Mišri ekonomika ir jos funkcionavimo efektyvumas


„ Mišri ekonomika ir jos funkcionavimo efektyvumas “. Ekonomikos sistema. Ir kiek gaaimti. Papročių tradicinė ekonomika. Gryna kapitalistinė rinkos arba laisvosios verslininkystės. Komandinė planinė ekonomika. Mišrioji ekonomika. Mišrios ekonomikos samprata. Mišrios ekonomikos struktūra. Mišrios ekonomikos fnkcijos. Mišrios ekonomikos efektyvumas.


3. Ūkinei veiklai budingos apibrėžtos vietos ir laiko charakteristikos. Ūkinė veikla orientuota i tam tikra laikotarpi, vyksta tam tikroje teritorijoje. Laiko atžvilgiu galima kalbėti apie ekonomini horizonta.Galima išskirti momentini laika (t), per kuri negalima pakeisti gamybos veiksniu, trumpasis laikotarpis, per kuri galima pakeisti apibrėžtus gamybos veiksnius, ilgasis laikotarpis, per kuri galimapakeisti visus gamybos veiksnius, t.y. daryti ilgalaikes investicijas.

6. Ūkinės veiklos sudėtingumas susijes su latentiškumu , nes daugelio ekonominiu procesu negalima tiesiogiai pastebėti, išmatuoti.

„organizacija“ – ryšius, kurie jungia elementus i visuma.

8. Ūkinei veiklai budinga tam tikra ekonominė kultura, paremta vertybiu sistema, interesais.

Nors konkretūs nacionaliniai ūkiai visada buvo mišrūs, tačiau iki XX a. Vidurio juose labai ryškiai vyravo rinkos ūkis. Todėl ir mišrios ekonomikos terminas teorinėje ekonomikoje nebuvo vartojamas. Mūsų laikais išsivysčiuose Vakarų kraštuose susiklostė ir įvairūs rinkos ir centralizuoto reguliavimo deriniai :vienuose kraštuose centralizuotas reguliavimas stipresnis, kituose – silpsnesnis, bet visur tos dvi ūkio reguliavimo formos sudaro sistemą: be jų tarpusavio sąveiklos nūdienos ūkis begali efektyviai veikti ir plėtoti.

Nacionalinį ūkį centralizuotai reguliuoja visų pirma valstybė, bet ne vien tiktai. Svarbus vaidmuo tenkanir didžiausioms firmoms, kurių ekonominė galia neretai didesnė už smulkesnių valstybių ekonominę galią, ir tarptautinėms ekonominėms organizacijoms – Pasaulio bankui, Tarptautiniam valiutos fondui.

Todel ir mišrios ekonomikos terminas tapo teorinės ekonomikos, ir ekonomikso, kategorija. Ji idealizuotai išreiškia apibrėžtą dabartinės ūkinės veiklos savybę – mišrumą. Mišrumas reiškiasi prieštaringų ūkio ypatybių ( visuomeniškumo ir privatumo, gaivališko ir sąmoningo reguliavimo, ekonomiškumo ir socialumo, ekologiškumo ir gamybiškumo ir pnš.) susimaišymu, ne iek tų priešybių kova, kiek bendradarbiavimu. Ypatybių įvairovė atsispindi ir mišrios ekonomikos įvardijimų įvairovėjė. Vakarų nacionaliniai ūkiai vadinami įvairiai – „modernusis rinkos ūkis“ , „reguliuojamos rinkos ūkis“ , „socialiai kryptingas rinkos ūkis“ , „korporatyvinis rinkos ūkis“ ir pnš.

Mišrios ekonomikos pavadinimų įvairovė susijusi ir su tomis aplinkybėmis bei prielaidomis, kurios sąlygojo jos formavimąsi, pavyzdžiui, Japonijoje ypatingas vaidmuo teko didžiausioms firmoms – korporacijoms, Vokietijoje –socialinėms programoms ir t.t.

Ekonomiksa mišri mišrioje ekonomikoje pirmiausia domina rinkos ir centralizuoto reguliavimo poveikiai ūkio procesams. Tam išryškinti jis skiria ūkio blokus (elementų sistemos) susijusius su ūkio reguliavimu, ir informacinius ryšius tarp jų.

  • Microsoft Word 22 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (2962 žodžiai)
  • Universitetas
  • Vesta
  • Mišri ekonomika ir jos funkcionavimo efektyvumas
    10 - 9 balsai (-ų)
Mišri ekonomika ir jos funkcionavimo efektyvumas. (2016 m. Vasario 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/misri-ekonomika-ir-jos-funkcionavimo-efektyvumas.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 12 d. 03:09
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo