Mitochondrijos žmogaus mitochondrinė DNR


Įvadas. Mitochondrijos. Mitochondrijų dnr skaičius ląstelėse. Mitochondrijos skirstymas į skyrius. Išorinė ir vidinė mitochondrijų membranos, matriksas. Mitochondrinė žmogaus dnr. Mitochondrijų genetinis kodas. Paveldimumas. Mitochondrinės dnr tyrimų taikymas. Literatūra.


Mitochondrijos - tai antros pagal dydį eukariotinių ląstelių organelės. Evoliuciškai jos atsirado iš α-proteobakterijų, kurios buvo prarytos eukariotų (endosimbiozės teorija). Jų pagrindinė funkcija – aprūpinti ląstelę energija, kurią jos pateikia adenozino trifosfato (ATP) pavidalu. Taip pat jos įtraukiamos į aminorūgščių ir steroidinių hormonų sintezę, riebalų rūgščių virsmus. Užpilde yra kelios vienodos žiedinės mitochondrijų chromosomos (mtDNR). Žinduolių mitochondrijose yra virš 1,500 baltymų. Pirmą kartą mitochondrinės DNR nukleotidų seka buvo nustatyta 1981 m. Sendžerio vadovaujamos grupės Kembridžo universitete.Mitochondrijų DNR – tai žiedinė dvigrandė DNR molekulė, koduojanti 13 polopeptidinių sekų ir 24 RNR. Žmogaus mtDNR koduoja 13 polopeptidinių sekų ir 24 RNR. Mitochondrijų DNR turi 37 genus, kurie yra atsakingi už mitochondrijų funkcijų reguliaciją.

Mitochondrijos yra mažos organelės, esančios ląstelės citoplazmoje ir gaminančios energiją (ATP). Jos labai svarbios palaikant homeostazę, atliekant metabolitines funkcijas, tokias kaip oksidacinės energijos metabolizmas, viduląstelinio Ca2+ jonų kiekio reguliavimas, kuris yra svarbus mediatorių perdavimui ir tinkamai reguliuojamam neuronų jaudrumui ir sinapsių susidarymui.Pagrindinės mitochondrijos funkcijos:

Žmogaus įvairių audinių ląstelėse mitochondrijų DNR molekulių skaičius gali būti skirtingas. Jis svyruoja nuo 1 000 iki 10 000 vienoje ląstelėje. Pavyzdžiui leukocituose yra apie 1 000 mtDNR. Kai kurioms ląstelėms būdingas ypač mažas, ar didelis mtDNR skaičius. Spermatocituose yra tik keli šimtai mtDNR ląstelėje, o oocituose – net apie 100 000 mtDNR kopijų. Kai kuriose galutinės diferenciacijos ląstelėse, tokiose kaip odos ląstelės, mitochondrijų iš viso nėra.

  • Biologija Referatas
  • Microsoft Word 841 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (1322 žodžiai)
  • Akvilė
  • Mitochondrijos žmogaus mitochondrinė DNR
    10 - 4 balsai (-ų)
Mitochondrijos žmogaus mitochondrinė DNR. (2016 m. Balandžio 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/mitochondrijos-zmogaus-mitochondrine-dnr.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 18:51
×