Mitybos planas savarankiškas darbas


Įvadas. Laktozės netoliaravimas. Cialiakija. Valgiaraštis sergant celiakija. Literatūros šaltiniai.


Sergant šia liga, vargina viduriavimas, šlapime randama laktozės, lėtėja vaiko vystymasis, tačiau plonosios žarnos fermento laktazės aktyvumas yra normalus. Šios ligos priežastis neaiški, jos genetinė prigimtis dar neįrodyta. Manoma, kad padidėja tokių ligonių skrandžio gleivinės laidumas laktozei ir kitoms smulkioms molekulėms.

Pienas ir jo produktai labai svarbūs žmonių mitybai. Nustatyta, jog piene yra daugiau kaip 200 įvairių medžiagų, naudingų žmogaus organizmui: baltymų, angliavandenių, riebalų, mineralinių medžiagų, vitaminų, organinių rūgščių, fermentų, imuninių medžiagų. Pienas – svarbiausias kalcio šaltinis. Kalcis reikalingas kaulams ir dantims formuotis. Jei maiste trūksta kalcio, organizmas priverstas jo pasiimti iš skeleto, tada atsiranda įvairių skeleto pokyčių, vystosi osteoporozė. Be to, su pieno produktais gaunama vitamino D, kuris reguliuoja kalcio, fosforo, magnio apykaitą, yra svarbus osteoporozės profilaktikai. Su pienu gaunami pieno angliavandeniai – laktozė. Ji ne tik svarbi kaip energijos šaltinis, bet ir gerina kalcio absorbciją žarnyne. Laktozę plonojoje žarnoje laktazė (β – galaktozidazė) skaido į gliukozę ir galaktozę. Jei laktazės stinga arba sumažėja jos aktyvumas, laktozė plonojoje žarnoje nesuskyla į monosacharidus, todėl beveik nesirezorbuoja. Sutrinka ir kitų maisto medžiagų virškinimas. Plonojoje žarnoje iš pieno mažiau pasisavinama baltymų, riebalų, kalcio, magnio ir fosforo, todėl gaunama 14 proc. mažiau kalorijų nei esant normaliam virškinimui. Susikaupus didesniam disacharido kiekiui apatinėje plonosios žarnos dalyje ir storojoje žarnoje, susidaro palankios sąlygos rūgimo bakterijoms, kurios išplinta ir pakeičia normalų žarnyno bakterijų santykį. Intensyvėjant rūgimo procesui, žarnų turinyje susikaupia daug pieno rūgšties, riebalų rūgščių, dėl to sumažėja turinio pH. Rūgimo produktai (pieno, acto rūgštys ir anglies dvideginis) dirgina žarnų gleivinę, todėl pasireiškia sumažėjusio laktazės aktyvumo simptomai. Kaip jau minėjau, pasireiškia šie simptomai: žarnų gurgėjimas, pilvo pūtimas, spazminis pilvo skausmas, viduriavimas skystomis, putotomis bei rūgščiomis išmatomis, didelio bekvapių dujų kiekio išsiskyrimas. Manoma, kad laktazės aktyvumo sumažėjimą sąlygoja daugelis veiksnių: genetiniai, epigenetiniai ir aplinkos veiksniai: infekcijos, maistas, stresas ir kt.. Sumažėjusio laktazės aktyvumo paplitimas įvairiose šalyse skiriasi: Skandinavijos šalyse jis pasireiškia 1-3 proc. gyventojų, o daugelyje Pietryčių Azijos valstybių – beveik 100 proc. gyventojų. Lietuvoje tikslių duomenų apie laktazės aktyvumo paplitimą nėra. Kai kurių tyrimų duomenimis, kas trečias Lietuvos gyventojas daugiau ar mažiau netoleruoja laktozės.

Šio darbo tikslas – įvertinti 6-10 ir 11 ir vyresnių metų vaikų , kuriems nustatytas sumažėjęs laktazės aktyvumas, mitybos savitumus.

  • Microsoft Word 76 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (2529 žodžiai)
  • Birute
  • Mitybos planas savarankiškas darbas
    10 - 6 balsai (-ų)
Mitybos planas savarankiškas darbas. (2016 m. Gegužės 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/mitybos-planas-savarankiskas-darbas.html Peržiūrėta 2019 m. Sausio 22 d. 19:19
×