Mirtis filosofijoje referatas


Įvadas. Mirties samprata. Mirties samprata amžių raidoje. Mirties samprata senovės filosofijoje. Religijos nuomonė apie mirtį amžinojo gyvenimo samprata. Mirties problema. Mirties problema filosofijoje. Mirties problema vydūno filosofijoje. Išvados. Literatūra.


Pasak Feuerbacho, “po tavo mirties pasiliks kiti žmonės, tavo esmė, žmonija, o tavo vietoje į pasaulį ateis naujas guvus asmuo”. Taigi, kaip matome, pati mirtis laikoma nereikšminga, o pats svarbiausias dalykas – tai ką žmogus palieka po savęs, ir ar tai iš tikrųjų vertinga, kad tai išliktų ateities kartoms.

Patį mirties procesą Vydūnas apibūdina sielos atsiskyrimu nuo materialiosios dalies - kūno. Kadangi siela nemirtinga - ji atsiskiria ir gyvena toliau, o regimasis kūnas suyra. Mirties Vydūnas nelaiko baisiu dalyku, gąsdinančiu žmones. Mirtis turi būti suprantama ne kaip koks išnykimas, o kaip atsirišimas nuo silpno ir sunkaus kūno. Mirštant, žmogui prieš akis prabėga visas gyvenimas lyg vienas mirksnis, nuo pat gimimo iki mirties. Didysis mąstytojas pasakoja ir apie gyvenimą po mirties, kurį vadina KAMA-LOKA. Su KAMA-LOKA žmogus susipažįsta sapnuodamas, nes tada siela trumpam atitrūksta nuo kūno ir patenka į kitą gyvenimo sritį - KAMA-LOKA. Čia nėra erdvės ir laiko, žmogaus siela nepririšta prie mirtingojo kūno ir gali tęsti pažinimą KAMA-LOKOJE. Šią anapusinę gyvenimo sritį Vydūnas vadina aukščiausią žemiško gyvenimo būvį, kuriame susieina, kas žemiška, su tuo, kas aukščiau, kas dvasiška.

Žmogus supratęs, kad negalės pabėgti nuo mirties ir nesuras amžinojo gyvenimo žemėje formulės, nusprendė palikti tai, kas iš tiesų amžina – nemirtingą savo didžių darbų atminimą, nes tik jie turi išliekamąją vertę. Tik savo gerais darbais žmogus išlieka gyvas jį pažinojusių žmonių širdyse. Mirtis - kaip paskutinis taškas padedamas dar prieš sakinio pabaigą, po kurio pasilieka tik prisiminimas, arba vėlesnis poveikis kitiems. O ištiktajam visas smėlis iš laikrodžio jau išbyrėjęs; riedantis akmuo sustojęs. Tokia mirtis mums atrodo lyg prisukto laikrodžio ėjimas, kai pagaliau savaime suprantama, jog jis pagaliau sustos.

Lellote. (1991). „Gyvenimo problemos sprendimas“. Kaunas: „Šviesa“. p.7 ir 91

Vydūnas. (1991). „Mirtis ir kas toliau“. Vilnius “Mintis”. p.2-3; 6; 11.

  • Microsoft Word 34 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (4648 žodžiai)
  • Universitetas
  • Aleksandr
  • Mirtis filosofijoje referatas
    10 - 2 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Mirtis filosofijoje referatas. (2016 m. Lapkričio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/mirtis-filosofijoje-referatas.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 22 d. 17:39
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo