Modernios lietuvių tautos formavimasis


Modernios lietuvių tautos formavimasis. Lietuvių tautinis atgimimas sąvoka, esmė, periodizacija, fazės. Lietuvių kultūros sąjūdžiai ir židiniai. Kova dėl liaudies tautinio orientavimo. Partijos, organizacijos ir modernios lietuvių tautos formavimasis.

Moderniosios, istorinės, tautos yra tautinio atgimimo (prabudimo) pasekmė. Nors tautinio atgimimo sąvoka egzistuoja seniai, tačiau dėl šią sąvoką žyminčio istorinio reiškinio sudėtingumo, istorikų ir kitų humanitarų skirtingų išeities pozicijų, filosofinių pažiūrų ir kitų veiksnių, nėra visiems priimtino tautinio atgimimo apibrėžimo. A Kulakauskas teigia, kad tautinis atgimimas yra etnosocialinis procesas, tautos “savyje”, atsidūrusios prieš išnykimo, nutautimo ar etnokultūrinio savitumo praradimo perspektyvą, tapsmas tauta “sau”, t.y. etnosocialiniu organizmu, norinčiu ir galinčiu savarankiškai kurti savo likimą, apginti tautinę tapatybę, puoselėti ir plėtoti tautinę kultūrą.

Atgimimo esmė yra etnoso (tautos) virtimas istorine tauta, istorinės atminties vieta, sąmoningų individų junginiu. Kaip pabrėžia filosofas A. Šliogeris tauta gimsta du kartus. Pirmasis gimimas – tai gamtinės žmonių bendrijos išsiskyrimas iš pirmapradžių ūkanų”. Tauta susiformuoja tik po to, kai atsiranda tautinė savimonė. Būtent tautinė savimonė atsiranda iš pradžių tik nedidelės grupės inteligentų galvose, o paskui ji išplatinama ir įtvirtinama visame etnose. Visos Europos modernios tautos turėjo savo atgimimus. Anot A. Šliogerio, visos tautos “yra atgimimo kūdikiai”. Tačiau atgimimai buvo skirtingi ir vadinami skirtingai. Pvz., prancūzų atgimimas buvo švietimas, o vokiečių – reformacija.

Žymus lietuvių filosofas , VU prof. A. Šliogeris, g. 1944 m.

Vienos tautos turėjo tik vieną atgimimą, o kitos – po kelis. Lietuviams būdingi mažiausiai trys atgimimai: XIX a. pradžios, XIX a. antrosios pusės, XX a. pabaigos. XIX a. II pusės lietuvių atgimimas – tai Vakarų civilizacijai būdingų tautinių atgimimų variantas. Kaip nėra vienos visiems visiškai priimtinos nuomonės klausimu, kas yra lietuvių tautinis atgimimas, taip nėra ir sutarimo, kada atgimimas prasidėjo, kaip jis periodizuojamas, kada pasibaigė. Lietuviams palankus lenkų istorikas Ježis Ochmanskis ( Jerzi Ochmanski), 1933-1990 m., lietuvių tautinį atgimimą suskirstė.

  • MS PowerPoint 947 KB
  • 2016 m.
  • 38 puslapiai (2446 žodžiai)
  • Tautvydas
  • Modernios lietuvių tautos formavimasis
    10 - 7 balsai (-ų)
Modernios lietuvių tautos formavimasis. (2014 m. Gruodžio 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/modernios-lietuviu-tautos-formavimasis.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 21 d. 03:04
×