Mitybos ypatumai esant krono ligai


Bendrosios praktikos slaugos studijų programa intensyvioji slauga. Mitybos ypatumai esant krono ligai. Krono liga. Ligos priežastys. Ligos eiga. Yra du pagrindiniai mitybos būdai. Enterinio maitinimo indikacijos. Enterinio maitinimo kontraindikacijos. Parenterinio maitinimo indikacijos. Parenterinio maitinimo kontraindikacijos. Dietos ir maitinimosi planavimas. Maitinimo tirpalas peptisorb. Vartojimo būdas ir dozavimas.


Enterinis maitinimas tinka ligoniams, kurių virškinimo traktas veikia, tačiau normali enterinė mityba jiems nepakankama arba neįmanoma (kontraindikuotina). Tokiems pacientams gresia mitybos būklės pablogėjimas, mitybos nepakankamumas ar išsekimas, arba tokia būklė jau yra. Tai būdinga, esant šioms situacijoms :

Senyvas amžius ir problemos dėl gebėjimo pasirūpinti savo poreikiais.

Tuo atveju, jeigu pacientas serga liga, dėl kurios sutrinka virškinimas arba rezorbcija (pvz., uždegiminės žarnų ligos, žarnyno fistulės, ūmus kasos, plonosios žarnos uždegimas ir pan.), dieta turi būti parenkama, atsižvelgiant į konkrečią paciento būklę ir į ligos fazę bei jos pasireiškimo laipsnį.

Badaujantys pacientai, kurių negalima maitinti enteriniu būdu; Parenterinis maitinimas indikuotinas, jei pacientas badavo ilgiau kaip vieną savaitę ir jo regalia tuoj pat maitinti enteriniu būdu bei numatoma, kad enterinio maitinimo nebus galima pradėti artimiausias 7-10 dienų.

Parenterinis maitinimas indikuotinas, kai paciento virškinimo traktas nefunkcionuoja dėl mechaninio (piktybiniai žarnyno augliai, sąaugos, pseudoobstrukcijos ir pan.)

ar funkcinio žarnų nepraeinamumo (sunkios traumos, sunkios pilvo ertmės operacijos ir pan.)

Dėl šiu priežasčių parenterinis maitinimas neretai indikuotinas pacientams, kuriems yra skiriama spindulinė ar cheminė terapija, esant nėštumo toksikozei, esant sunkiai ūmaus pankreatito eigai. Dėl itin intensyvaus viduriavimo enterinio maitinimo gali netoleruoti pacientai, sergantys sunkiomis nespecifinėmis žarnyno ligomis (nespecifinis opinis kolitas, Krono liga). Enterinio ir parenterinio maitinimo, kaip gydymo priemonės, sergant uždegiminėmis žarnų ligomis, vaidmuo nėra visiškai žinomas.

Virškinimo traktas visiškai negali atlikti virškinimo ir absorbcijos funkcijų.

Šiai grupei priklauso asmenys, sergantys trumpos žarnos sindromu, radiaciniu enteritu, Krono liga ir kt.

Sergant itin sunkiu pankreatitu, enterinis maitinimas yra absoliuti kontraindikacija ir kaip standartinis gydymas siūloma parenterinė mityba.

  • Medicina Savarankiškas darbas
  • Microsoft Word 19 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 7 puslapiai (1625 žodžiai)
  • Kolegija
  • Juna
  • Mitybos ypatumai esant krono ligai
    10 - 6 balsai (-ų)
Mitybos ypatumai esant krono ligai. (2016 m. Vasario 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/mitybos-ypatumai-esant-krono-ligai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 06:10
×