Miškais ateina ruduo


Įvadas. Biografijos bruožai. „Miškais ateina ruduo“. Kritikų mintys. Hayden White istoriografinio pasakojimo poetika. Išvados. Literatūra.


Darbe bus apžvelgiamas šis, pats brandžiausias, Mariaus Katiliškio romanas.

Marius Katiliškis (Albinas Marius Vaitkus) gimė 1914 m. rugsėjo 15 dieną Gruzdžiuose, Šiaulių apskrityje. Žagarėje baigęs progimnaziją, tarnavo kariuomenėje, o grįžęs įsidarbino Pasvalio bibliotekoje. Labai traukė knygos, tad jų prisiskaičius pačiam kilo noras rašyti. „Visi gerieji lietuvių rašytojai žavėjo, ką čia ir sakyti. Pamenu tik, kad kartą apmaudingai ištariau- kad sugebėčiau rašyti taip kaip Petras Cvirka, tai ko bereikėtų...“

Ypač ryškūs keturių romano veikėjų charakteriai : Tiliaus, Agnės, Monikos ir Doveikos. Jie sudaro dvi opozicines poras. Agnė ir Tilius priklauso miško žmonių poliui, o Monika ir Doveika- civilizacijos poliui. Visus keturis rašytojas „patikrina“ mišku. Tiliui miškas yra namai, kuriuose telpa visas jo gyvenimas („Jo vaikystės pasaulį talpiai, sandariai iš visų pusių juosė miškų padūmavęs lankas“). Agnė tiesiog tapatinama su gamtos reiškiniais („Ji pati savimi buvo pavasaris, pati gražiausia pavasario apraiška, kaip žibuoklė alksnynėlyje“). O Monikai gyvenimas tarpmiškėje prilygsta kalėjimui („Ji jautėsi įmesta gilion duobėn, apkalta aklina statinių tvora, neperlipama, neperlendama“). Domeikos valdose ypač gražus ir švarus miškas, tačiau šeimininko santykis tik pragmatikas („Ten žaliavo turtai, lobis, kapitalas...“).

Šiame veikale plačiausiai pasireiškia abi Katiliškio talento pusės: konkretus ir seksualus aplinkos sukūrimas ir psichologinė žmogaus kova su likimu.

Tragedija. Niekas nepriklauso nuo romano herojaus. Šio romano pabaigoje atsiskleidžia trys prasminiai jo klodai – miško, žmogaus ir tautos tragiška istorinė lemtis.

Liberalizmas, konservatizmas. Romano herojai gyvena utopija ir svajone. Pasak jų, dabartis nėra tobula ir geri laikai dar tik ateis. Kita vertus, liberalizmas šiame romane maišosi su konservatizmu. Romano herojai nesiima jokių priemonių, kad gyventis būtų geriau ir teigia, jog gyventis yra gerai ir dabar.

Mechanicizmas, kontekstualizmas. Romanas parašytas, remiantis kontekstu. Nors ir nedaug. Čia dauguma dalykų vyko tarsi pagal dėsnius ar taisykles. Slenkantys metų laikai tarsi mechanizmas.

Analizuodama šį romaną supratau, jog jis visas atspindi to laikmečio Lietuvą, tiksliau Lietuvą atspindi romane aprašoma Virsnių kaimelis ir jame gyvenantys, įvairių charakterių žmonės.

  • Lietuvių kalba Rašinys
  • Microsoft Word 17 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (2514 žodžiai)
  • Mokykla
  • Nu
  • Miškais ateina ruduo
    10 - 7 balsai (-ų)
Miškais ateina ruduo. (2016 m. Vasario 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/miskais-ateina-ruduo.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 25 d. 01:34
×