Mišrių paukščių hemosporidinių parazitų infekcijų identifikavimas naudojant skirtingus pradmenis


Santrumpos. Įvadas. Literatūros apžvalga. Paukščių hemosporidinių parazitų vystymasis. Paukščių hemosporidinių parazitų tyrimai tradiciniais ir molekuliniais metodais. Mišrių paukščių hemosporidinių parazitų infekcijų nustatymas. Mišrių paukščių hemosporidinių parazitų infekcijų nustatymas šviesinės mikroskopijos ir PGR metodais. Mišrių paukščių hemosporidinių parazitų infekcijų aptikimas sekoskaitos analizės ir TA-klonavimo metodu. Mišrių paukščių hemosporidijų nustatymas lazerinės mikrodisekcijos metodu. Tyrimų metodai ir medžiaga. Medžiaga. Reagentai. Pradmenys. Kitos naudotos medžiagos. Metodai. DNR mėginių paruošimas tyrimui. Polimerazės grandininė reakcija. Elektroforezė. DNR nusodinimas. Sekų analizė. Rezultatai ir jų aptarimas. Rezultatai. Naudojant PGR. Mėginių su mišriomis infekcijomis parengimas.Tirtų pradmenų jautrumas Haemoproteus ir Plasmodium genčių parazitams. Optimalių sąlygų paieška. Rezultatų aptarimas. Išvados. Padėka. Santrauka. Summary. Literatūros sąrašas.


parazituojanti varliagyvių, roplių, paukščių ir žinduolių organizme. Šių parazitų vystymosi ciklui yra būtini bent du šeimininkai – stuburinis, kuriame parazitas dauginasi nelytiniu būdu, ir dvisparnis kraujasiurbis vabzdys, kuriame parazitas dauginasi lytiniu ir nelytiniu būdais.

modeliniai objektai yra labai svarbūs žmogaus maliarijos tyrimuose. Maliarija plačiai paplitusi šiltuosiuose kraštuose ir nuo šios ligos kasmet miršta daugiau nei 2 mln. žmonių (Martisen ir kt., 2008). Haemoproteus genties parazitai yra tiriami mažiau, tačiau jų tyrimai taip pat yra labai reikšmingi, dėl didžiulės rūšių įvairovės ir sukeliamų sunkių ir dažnai mirtinų paukščių ligų (Rollison D ir Hay SI, 2012).

paplitę visame pasaulyje išskyrus Antarktidą, jų įvairovė labai didelė, todėl pastaraisiais metais jie intensyviai tiriami kaip modeliniai organizmai siekiant išaiškinti parazitošeimininko sąveikas, poveikį šeimininkui: pastaruoju metu plačiai pradėti taikyti jų tyrimai molekuliniais metodais suteikė galimybę lengviau diagnozuoti parazitus ir atskleidė didelę jų vidurūšinę įvairovę – buvo išaiškinta daugybė šių parazitų genetinių linijų (Valkiūnas, 2005; Atkinson, 2008; Bensch ir kt., 2009; Braga ir kt., 2011; Perkins, 2014).

įvairovę šeimininkuose iškyla mišrių infekcijų viename šeimininke problema. Nustatyta, kad mišrios infekcijos kai kuriose paukščių rūšyse sudaro apie 80% visų užsikrėtimo atvejų (Valkiūnas ir kt., 2003, 2006; Beadell ir kt., 2004; Pérez-Tris ir Bensch, 2005; Dimitrov ir kt., 2015). Paukščiai dažnai užsikrėtę ne vienu, o keletui rūšių ar genetinių linijų priklausančiais parazitais, tačiau tiriant juos PGR metodais, dažniausiai aptinkami tik vienos genetinės linijos parazitai ir šis reiškinys, nėra tiesiogiai susijęs su skirtinga parazitų koncentracija paukščių kraujyje (Martinez ir kt., 2009).

molekuliniais metodais problemą kuriami atskiroms parazitų gentims specifiniai pradmenys, kurie leistų tikslingiau aptikti ir nustatyti vienos kurios nors genties parazito rūšį šeimininko organizme, tačiau dėl šių genčių filogenetinio panašumo yra labai sunku sukurti specifines pradmenų poras galinčias identifikuoti tik vienos genties parazitus. Nepaisant to yra kuriami pradmenys specifiniai Haemoproteus ir Plasmodium gentims, o taip pat buvo sukurti pradmenys specifiniai Plasmodium relictum rūšies pSGS1 genetinės linijos parazitams (Palinauskas ir kt., 2008). Gamtos tyrimų centro P. B. Šivickio parazitologijos laboratorijoje yra sukaupta gausi paukščių hemosporidinių parazitų medžiaga, todėl naudojantis šia medžiaga tirsiu kai kurių pradmenų gebėjimą nustatyti mišrias paukščių hemosporidinių parazitų infekcijas.

Darbo tikslas: Nustatyti naudojamų pradmenų efektyvumą tiriant eksperimentiškai sukurtas Plasmodium ir Haemoproteus genčių mišrias infekcijas.

Ištirti mėginius su pavienėmis infekcijomis naudojant vieną genetinį žymenį ir parengti mėginius su mišriomis infekcijomis tolimesniems tyrimams;

Panaudojant septynis skirtingus genų fragmentus padauginančius pradmenis, nustatyti jų jautrumą eksperimentiškai sukurtų mišrių hemosporidinių paukščių parazitų infekcijų identifikavimui;

Nustatyti naudotų pradmenų jautrumą atskiroms parazitų gentims eksperimentiškai sukurtose mišriose infekcijose;

Rekomenduoti pradmenis, kurie galėtų būti naudojami mišrių hemosporidinių parazitų infekcijų nustatymui.

Leucocytozoon. Šių genčių parazitai infekuoja raudonuosius kraujo kūnelius (Leucocytozoon taip pat infekuoja ir baltuosius kraujo kūnelius) ir kitus organus stuburiniame šeimininke (Atkinson ir Van Riper, 1991, Valkiūnas 2005). Hemosporidinių parazitų tyrimai svarbūs evoliucijos ir ekologijos mokslams, dėl šių parazitų lengvo aptikimo infekuotame šeimininke ir infekcijos intensyvumo nustatymo naudojant kraujo tepinėlių analizę. Tokiu būdu yra lengva atskirti užkrėstus paukščius nuo sveikų.

  • Microsoft Word 539 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 40 puslapių (8904 žodžiai)
  • Universitetas
  • Arnas
  • Mišrių paukščių hemosporidinių parazitų infekcijų identifikavimas naudojant skirtingus pradmenis
    10 - 1 balsai (-ų)
Mišrių paukščių hemosporidinių parazitų infekcijų identifikavimas naudojant skirtingus pradmenis. (2018 m. Sausio 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/misriu-pauksciu-hemosporidiniu-parazitu-infekciju-identifikavimas-naudojant-skirtingus-pradmenis.html Peržiūrėta 2019 m. Birželio 27 d. 01:12
×
Užduokite klausimą bet kuria mokslo tema