Mitybos ypatumai įvairiais amžiaus tarpsniais


Įvadas. Sveikos mitybos samprata. Pagrindiniai mitybos principai. Sveikos mitybos taisyklės. Mitybos svarba ir tendencijos. Mitybos ypatumai įvairiais amžiaus tarpsniais. Amžiaus tarpsniu charakteristika. Vaikų mitybos ypatumai. Suaugusiųjų ir vyresnių amžiaus mityba. Išvados. Literatūra.


Mitybos ypatumai mokykliniame amžiuje yra plačiai tyriami ir analizuojami, tačiau trūksta darbų analizuojančių mitybos ypatumus įvairiais amžiaus tarpsniais. Todėl šiame darbe ir siekiama apžvelgti ir išanalizuoti mitybos ypatumus apimant įvairius amžiaus tarpsnius

Kas yra sveika mityba? Dauguma žmonių nežino, o ne todėl, kad jie nežino ar negalvoja - tai todėl, kad jie sutrikę. Yra tiek daug prieštaringų patarimų apie mitybą, maistingumą, kas gali kaltinti mus, kai mesti į rankšluostį ir valgyti picą.

Baltymų - Riešutai, sėklos, pupelės, lęšiai, wholegrains, daržovės, ir saikingai gyvūninės produkcijos

Riebalai - Riešutai, sėklos, šalto spaudimo augaliniai aliejai, wholegrains, riebi žuvis naudojami saikingai

Kalcis - Žemės riešutai, saulėgrąžų sėklos, pieno produktų, kaulų smulkių žuvų, žalios lapinės daržovės

Chromas - Alaus mielės, kiaušinio trynys, grybai, wholewheat duona, melasa

Geležies - Žalios lapinės daržovės, džiovinti vaisiai, wholegrains, pupelės, lęšiai, žuvies, mėsos

Magnis - Žalios lapinės daržovės, riešutai, sėklos, sojos pupelės, wholegrains

Vaikas pirmąsias dešimt dienų yra vadinamas naujagimiu. Pirmosiomis gyvenimo dienomis naujagimio būsena labai panaši į vaisiaus, netgi išlieka embriono poza.

Kūdikiu vaikas vadinamas nuo dešimtosios gyvenimo dienos iki vienerių metų. Per pirmus penkis ar šešis mėnesius kūdikio svoris padidėja dvigubai, o iki metų pabaigos – trigubai.

Kūdikiai yra labai priklausomi nuo suaugusiųjų, jiems būtina jų globa, priežiūra, tačiau jie nėra visiškai pasyvūs. Nuo pat gimimo dėl įvairių instinktų, įgimtų reakcijų jie yra aktyvūs. Pavyzdžiui, iš tyrimų matyti, kad ką tik gimęs kūdikis reaguoja į žmogaus balsą išskirdamas jį iš kitų aplinkos garsų, kis mielai žiūri į žmogaus veidą; kiti stimulai ji veikia kur kas silpniau. Raidos psichologai daro prielaidą, kad žmogaus veido schema yra tarsi genetiškai užprogramuota ir naujagimis ją atpažįsta bet kokioje aplinkoje.

Pirmoji vaikystė (4 – 8 metai). Nors suaugusiųjų vaidmuo reguliuojant vaiko elgesį dar didelis, šio amžiaus vaikai jau yra pasitikintys savimi, savarankiški, aktyvūs ir iniciatyvūs. Bendravimas su suaugusiaisiais tampa vis sudėtingesnis – vaikai ne tik klausinėja suaugusiųjų, bet ir išsako savo nuomonę, kalbasi su jais įvairiomis temomis ir panašiai. Aktyvėja ir vaiko santykiai su vienmečiais.

Vaikai, kurių mityba nėra pakankama, lyginant su normalios mitybos vaikais, dažniau būna neįgalieji, jie dažniau serga, jų imuninė sistema yra nusilpusi, jie nesugeba mokytis ir susikaupti. Nepakankama mityba tiesiogiai veikia vaikų nervų sistemą. Mitybos trukumas sumažina vaikų motyvaciją, smalsumą, jie mažiau žaidžia ir mažiau aktyvūs. Tai neigiamai veikia protinį ir pažintinį vystymąsi. Suaugę jie dažniau serga, jų darbinė veikla ir produktyvumas yra sumažėjęs (Malinauskaitė R, 2003 ).

Mityba kaip sveikatos pagrindas turi įtakos tolesnei vaiko raidai, darbingumui, gyvenimo trukmei. Darniai vaiko raidai pavojinga yra ne tik maisto trukumas, bet ir jo perteklius (Markauskaitė N, 2002 ).

Mitybos trukumo priežastys: maisto stoka, neturtas, blogas maistas ir jo priežiūra, ligos, nesveika aplinka, socialinis stresas diskriminacija. Nemažai žmonių vartoja labai baltymingą maistą. Optimalus baltymų kiekis yra imuninės veiklos užtikrinimo pagrindas, tačiau per didelis baltymų kiekis gali sukelti alergijų pavojų. Vartojant per dideles vitamino C dozes atsiranda inkstų akmenligės pavojus, o trūkstant šio vitamino, vystosi hipovitaminozė. Sumažėja organizmo atsparumas greičiau susergama peršalimo ligomis, greičiau nuvargstama, atsiranda kitų sutrikimų. Netgi per didelis skaidulų kiekis gali būti kenksmingas, kadangi dirgina virškinamojo trakto gleivinę.

  • Microsoft Word 259 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 29 puslapiai (8230 žodžiai)
  • Universitetas
  • Miglė
  • Mitybos ypatumai įvairiais amžiaus tarpsniais
    10 - 2 balsai (-ų)
Mitybos ypatumai įvairiais amžiaus tarpsniais. (2017 m. Lapkričio 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/mitybos-ypatumai-ivairiais-amziaus-tarpsniais.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 27 d. 01:23
×
145 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo