Mineralai referatas


Įvadas. Kas tai yra mineralas? Mineralų susidarymo būdai. Endogeniniai mineralai. Egzogeniniai mineralai. Metamorfiniai mineralai. Mineralų savybės. Kristalų struktūra. Kristalų formos. Kristalų agregatai. Tankis. Optinės savybės. Spalva. Bruožo spalva. Skaidrumas. Blizgesys. Mechaninės savybės. Kietumas. Skalumas. Lūžis. Mineralų klasifikacija pagal cheminę sudėtį. Išvados. Naudotos literatūros sąrašas.


Nuo žilos senovės akmenys žmonijos istorijoje atliko svarbų vaidmenį. Beždžionės ir kai kurie kiti gyvūnai mokėjo rastus akmenis ar šakas panaudoti kaip įrankius. Pirmykštis žmogus aštriabriauniais akmenimis pjaustė maistą, iš titnago, nefrito, obsidiano, jaspio, agato ir kitokių akmenų nuolaužų gaminosi pirmuosius, pačius paprasčiausius medžioklės ir darbo įrankius. Todėl seniausias žmonijos istorijos amžius , trukęs nuo neatmenamų laikų iki 13 000 metų pr. m. e., vadintas paleolotu - senuoju akmens periodu. Po jo sekė – neolitas - naujasis akmens periodas , trukęs iki 2000 metų pr. m.e. Vėliau žmogus pastebėjo uolienas, kurių sudėtyje yra metalų ir išmoko ludyti varį su alavu, gaminti bronzą. Akmens amžių pakeitė žalvario periodas, dar vėliau- geležies amžius.

Akmenys nuo seniausių laikų buvo naudojami ir kaip statybinė žaliava: namų statybai, kelių, gatvių grindiniams, iš klinčių gaminamas cementas, iš smėlio, kreidos ir sodos mišinio gaminamas stiklas, stiklo blokai, krištolas, iš baltojo molio daromi porcelianiniai indai, iš juodojo molio žiedžiami puodai, gaminamos plytos, keramikos dirbiniai.

Mineralai ir akmenys turi ne tik praktinę reikšmę - nuo senų laikų jie žmones žavėjo ir savo grožiu. Jau žmonijos istorijos priešaušryje mėgta puoštis upių pakrantėse ar kalnų šlaituose rastais skaidriais, vaivorykštės spalvomis žėrinčiais akmenukais. Brangakmeniais buvo puošiamos karalių , valdovų karūnos. Apie kai kuriuos brangakmenius sukurta daug padavimų, legendų. Skulptorių sukurtais meno kūriniais iš marmuro galime gėrėtis ir šiandien daugelyje pasaulio muziejų.

Žmogų ir dabar domina – iš kur tas mineralų spalvų gausumas, iš kur ta mineralų pasaulio įvairovė, kodėl mineralai taip keistai vadinami? Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad akmenys ir mineralai yra ilgaamžiai. Tačiau geologai pastebėjo, kad ir mineralai esant tam tikroms sąlygoms keičiasi. Vykstant sudėtingiems procesams žemės plutoje, susidaro įvairiausios naudingosios iškasenos, be kurių negalime įsivaizduoti savo šiuolaikinio, kasdieninio gyvenimo.

Mineralai egzistuoja tame pačiame pasaulyje, kuriame gyvename ir mes patys. Iš esmės , visa kas mus supa, sudaryta iš mineralų arba jų darinių – uolienų. Taigi keičiantis amžiams, bėgant laikui, keičiantis žmonių poreikiams ir estetiniam skoniui daug mineralų kažkada laikytų mažai vertingais pradėti apdirbti ir pritaikyti naudoti pramonėje.

Kuo daugiau mes domėsimės ir žinosime apie mineralų grožį ir praktinę naudą, tuo plačiau galėsime savo žinias pritaikyti gyvenime.

Kiekvienas iš mūsų ne kartą yra laikęs rankose akmenį. Kažkam galbūt jis buvo gražus, kažkas gal tiesiog jį nusviedė kaip nereikalingą kliuvinį kelyje. Bet kas gi iš tiesų yra akmuo? Didelė, beformė uolos atplaiša? O gal tik maža smiltelė? O gal ir viena, ir kita? Dažniausia net nesusimąstome ir galvoje turime visai skirtingus dalykus. Mokslininkai, kurie tyrinėja akmenis, geologai, dažniausia vartoja kitas savokas ir kalba apie mineralus ir uolienas.

Tai kas tai yra akmenys ir kuo skiriasi mineralai nuo uolienų? Visi jie nuo milžiniškų kalnų iki paprastų paplokščių akmenukų pakrantėje, susideda iš labai mažyčių dalelių, kurių neįžvelgiame plika akimi. Nuo šių dalelių bei jų išsidėtymo priklauso mineralo arba uolienos rūšis: paprastas granitas ar labai brangus rubinas, minkštas gipsas ar kietas deimantas. Šių smulkių dalelių, tarsi mažų plytelių priskaičiuojama net 92 rūšys iš kurių sudaryta visa mus supanti gamta. Garsusis chemikas D. Mendelejevas šias plyteles- cheminius elementus išdėstė į darnią lentelę, kuri pavadinta Mendelejevo vardu.

  • Microsoft Word 3497 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (3201 žodžiai)
  • Rasa
  • Mineralai referatas
    10 - 9 balsai (-ų)
Mineralai referatas. (2016 m. Kovo 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/mineralai-referatas.html Peržiūrėta 2020 m. Liepos 07 d. 08:52
×
125 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo