Modernios teisės istorija Anglijoje


Habeas corpus aktas. Habeas corpus act. Habeas corpus teises. Anglijos konstitucija. Luominės monarchijos susikūrimas anglijoje. Didziosios britanijos valdymo forma. Anglijos teises istorija. Anglu teises istorija. Anglijos teise. Habeas corpus aktas kilme.

Modernios teisės istorija anglijoje. Xvii a. Politinių įvykių anglijoje įtaka moderniosios teisės atsiradimui. 1653 m. "Valdymo įrankis". Habeas corpus act. “Nerašytoji” Anglijos konstitucija. 1689 m. Teisių bilis. 1701 m. Santvarkos aktas. 1873-1875 m. teismų santvarkos aktai. Statutų reikšmės Anglijos teisės sistemoje didėjimas. Prekybos ir pramonės teisinio reglamentavimo raida. Šiuolaikinės darbo teisės angliškos ištakos. "Anglų teisės" ir "bendrosios teisės"geografinis paplitimas.

Modernios teisės atsiradimas ir svarbiausi principai. Krikščionybė (kanonų teisė) ir romėnų teisės recepcija – svarbiausi veiksniai lėmę vxvii-xviii a. Politiniai įvykiai anglijoje, š. Amerikoje ir ypač prancūzijoje labai paveikė teisės tolesnę raidą. Buvo likviduojamas feodalinis teisinis režimas, luomai su jų privilegijomis. Atsirado teisinė valstybėxvii a. Tikra luomams atstovaujanti institucija – parlamentas – anglijoje susikūrė xiii a. Antrojoje pusėje, per karaliaus šalininkų ir jų priešininkų karą. Skirtingai nuo prancūzijoje sukviestų karaliaus iniciatyva generalinių luomų, anglų parlamentarizmas – tai pačių luomų išsikovojimas.

Xvii a. Anglijos parlamente labai sustiprėjo buržuazinės prigimties opozicija karaliui. 1628 m. Parlamentas primėmė teisės peticiją (petition of right), kuri buvo laikinas bandymas atgaivinti didžiojoje laisvių chartijoje įtvirtintas tinkamo teisinio proceso idėjas ir taip apriboti monarcho valdžią. Karolis i į tai sureagavo taip, kad vienuolika metų (1629 – 1640 m. ) valdė be parlamento. Dėl to kilęs pilietinis karas buvo paskutinis valdžių padalijimo išbandymas; tai buvo konfliktas, pasibaigęs1653 m. valdymo įrankis . Oliveris cromwellis – independentų lyderis - pasiskelbė valstybės lordu protektoriumi. Jam artima karininkų taryba 1653 m. Paskelbė dokumentą anglijos, škotijos ir airijos valstybių ir joms priklausančių valdų valdymo forma , arba tiesiog valdymo įrankį . Tai – p habeas corpus act . 1660 metais, praėjus vienuolikai metų nuo monarchijos panaikinimo, ji buvo atkurta kaip mažesnė blogybė. Lordų rūmai buvo atkurti, o bendruomenių rūmai sustiprinti jiems suteikus didesnius įgaliojimus bei leidus didesnę iniciatyvą. Karalius jokūbas ii bendruomenių rūmų deputatų korpusą suskaldė į dvi naujas politines grupuotes. Viena jų vadinosi toriais ir atstovavo karaliaus šalininkams, kita – vigais ir buvo opozicija karaliui. Kaip tik šios dvi grupuotės davė pradžią būsimosioms politinėms partijoms.

Opozicijos pergalė buvo 1679 m. Priimtas habeas corpus amendment act – taip pat anglų konstitucionalizmo sudedamoji dalis (jis papildė 1640 m. Priimtą pirmąjį habeas corpus act. Šiuo aktu buvo nustatyta suimto asmens ikiteisminė padėtis ir tuo pačiu suvaržytos karaliausnerašytoji konstitucija. Šie anglijos parlamento aktai kartu su kitais teisiniais dokumentais laikytini užrašytąja jungtinės karalystės (didžioji bkonstituciniai papročiai. Tradicijos yra veiksmingas anglų teisės šaltinis, kuris kartu su papročiais sudaro nerašytus teisės šaltinius.

  • Microsoft Word 13 KB
  • 2012 m.
  • 6 puslapiai (2000 žodžiai)
  • Universitetas
  • Modernios teisės istorija Anglijoje
    10 - 3 balsai (-ų)
Modernios teisės istorija Anglijoje. (2011 m. Rugpjūčio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/modernios-teises-istorija-anglijoje.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 22 d. 21:15
×