaugo įkurta artimų patarėjų grupė valstybės reikalams tvarkyti. Valstybė – žmonių bendrija, įsikūrusi apibrėžtoje teritorijoje ir turinti vieną valdžią. Voruta – rašytiniuose šaltiniuose minima Mindaugo pilis. Šeiminiškėlių piliakalnis (čia manoma buvo Vorutos pilis). Voruta yra šiauriniame Anykščių pakraštyje. Archeologų manymu, Vorutos pilis atrodė maždaug taip. Pagrindinės datos. 1236 m. Mindaugo valdymo pradžia. 1251 m. Mindaugas su žmona sūnumis ir giminaičiais buvo pakrikštyti. 1253 m. liepos 6d. Mindaugas vainikuotas Lietuvos karaliumi. Jeigu nežinojote, tai liepos 6d. dabar yra nedarbo diena. 1263 m. Mindaugo nužudymas. Suvienyti besivaidijančius kunigaikščius galėjo tik stipri ranką. Manoma, kad vienijimas baigtas XIII a. viduryje, jam pasipriešino tik neklusnieji žemaičiai. Toliau sekė jums jau žinomi du įvykiai 1251 m. Tariama Mindaugo karūna iš Plocko katedros Lenkijoje. Po Durbės mūšio (1260 m. ) žemaičiai patys paprašė Mindaugo. Parėmęs žemaičių pasiūlymą karalius supykdė Europos valdovus. Lietuva atsimetė nuo krikščionybės. Sukruto seni karaliaus priešai ir 1263 m. sąmokslininkai nužudo Mindaugą. Po Mindaugo mirties, kunigaikčiai dėl sosto vaidijosi daugiau. Valstybės suirutę sustabdė Kernavės kunigaikštis Traidenis, jis atkurė tvarką, apgynė valstybės sienas. Valstybė buvo valdoma iš Kernavės – svarbaus to meto prekybos ir amatų centro. Kernavė. Mindaugo pilis. Mindaugo sukurta valstybė.


8 kl. Mindaugo laikų Lietuva (82-84p.).

Delegacija – grupė išrinktų arba paskirtų asmenų, įgaliotų atstovauti, vesti derybas.

Taryba – Mindaugo įkurta artimų patarėjų grupė valstybės reikalams tvarkyti.

Šeiminiškėlių piliakalnis (čia manoma buvo Vorutos pilis).

Archeologų manymu, Vorutos pilis atrodė maždaug taip.

Suvienyti besivaidijančius kunigaikščius galėjo tik stipri ranką, kai aplinkui daug priešų. Toks pasirodė esas vyrenysis kunigaikštis Mindaugas.

Po Mindaugo mirties, kunigaikčiai dėl sosto vaidijosi daugiau, kaip penkerius metus, o tai silpnino lietuvių kovą prieš Ordiną.

Mindaugo sukurta valstybė išliko, o liepos 6 –oji minima, kaip valstybės šventė – Lietuvos valstybės diena.

  • MS PowerPoint 6403 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 25 puslapiai (264 žodžiai)
  • Jolanta
  • Mindaugo laikų Lietuva, 8 kl
    10 - 10 balsai (-ų)
Mindaugo laikų Lietuva, 8 kl. (2016 m. Sausio 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/mindaugo-laiku-lietuva-8-kl.html Peržiūrėta 2021 m. Sausio 16 d. 07:19
×
38 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo