Mitų reikšmė Antikos ir dabarties žmonių gyvenime


Mitų reikšmė Antikos ir dabarties žmonių gyvenime.


Gyvenamasis laikmetis labai keičia žmogų ir jo santykį su pasauliu. Tai, kas tolimos praeities žmonėms atrodė natūralu, mums kelia šypseną. Ką reiškia mums, sudėtingų technologijų valdytojams, keistų fantazijų pilnas Antikos mitų pasaulis? Galbūt tai tik naivus tekstas, gražus vaizduotės žaidimas, lengvas susitikimas su senove. Antikos laikais mitai buvo žmogaus savivokos, santykio su pasauliu išraiška, jo paaiškinimo įrankis. Mitai atstojo istoriją, juose buvo aiškinamas pasaulio ir žmogaus atsiradimas, mirties paslaptys, įprasminamos moralinės vertybės. Tai argi tokie universalūs dalykai gali pasenti, tapti muziejine atgyvena? Bendražmogiški dalykai, apie kuriuos kalba Antikos mitai, išlieka, kol žmogus išlieka žmogumi. Tad kokia mitų reikšmė Antikos ir dabarties žmogaus gyvenime?

Pirmiausia iškeliu hipotezę, kad jų reikšmė nėra vienoda. Graikai mitus kūrė turėdami tam tikrą tikslą, o mes priimame juos kaip sukurtus pasakojimus. Mums mitai nebesikeičia, jie nebeturi pirminio tikslo – paaiškinti pasaulį, atpažinti jo dėsnius. Dabar tai daro mokslas. Mituose jų kūrėjai atskleidė savo pasaulėžiūrą, dvasinę kultūrą. Antikos žmonėms mitai buvo nerašytas elgesio kodeksas, žodinis pasakojimas mokė ir auklėjo vaizdais, kalbėjo per veikėjų likimus. Mitai leido įvertinti ir savo sprendimus, prisiimti atsakomybę už jų padarinius. Mitų veikėjų istorijos mokė nepalūžti kasdienos gyvenime, laikytis moralinių vertybių. Mitiniuose pasakojimuose pilna epizodų, kuriuose užkoduotos elgesio normos.

  • Microsoft Word 16 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (956 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Ligita
  • Mitų reikšmė Antikos ir dabarties žmonių gyvenime
    10 - 2 balsai (-ų)
Mitų reikšmė Antikos ir dabarties žmonių gyvenime. (2020 m. Lapkričio 25 d.). https://www.mokslobaze.lt/mitu-reiksme-antikos-ir-dabarties-zmoniu-gyvenime.html Peržiūrėta 2021 m. Sausio 21 d. 18:47
×
38 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo