Mobilus pneumatinis grūdų separatosius


Žemės ūkio bakalauro darbas. Užduoties lapas. Santrauka. Summary. Informacijos šaltinių analizė. Grūdų rinka Lietuvoje. Grūdų valymo būdai. Grūdų valymas ir rūšiavimas oro srautu. Grūdų rūšiavimas pagal spalvą. Valymas pagal grūdų paviršiaus šiurkštumą. Grūdų valymas pagal tankį. Grūdų valymas pagal elektrines savybes. Grūdų valymui keliami reikalavimai. Agrotechniniai reikalavimai grūdų valymui. Grūdų valomųjų apžvalga. Pradinio grūdų valymo įrenginiai. Pirminio grūdų valymo įrenginiai. Antrinio valymo grūdų valomosios. Specialios valomosios. Patentinė apžvalga. Literatūros šaltinių apžvalga. Darbe naudotų informacijos šaltinių sąrašas.


Praėjusių metų pavasarį grūdų derliaus prognozės nebuvo ypatingai džiuginančios, tačiau pasibaigus metams buvo matyti, kad Lietuvoje buvo užaugintas rekordinis grūdų kiekis. Dar prieš javapjūtę specialistai prognozavo apie 5 mln. tonų derlių, bet pasibaigus javapjūtei skaičiai buvo žymiai didesni, 2014 metais buvo pasiektas Lietuvos derlingumo rekordas. Praėjusiais metais buvo nuimta 5324,1 tūkst. t iš jų, javų grūdų – 5123,2 tūkst. t. t.y. 16,6 proc. daugiau nei 2013 metais (1.2 pav) [3].

Tiksliausiai grūdus valo ir rūšiuoja štampuoti sietai, nes jų skylučių forma ir matmenys nesikeičia eksploatacijos metu. Tačiau šių sietų pralaidumas mažesnis už kitų sietų. Daug didesnis pralaidumas yra austų ir pintų sietų, tačiau jie greitai užsikemša, taip pat valant yra tikimybė, kad deformuosis ne tik vielos, bet ir skylučių forma. Dažniausiai šie sietai naudojami pelams arba kitoms lengvoms priemaišoms atskirti. Plokšti sietai su keičiamo dydžio skylutėmis - žvyniniai sietai tinka įvairioms sėkloms valyti (išskyrus smulkias sėklas), yra universalūs, bet sudėtingesnės konstrukcijos ir brangūs[8].

Sietinio tipo grūdų valomosiose dažniausiai naudojami sietai su štampuotomis skylutėmis. Apvaliu skylučių skersmuo būna 0.8 - 40 mm. pailgu: plotis - 0.5 - 10 mm, ilgis - 10 - 50 mm. Švytavimo amplitudė - 7.5 – 15.0 mm o posvyrio kampas sudaro 5-8°.

Valomosios sn cilindriniais sietais yra skirstomos į du tipus: t.y. valomosios su vertikaliais ir tam tikru kampu pakreiptais sietais. Valomųjų su pakreiptais cilindriniais sietais našumas yra apie 3 kartus mažesnis nei su plokščiais, nes darbui išnaudojama tik nedidelė dalis (nuo 14 iki 16) sieto aktyvaus valomojo sieto ploto. Darbo metu grūdai padengia tik cilindro apatinę dali. Tokių valomųjų pranašumas yra tai, kad jos dirba tyliai, nesukelia papildomų ergonominių rizikos veiksnių. Tai įtakoja lėtas cilindro sukimas [8].

Valomi grūdai pilami ant trijerio paviršiaus, kuriame yra išgręžtos arba štampuotos duobutės. Trumpi grūdai telpa duobutėje, o ilgi ne. Judant trijerio paviršiui, sukant trijerio cilindrą arba diską 1, ilgi grūdai persisveria per duobutės kraštą ir iškrenta. Duobutėse likę trumpi grūdai pakyla aukštyn ir tik pasisukus labiau iškrenta į loveli 2. Taip ilgi grūdai atskiriami nuo trumpų grūdų [8].

Maisto pramonėje naudojami ir adatiniai trijeriai, kurie atskiria, netinkamą naudojimui produkciją nuo geros, pavyzdžiui sukirmijusius žirnius nuo sveikų. Trijerių paviršiuje yra ne duobutės, o adatėlės. Valant žirnius jie pilami ant trijerinio paviršiaus, nuo jo sveiki žirniai atšoka, o sukirmiję pasismeigia ant adatėlių. Judant trijeriniam paviršiui, sugedę žirniai pakeliami aukštyn. Sukirmijusius žirnius nuo adatėlių nustumia šepečiai, jie krinta į lovelį [8].

Sveikus grūdus nuo sugedusių galima atskirti pagal jų spalvą. Šis rūšiavimo būdas yra paremtas tuo, kad tam pritaikyti įrenginiai skenuoja produkcijos masę apšviesdami tam tikro bangos ilgio šviesa. Sveiki grūdai atspindi daugiau šviesos, nes jie yra šviesesni, o sugedę grūdai būna tamsesni ir tai įtakoja didesnį spindulių sugėrimą. Tamsesnius grūdus nuo šviesesnių galima atskirti fotoelementais. Pagal spalvą dažniausiai valomos ir rūšiuojamos maistui skirtų augalų sėklos bei grūdai [7].

Pagrindiniai veiksniai sąlygojantys šį grūdų valymo būdą yra trinties koeficientas tarp judančių grūdų (priemaišų) ir paviršiaus. Skirtingo šiurkštumo grūdus galima atskirti frikcinėmis valomosiomis. Pagal paviršiaus šiurkštumą sėklos gali būti valomos audeklinėmis (specialus audeklas) ir elektromagnetinėmis valomosiomis bei trijeriais plokščiu paviršiumi. [7;11].

Grūdų ir priemaišų (piktžolių sėklų, smulkių akmenukų, pelų ir kt.) tankis dažniausiai yra skirtingas. Tankis priklauso nuo grūdų cheminių ir biologinių savybių, drėgnio bei brandos. Didėjant drėgniui grūdų tankis kinta nevienodai. Dėl šių grūdų savybių pagal tankį gali buti atskiriami ne tik lengvi grūdai nuo sunkių, bet ir sausi nuo drėgnų [7].

Pradinis valymas taikomas grūdams, kurių drėgnis iki 35 %. Siekiant sumažinti džiovuiimo išlaidas, šio grūdų varymo metu pašalinamos drėgniausios ir stambiausios priemaišos (šiaudgaliai, lapelių atplaišos ir kt.). Po pradinio valymo grūdai savaime mažiau kaista. Pirminis valymas taikomas grūdams, kurių drėgnis ne didesnis kaip 22 %, arba po pradinio valymo ne didesnio kaip 18 % drėgnio grūdams. Šiuo būdu valant atskiriamos po praduiio valymo likusios stambios, lengvos ir smulkios priemaišos bei suskaldyti n smulkūs grūdai. Antrinio valymo metu iš grūdų atskiriamos artimos jų matmenims priemaišos, taip pat sunkiai išvalomos piktžolių sėklos. Valant grūdų masė suskirstoma i tokias frakcijas: sėklinius grūdus, antros rūšies grūdus (grūdines priemaišas), lengvas, smulkias ir stambias priemaišas [7].

 • Žemės ūkis Bakalauro darbai
 • 2015 m.
 • Lietuvių
 • Tautvydas
 • 27 puslapiai (4512 žodžių)
 • Universitetas
 • Žemės ūkio bakalauro darbai
 • Microsoft Word 1524 KB
 • Mobilus pneumatinis grūdų separatosius
  10 - 5 balsai (-ų)
Mobilus pneumatinis grūdų separatosius. (2015 m. Gegužės 31 d.). http://www.mokslobaze.lt/mobilus-pneumatinis-grudu-separatosius.html Peržiūrėta 2018 m. Sausio 23 d. 20:00