Miškas ir lietuvis literatūroje


Miškas ir lietuvis literatūroje.


Jau nuo senų laikų lietuvį sieja gilus, nematomas ryšys su mišku. Tai žmogaus namai, tai visuma, į kurią jis įsilieja ir tampa jos dalele. Lietuvis apdovanotas reta dovana — ypatingu pastabumu ir jautrumu gamtai. Miškas atliepia žmogaus dvasios būsenas, palaiko harmoniją. Miško ir lietuvio sandrauga regima liaudies dainose ir visoje lietuvių kultūroje. S. Daukantas pirmasis ėmė įrodinėti, kad lietuvių tautos kelias yra savaimingas. Lietuvių kultūros dvasia rodo buvus lietuvių tautą ypatingai kilnią.

Negali nežavėti lietuvio tikėjimas magiška miško galia, o ir kraštas, kur apsigyveno lietuviai, buvo „vienas milžiniškas miškas“, kaip rašo S. Daukantas. Girių didybė ir paslaptingumas išaugino lietuvį svajotoją, romantiką, kartu užgrūdino jo valią ir saugojo natūralųjį pradą nuo civilizacijos įtakos.

Susižavėjęs lietuvio ir miško neatsiejamu gyvenimu, Maironis dainavo:

Didingai rūstūs vaizdai perteikia lietuvių drąsą. Gyvenimas gūdžioje, tankioje girioje yra mūsų tautos būdo, istorijos dalis. Miškas maitino ir dengė lietuvį, ugdė jo dvasią. Maironio miško didybės priminimas tik sustiprina liūdesį:

Tačiau praeitis visada su mumis. Žmogus — kaip medis, giliai įleidęs šaknis į praeitį, atminties dirvą. Pasisemdamas stiprybės iš senovės garsaus atminimo, žmogus mokėsi ištvermingai iškęsti, kai skauda.

Nuostabi gija, jungianti lietuvį su mišku, yra Maironio pajausta ir išdainuota eilėraštyje „Lietuvis ir giria“. Čia giria, kaip žmogus, sugeba jausti, pakelti skausmą užsisklendus savyje:

  • Microsoft Word 16 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (903 žodžiai)
  • Mokykla
  • Karolina
  • Miškas ir lietuvis literatūroje
    10 - 6 balsai (-ų)
Miškas ir lietuvis literatūroje. (2015 m. Balandžio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/miskas-ir-lietuvis-literaturoje.html Peržiūrėta 2019 m. Gegužės 20 d. 03:39
×
Nesuprantate kaip atlikti užduotį? Klauskite eksperto!