Mineralų ir uolienų susidarymo būdai


Endogeniniu vadinamas toks būdas, kai mineralai susidaro iš cheminių elementų auštant magmai. Pirmiausia iš magmos išsiskiria mineralai, kurių lydymosi temperatūra yra aukščiausia. Kai temperatūra nukrinta. Kartais magma praplėšia visą Žemės plutą ir išsiveržia į jos paviršių vulkanais. Endogeniniu būdu susidariusios uolienos vadinamos magminėmis, bet šiuo būdu susidaro ir metamorfinės uolienos. Egzogeniniu būdu mineralai. Vandens telkiniuose iš nuosėdų susidaro kalcitas dolomitas, gipsas ir kiti mineralai. Metamorfizmo būdu vieni mineralai virsta kitais, pavyzdžiui. Pluta slegia mantiją, pastaroji priešinasi tarp jų.

Mineralai ir uolienos susidaro geologinių procesų metų. Žinomi trys jų susidarymo būdai, vadinami taip pat kaip ir geologiniai procesai:.

Kai temperatūra nukrinta iki 900...800ºC susidaro feldšpatų grupės mineralai: anortitas, labradoras, albitas, ortoklazas ir kt.

Jei magmoje dar yra likę silicio dioksido, kristalizuojasi kvarcas.

Endogeniniu būdu susidariusios uolienos vadinamos magminėmis, bet šiuo būdu susidaro ir metamorfinės uolienos. Žemės plutoje susidariusios magminės uolienos vadinamos: intruzinėmis (giluminėmis), o susidariusios Žemės paviršiuje – efuzinėmis (paviršinėmis).

Egzogeniniu būdu mineralai ir uolienos susidaro Žemės paviršiuje bei jos viršutiniuose sluoksniuose sausumoje ir vandenyje. Sausumoje, yrant kietoms uolienoms, susidaro kaolinitas, ir kiti molio mineralai, kai kurie geležies junginiai pvz: limonitas.

Metamorfinės uolienos susidaro iš magminių ir nuosėdinių uolienų dideliame slėgyje ir aukštoje temperatūroje.

Magmatizmas – kieta Žemės pluta apačioje ribojasi su mantija, kurioje yra skystos klampios magmos. Čia vyrauja didelis slėgi ir aukšta temperatūra.

Pluta slegia mantiją, pastaroji priešinasi: tarp jųyra nusistovėjusi pusiausvyra. Bet kartais kai kuriose vietose ši pusiausvyra sutrinka. Kai magmos slėgis didesnis už plutos, magma ima skverbtis į Žemės plutą. Kai kurias kietas plutos uolienas ji išlydo, kitas nustumia į šonus. Toks magmos skverbimasis į Žemės plutą vadinamas magmatizmu. Skiriami du jo tipai:1) intruzinis magmatizmas (plutonizmas)2) efuzinis magmatizmas (vulkanizmas).

Intruzijų tipai: 1 – batolitas; 2 – lakolitas; 3 – štokas; 4 - gysla.

  • Geologija Skaidrės
  • MS PowerPoint 1422 KB
  • 2016 m.
  • 22 puslapiai (879 žodžiai)
  • Julija
  • Mineralų ir uolienų susidarymo būdai
    10 - 4 balsai (-ų)
Mineralų ir uolienų susidarymo būdai. (2014 m. Lapkričio 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/mineralu-ir-uolienu-susidarymo-budai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 14:09
×