Mokami mokesčiai ir jų įtaka verslo įmonėse


Mokami mokesčiai ir jų įtaka verslo įmonėse. Tyrimo tikslas. Tyrimo uždaviniai. Tyrimo metodai. Mokesčių sistema Lietuvoje. Mokesčių matavimas ir mokesčių naštos palyginimas. Literatūros sąrašas. Summary charges and their impact on business enterprises.

Literatūros analizė parodė, kad mokesčiai yra privalomi fizinių ir juridinių asmenų mokėjimai valstybei ir jos vietos valdžios institucijoms. Tai svarbiausias valstybės pajamų šaltinis bei vienas iš jos egzistavimo pagrindų.

Mokesčių mokėtojus – verslo įmones, kurios ekonomikoje yra visų procesų varomojo jėga, slegia ne tik mokesčių tarifai, bet ir jų įstatyminės bazės nustatymas, jos neaiškumas, mokesčių apskaičiavimo sudėtingumas, teisės aktų prieštaringumas, nestabilumas.

Todėl teisingas mokesčių apskaičiavimas, deklaravimas ir atsiskaitymas nepažeidžiant nustatytų mokėjimo į valstybės ir savivaldybės biudžetus terminų apima mokesčių apskaičiavimo ir deklaravimo klaidų prevenciją, mokestinių nepriemokų bei permokų savalaikį identifikavimą.

Pasaulyje gerai žinoma prielaida jog, atsirandant reformoms atsiranda ir jų nenorinčių vykdyti asmenų.

Nemokantieji mokesčių, pasak B. Torglerio (2003), patiria moralinių nuostolių (kaltė, gėda, pareiga, baimė). Taip būna jei mokesčiai mažesni nei suvokiamas teisingumas, o jei mokesčiai yra didesni – tada nemokėjimas gali būti traktuojamas, kaip savęs pateisinimas.

Darbo autorės manymu, B. Toglerio (2003) pateikti motyvai, rodo glaudų ryšį tarp mokesčių ir kultūros, taip pat yra svarbi prielaida kurti efektyvią mokesčių sistemą.

Lietuvoje, kaip ir visose šalyse, lygybė apmokestinant įgyvendinama naudojant mišrią mokesčių sistemą, susidedančią iš tiesioginių ir netiesioginių mokesčių. Lietuvos mokesčių sistema pateikta 1 paveiksle.

Labiausiai paplitę netiesioginiai mokesčiai – pridėtinės vertės mokestis, akcizas, muito rinkliava ir kt.

Mokesčiai gali būti skaičiuojami keliais būdais ir šiuo atveju verta pastebėti, kad mokestinė našta gali būti palyginta tik tuo atveju, jei skaičiuojama taikant tą patį metodą. Net ir pritaikius vienodus skaičiavimus gauti rezultatai turi būti svarstomi su didelėmis išlygomis, kadangi mokesčių naštos rodiklis priklauso nuo apmokestinimo sąlygų ir šalies ekonominės situacijos. Skaičiavimai tik tam tikrais atvejais gali suteikti informacijos apie tai, dideli ar maži mokesčiai, pakeliama ar nepakeliama jų našta.

  • Microsoft Word 71 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 8 puslapiai (1656 žodžiai)
  • Universitetas
  • A
  • Mokami mokesčiai ir jų įtaka verslo įmonėse
    10 - 10 balsai (-ų)
Mokami mokesčiai ir jų įtaka verslo įmonėse. (2015 m. Birželio 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/mokami-mokesciai-ir-ju-itaka-verslo-imonese.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 24 d. 13:38
×