Miško selekcija ir sėklininkystė


Miško selekcijos raida , tikslas ir uždaviniai. Miško medžių selekcijos pradinė medžiaga , jos atrinkimo principai , įvertinimo metodai. Miško medžių selekcijos metodai. Miško medžių atrankos metodai. Natūrali atranka. Dirbtinė atranka. Masinė atranka , jos taikymas ir efektyvumas. Grupinė atranka. Indvidualioji atranka. Atranka pagal genotipą ir fenotipą. Specializuota ir kompleksinė atranka. Atranka pagal tiesioginius ir koreliacinius požymius. Miško genetinių išteklių atrankos kriterijai. Miško medžių hibridizacijos esmė ir kryžminimo porų parinkimo principai. Medžių kryžminimo tipai , kryžminimosi barjerai. Hibridinių sėklų gavimo būdai ir hibridų įvertinimas. Poliploidijos ir mutagenezės taikymas medžių selekcijoje. Genų inžinerija. Nauda ir galimi pavojai. Genetinės transformacijos būdai , genetiškai modifikuotų organizmų rizikos vertinimas. Introdukcijos esmė. Plantaciniai miško želdiniai , jų veisimo tikslai , klasifikacija. Medžių skiepijimo būdai , miško augalų dauginimas gyvašakėmis. Biologinės įvairovės samprata , genetinių išteklių išsaugojimo tikslai. Miško genetinių išteklių išsaugojimo metodai. Miško genetinių išteklių atrankos principai.


Miško selekcija – medžių ir medynų tobulinimas bei naujų formų ir veislių kūrimas. Selekcija atsirado su žemdirbyste ir gyvūlininkyste. Selekcijos periodai: primityviosios, liaudies, pramonės ir mokslinės. XIII-XIV amžiuje atsiradus pramoninei selekcijai išvesta naujų gerų veislių. Tikslai: a) didinti miškų atsparumą (nepalankioms sąlygoms, patogenams įvairiems kenkėjams, oro taršai ir kt., nepalankioms faktoriams. b) gerinti miškų ir medienos kokybę( tiesumą, šakotumą, nulaibėjimą, šakų kampą), (tankį, tekstūrą, fizines ir mechanines savybes). c) didinti medžių ir medynų produktyvumą (aukštis, tūris, skersmuo). d) didinti komercinę naudą. Uždaviniai: 1. Išplėsti dar netirtų medžių tyrimus. 2. Plačiau naudoti introdukuotas medžių rūšis. 3. Parengti technologijas aukštesnių pakopų sėklinėms plantacijoms veisti. 4. Technologinių genotipų vegetatyviniam dauginimui padidinti.

Miško medžių selekcijos pradinė medžiaga, jos atrinkimo principai, įvertinimo metodai?

Pradinė medžiaga tai savaiminiai ir kultūriniai augalų populiacijos ir pavieniai individai, tinkantys genetiniam pagerinimui ar naujoms veislėms kurti.

Atranka, hibridizacija, poliploidija, mutagenezė ir naujas metodas genų inžinerija.

Natūralūs ir dirbtiniai. Natūralūs vyksta savaime augalų evoliucijos procese, veikiant klimatui, augavietei, augalų bendrijoms, ligoms. Natūrali atranka gali būti stabilizuojanti ir kryptinga. Dirbtinė atranka – remiasi kintamumo išryškėjimo pagrindu ir vystoma išskiriant vertingus ekotipus, populiacijas, biotipus ir individus. Dirbtinė atranka gali būti negatyvi ir pozityvi.

  • Miškininkystė Konspektas
  • Microsoft Word 13 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (1186 žodžiai)
  • Robertas
  • Miško selekcija ir sėklininkystė
    10 - 10 balsai (-ų)
Miško selekcija ir sėklininkystė. (2016 m. Kovo 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/misko-selekcija-ir-seklininkyste.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 06:29
×