Mitybinės anemijos


Įvadas. Anemijos ir jų skirstymas. Amenijos su geležies nepakankamumu. Lėtinė posthemoraginė anemija. Juvenilinė (ankstyvoji) chlorozė. Vėlyvoji chlorozė. Simptominė chloranemija. Geležies terapijai atsparios chloranemijos. Ankilostominė anemija. Anemijos su B12 vitamino nepakankamumu. Adisono-Birmerio liga (perniciozinė anemija). Spru liga. B6 vitaminas. Literatūra.

Anemija (gr. an – priešdėlis, reiškiantis neigimą, haima – kraujas) arba, kiek tiksliau, mažakraujystė – įprastiniai aprobuoti terminai, kurie medicinos literatūroje, klinikinėje praktikoje ir buityje yra vartojami pažymėti patologinę būseną, kai organizme sumažėja bendras Hb (hemoglobino) kiekis.

Sindrominė anemijų diagnostika kasdienėje klinikinėje praktikoje yra grindžiama laboratorinės kraujo analizės rodiklių įvertinimu. Iš jo „išplaukia“ žinomas pragmatiškas anemijų apibrėžimas, pagal kurį anemija – tai patologinė organizmo būsena, pasireiškianti eritrocitų skaičiaus ir Hb koncentracijos kraujo tūrio vienete sumažėjimu, palyginti su norma (<130 g/l vyrams ir moterims po menopauzės ir <120 g/l fertilaus (vaisingo) amžiaus moterims).

Funkcinis anemijų apibrėžimas yra grynai teorinio pobūdžio, tačiau jis atskleidžia patofiziologinę anemijų esmę ir todėl yra reikšmingas bendrai šio patologinio proceso sampratai. Pagal šį apibrėžimą, anemija – tai patologinė organizmo būsena, pasireiškianti kraujo tūrio vieneto gebėjimo transportuoti audiniams O2 (deguonį) sumažėjimu, palyginti su norma.

Priklausomai nuo eritrocitų dydžio ir jų apimties anemijos skirstomos į normocitines, megalocitines, makrocitines, mikrocitines ir mikrosferocitines. Minėtas suskirstymas turi tam tikrą diagnostinę reikšmę. Megalocitozė būdinga vitamino B12 deficitui organizme, makrocitozė rodo hemopoezinės kepenų funkcijos sutrikimą, mikrocitozė – geležies deficitą ir mikrosferocitozė – įgimtą hemolizinę anemiją.

Mielogramos duomenys yra vieni iš svarbiausių anemijų diagnostikai, ypač tais atvejais, kai anemiją maskuoja kiti įvairūs susirgimai.

Iš išvardintų anemijų rūšių plačiau aprašysiu anemijas su vitamino B12 ir geležies deficitu organizme bei trumpai įterpsiu vitamino B6 svarbą, kuris siejasi su mitybinės anemijos tema.

Šiai mažakraujystei būdingi lėti jos išsivystymo tempai. Todėl išsivystę kompensaciniai mechanizmai ilgą laiką kompensuoja sutrikusias organizmo funkcijas. Sergantieji anemija ligoniai skundžiasi:

Didelio laipsnio anemijos atvejais atsiranda pakitimų kepenyse: kepenys padidėja, sutrinka jų funkcija. Retikuliocitų skaičius paprastai būna padidėjęs (12 – 20%). Trombocitų skaičius padidėja nežymiai arba lieka normalus. Leukocitų sudėtis beveik nesikeičia, kartais leukogramoje būna nukrypimas į kairę iki lazdelinių.

Vienas iš geriausių organizmo geležies apykaitos rodiklių yra geležies kiekis plazmoje, tad šių rodiklių nustatymas turi didelę reikšmę anemijų diagnostikai ir gydymui.

Normalus geležies kiekis vyrų plazmoje pagal Barką yra nuo 120 iki 140ᵧ%, moterų – 80 – 120 ᵧ%. Lėtinių posthemoraginių anemijų ir kitų anemijų su geležies nepakankamumu atvejais geležies kiekis plazmoje sumažėja iki 28 ᵧ% ir labiau.

Šia liga išimtinai serga jaunos mergaitės (13 – 17 metų amžiaus) brendimo laikotarpiu.

Chlorozės priežastis įvardijama kaip sutrikusi geležies asimiliacija organizme arba kitaip – geležies nepakankamumas. Tai, kad chlorozės atveju būna ryškesni klinikiniai simptomai, nei kitų anemijų su geležies nepakankamumu formų atvejais, aiškinama didesniu geležies pareikalavimu organizmo augimo laikotarpiu.

porcelianiniu odos blyškumu, dažnai su žalsvu atspalviu.

Kartais ligonės iš išvaizdos atrodo visai sveikos dėl geros mitybos ir ryškaus skruostų rausvumo, kuris aiškinamas odos plonumu ir vazomotorinėmis reakcijomis. Ligonės noriai valgo kreidą, sausas kruopas ir jaučia malonumą nuo benzino, žibalo kvapo. Šie reiškiniai sustiprėja menstruacijų metu. Tiriant skrandžio sekreciją, daugeliu atvejų konstatuojamas padidintas arba normalus, rečiau sumažintas rūgštingumas.

Būna labai mažas hemoglobino kiekis, sutrikęs menstruacijų ciklas. Lytinių liaukų hipofunkcija pasireiškia ir anatomine kiaušidžių bei gimdos hipoplazija (nepakankamu išsivystymu), esant normaliam pieno liaukų išsivystymui.

Sergant šia liga yra būtini geležies preparatai, teisingas režimas ir pilnavertis maistas.

Tai yra klasikinis anemijos su geležies trūkumu pavyzdys, pasireiškiantis kaip juvenilinės chlorozės tęsinys. Šią ligą diagnozuoti reikėtų tais atvėjais, kai, renkant anamnezę (ligos istoriją), išryškėja panašūs reiškiniai jaunystėje. Vėlyvosios chlorozės priežastis – geležies apykaitos ir hemoglobino gamybos sutrikimas.

Sunkiais anemijos atvejais atsiranda dusulys, stiprėjantis fizinio apkrovimo metu. Kai kurioms ligonėms atsiranda apetito stoka, sunkumo jausmas skrandyje, vidurių pūtimas, apsunkintas sauso maisto rijimas. Tais atvejais paprastai lūpų kampuose būna įtrūkimai, burnos gleivinė sausa ir blyški.

M. Dulcinas aprašė du skrandžio sutrikimus šios ligos atveju:

skrandžio sekrecijos nebuvimas rytinėmis valandomis nevalgius;

Žarnyno funkcija vėlyvosios chlorozės atvejais retai sutrinka. Kepenys nepakinta, tačiau retais atvejais jos nežymiai padidėja. Labai mažas hemoglobino kiekis. Nagai būna trapūs su ryškiais išilginiais ruožais ir įgaubtu paviršiumi, plaukai sausi, greit pražyla ir smarkiai slenka pluoštais.

Pagrindinis gydymas – geležies preparatais. Jis būna efektingesnis, jei sutvarkytas dienos režimas ir suderinta mityba: rytinė mankšta, pasivaikščiojimai gryname ore, šiltos pušų ekstrakto vonios, pilnavertis maistas (mėsa, virtas jautienos liežuvis, kiaušinio trynys, vaisiai, uogos, riešutai, grikių košė ir kt.). Ligonius patartina nukreipti į pajūrio kurortus, bet tik ne karštu metų laiku. Žiemą naudinga slidinėti, čiuožti pažiūžomis.

Pagrindinė šio susirgimo priežastis – geležies balanso organizme sutrikimas. Tai atsitinka, kai padidėja geležies eikvojimas ir jos trūkumas nekompensuojamas ta geležimi, kuri patenka su maistu, esant nepakankamai skrandžio sekrecijai ir pagreitėjus jo evakuacinei veiklai.

Šis susirgimas dažniau pasitaiko moterims ir tik 15 – 20% atvejų vyrams. Moterys suserga 30 – 40 metų amžiaus, dažniausiai tuo laikotarpiu, kai organizmas ypatingai daug išeikvoja geležies (gimdymai, laktacijos periodai, kiaušidžių disfunkcijos, įvairios lėtinės infekcijos ir kt.), kuri, esant nepakankamam jos įsiurbimui virškinamajame trakte, negali būti kompensuojama.

rankų ir kojų pirštų parestezija (tirpimo, niežėjimo ir kitų nesamų dirgiklių tariamais jutimais);

trofiniais (fiziologiniais) gleivinių, odos ir nagų pakitimais;

vidiniais sekrecijos liaukų veiklos reguliacijos sutrikimais ir kt.

Susirgimas gali pasireikšti įvairaus amžiaus žmonėms. Šioms anemijoms būdingi visi anemijų su geležies nepakankamumu klinikiniai ir hematologiniai reiškiniai, išskyrus tai, kad geležies kiekis plazmoje šiais atvejais paprastai yra padidėjęs. Kai kuriais hipochrominės anemijos atvejais laikas nuo laiko išsiskiria tamsios spalvos šlapimas, kuriame randama hemosiderino.

Šia liga serga 40 – 65 metų amžiaus, o kartais ir vyresni (70 – 80 metų) žmonės. Ji prasideda iš lėto.

Difilobotriozinė anemija (Adisono-Birmerio anemija kirminų invazijos atvejais)

Pradžioje taikomas antianeminis gydymas B12 vitaminu parenteriniu būdu, o po to atliekama dehelmintizacija (kirmėlių šalinimas iš žmogaus ar gyvulio). Šiam tikslui skiriama Extractum Filicis maris aether. 6-8g suaugusiam. Gydymas laikomas veiksmingu, jei gydymo metu išeina parazito galvutė. Jei galvutė neišeina, dehelmintizaciją tenka po 2 mėnesių pakartoti

Spru atvejais fekalijose randamas didelis riebiųjų rūgščių kiekis, dėl kurių fekalinių masių reakcija yra labai rūgšti. Etiologiniu spru faktoriumi laikomas savotiškos patogeninės floros atsiradimas viršutinėje plonojo žarnyno dalyje, kuri sukelia didelius morfologinius gleivinės pakitimus ir sutrigdo įsiurbimo procesą. Sutrikus įsiurbimui, riebiosios rūgštys lengvai jungiasi su kalciu ir sudaro muilą. Kalcio kiekis plazmoje krinta iki 5-8mg %. Kartu su kalcio deficitu sumažėja fosforo, cholesterino ir fosfolipidų kiekis kraujyje. Angliavandeniai ir riebalai beveik visiškai pasišalina su fekalinėmis masėmis.

Susirgimas vystosi palaipsniui. Pirmieji ligos simptomai yra

bendra adinamija (viso organizmo arba kurio nors organo nusilpimas);

Odos pakitimų genezė susijusi su B12 vitamino deficitu. Žymiausi pakitimai yra virškinamajame trakte. Liežuvio ir burnos gleivinėje gausu aftų. Dalis liežuvio spenelių atrofuojasi.

Išmatų daug, putotos, košės pavidalo ir baltos dėl žymaus kiekio riebalų. Mikroskopiškai randamos nesuvirškintos raumenų skaidulos, jungiamasis audinys, riebalai, narveliena (ląsteliena) ir didelis mielių grybelių kiekis. Tiriant rentgenologiškai, nustatomas viso plonojo žarnyno išpūtimas ir pagreitinta jo evakuacinė funkcija. Gleivinės reljefas nelygus, ypač dvylikapirštės ir tuščiosios žarnos srityse. Jauno amžiaus ligoniams gali būti spontaninių kaulų lūžimų ir išsivystyti stuburo skoliozė arba kifozė. Paprastai sutrinka endokrininių liaukų veikla. Širdies ribos būna praplėstos, tonai duslūs. Vėlyvu ligos laikotarpiu, kai organizme atsiranda baltymų trūkumas ir sutrinka kraujo apytaka, padidėja kepenys. Ligoniai skundžiasi rankų pirštų ir kojų tirpimu, progresuojančiu nervų sistemos sutrikimu.

Spru ligos gydymas, visų pirma, turi būti nukreiptas į žarnyno veiklos sunormavimą ir tik po to galima imtis priemonių antianeminių medžiagų įsisavinimui pagerinti bei aneminiams reiškiniams likviduoti. Tačiau pagrindinė ligos gydymo priemonė yra racionali dieta. Šios dietos pagrindas yra angliavandenių ir riebalų apribojimas.

Anemijoms su B12 vitamino nepakankamumu gydymui reikia vartoti maisto produktus, kuriuose būtų vitamino B12. Šio vitamino šaltiniai yra:

Jų paros norma yra 3 mg.

Jis yra svarbus baltymų, riebalų ir angliavandenių apykaitai, normaliai smegenų mitybai. Jo stokojant sutrinka nervų sistemos veikla, išsivysto mažakraujystė, odos ir gleivinės uždegimai. B6 vitaminas randamas:

  • Microsoft Word 31 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2297 žodžiai)
  • Kolegija
  • Bri
  • Mitybinės anemijos
    10 - 6 balsai (-ų)
Mitybinės anemijos. (2015 m. Lapkričio 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/mitybines-anemijos.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 25 d. 02:01
×