Mitologijos reliktai tautosakoje. Kokių mitologijos reliktų esate pastebėję dainuojamoje ar sakytinėje tautosakoje?


Mitologiniai reliktai. Mitologija lietuviu tautosakoje. Mitologines reliktai. Www.mokslobaze.lt/mitologijos-reliktai-tautosakoje. Karine tautosaka. Karo dainos etnokulturoje. Lietuviu mitologijos reliktai tautosakoje. Mitologijos reliktai dainuojamoje ir sakytineje tautosakoje. Mitologinis mąstymas sakmėse. Manipuliavimas tautosakoje.

Šiandien mėginant tyrinėti senąją lietuvių mitologiją remiamasi ne tik rašytiniais šaltiniais, bet ir tautosaka. Kokių mitologijos reliktų esate pastebėję dainuojamoje ar sakytinėje tautosakoje? Iliustruokite savo aiškinimą konkrečiais pavyzdžiais.

Mitologija – tai mokslas, tiriantis mitų kilmę, esmę, reikšmę kultūrai. Tautosaka - tai tradicinis sakomo ar dainuojamo žodžio menas, kuris skirstomas į tris rūšis - dainuojamąją tautosaką, pasakojamąją ir smulkiąją. Taigi, kokių reliktų galime pastebėti dainuojamoje tautosakoje ?

Reliktas - tai iš senovės išlikęs daiktas, reiškinys arba organizmų rūšis, kai kiti panašūs daiktai jau yra išnykę. Mitologiją sudaro didžiulė gausa tautosakos kūrinių, tai yra įvairios mitologinės ir etiologinės sakmės, padavimai, pasakos ir dainos.

Vienas iš reliktų, kuris išlikęs dainuojamojoje tautosakoje - tai karinės istorinės dainos. Šiose dainose apdainuojamos kovos su priešais, kareivio dalia, karo tarnyba. Tai visuomenės gyvenimo dainos, kuriose kartais atpažįstami istoriniai įvykiai ir tam tikro laikotarpio realijos. Karinėse - istorinėse dainose dažniausiai vaizduojamas tam tikrų visuomenės sluoksnių - karių, sukilėlių, rekrūtų, tremtinių, partizanų gyvenimas. Kartais jose apdainuojami ir patriotiniai žygdarbiai. Didžiausią karinių - istorinių dainų grupę sudaro karo dainos. Senosiose karo dainose tikslių istorijos atspindžių, periodiškos įvykių sekos nerasime dėl stipraus lietuvių liaudies dainų lyrinio prado. " karį globoja saulė ir mėnuo, po mirties jis virsta rožės žiedu, raudonuogiu putinu, ąžuolu, o saulė gedėdama devynias dienas neužteka ". Net ir šiek tiek konkretesnės istorinės realijos sumišusios su mitinio mąstymo reliktais. Kai kurios karinės dainos, apdainuojančios kario žūtį, kaip ir laidotuvių raudos, galėjo turėti apeiginę paskirtį.

  • Microsoft Word 6 KB
  • 2012 m.
  • 2 puslapiai (735 žodžiai)
  • Mokykla
  • Mitologijos reliktai tautosakoje. Kokių mitologijos reliktų esate pastebėję dainuojamoje ar sakytinėje tautosakoje?
    10 - 1 balsai (-ų)
Mitologijos reliktai tautosakoje. Kokių mitologijos reliktų esate pastebėję dainuojamoje ar sakytinėje tautosakoje?. (2012 m. Kovo 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/mitologijos-reliktai-tautosakoje-kokiu-mitologijos-reliktu-esate-pastebeje-dainuojamoje-ar-sakytineje-tautosakoje.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 23 d. 05:02
×