Mokesčių administravimas Lietuvoje


Įvadas. Mokesčiai, jų reikšmė. Mokesčio sąvoka, jo elementai. Mokesčių rūšys, funkcijos bei savybės. Mokesčių administravimas. Mokesčių administravimo įstatymas. Mokesčių mokėtojų teisės ir pareigos. Mokesčių mokėtojų teisės. Mokesčių mokėtojų pareigos. Mokesčių administratorių teisės ir pareigos. Mokesčių administratorių teisės. Mokesčių administratorių pareigos. Išvados. Literatūra.

Kiekviena valstybė atlieka įvairias funkcijas, kurių vykdymui reikia didelių finansinių išteklių, o nuo seniausių laikų yra žinomas svarbiausias tų išteklių šaltinis – mokesčiai. Valstybė negali gyvuoti be mokesčių, nes ji pati jokio produkto nekuria. Mokesčių sistema apibrėžiama kaip šalyje egzistuojančių mokesčių, įplaukų ir rinkliavų visuma, nustatyta sprendžiant apmokestinimui keliamus uždavinius ir išreiškianti valstybės socialinę, ekonominę ir fiskalinę politiką. Taigi, mokesčiai yra  valstybės gyvavimo pagrindas, vyraujanti biudžeto įplaukų akumuliavimo forma. Mokesčių sistema turi skatinti ekonomikos plėtrą, o keičiantis šalies ekonomikai, politinei situacijai, mokesčių sistema taip pat turi neišvengiamai keistis.

Rinkliavos ir mokesčiai mūsų krašte atsirado įkūrus valstybę. Vientisos mokesčių sistemos tada nebuvo. Dažnai mokesčiai nebuvo skiriami nuo duoklių, kaip seniausios mokėjimų natūra arba pinigais formos, o formuojantis valstybinėms sistemoms, atsirado poreikis imti mokesčius valstybinėms išlaidoms padengti. Apmokestinimas tiesiogiai arba netiesiogiai paliečia kiekvieno visuomenės nario interesus, veikia ekonominį bei politinį šalies gyvenimą.

Lietuvos mokesčių sistema dar tik kuriama. Yra priimta nemažai įstatymų, nutarimų, kurie dažnai keičiami bei kritikuojami. Lietuva neseniai pakeitė beveik visus mokesčių įstatymus, priartindama juos prie es šalyse taikomų įstatymų. Mokesčiai rūpi visiems - ir tiems kurie juos moka, ir tiems, kurie iš surinktų mokesčių gyvena. Todėl diskusijos mokesčių klausimu yra bemaž visuotinės.

Reikia pažymėti, jog mokesčių administravimo tradicijos Lietuvoje yra dar gana menkos, trumpa mokesčių administravimo istorija nepasižymi administravimo kultūra ir yra lydima nuolatinės įtampos bei nedraugiškų mokesčių administratorių ir mokesčių mokėtojų santykių. Nors savanoriškas privalomasis mokėjimas ir skamba paradoksaliai, tačiau ši kryptis yra vienintelė teisinga apmokestinimo kryptis civilizuotoje valstybėje. Ji nereiškia principo ,,noriu – moku, noriu – nemoku , ji reiškia mokesčio mokėtojo teisių pripažinimą administruojant mokesčius.

Taigi mokesčiai turi būti, nes jie yra kiekvienos valstybės ekonominio bei socialinio gyvavimo pagrindas.

  • Microsoft Word 42 KB
  • 2011 m.
  • 27 puslapiai (7962 žodžiai)
  • Universitetas
  • Renata
  • Mokesčių administravimas Lietuvoje
    8.7 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Mokesčių administravimas Lietuvoje. (2011 m. Balandžio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/mokesciu-administravimas-lietuvoje.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 23 d. 05:12
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo