Mokesčių lengvatų samprata ir reikšmė


Įvadas. Mokesčių lengvatų samprata. Mokesčių lengvatų sąvokos. Mokesčių lengvatų funkcijos. Mokesčių lengvatų taikymas paskirtis ir reikšmė. Mokesčių lengvatų taikymo mastas Lietuvoje. Išvados. Literatūros sąrašas. Santrauka anglų kalba.


Kiekvienas mokestis yra įgyvendinamas pagal tam tikrą apmokestinimo instrumentarijų, kuris apima mokesčių elementus, mokesčių ėmimo būdą bei jų nustatymo metodą.

Vienas iš ypatingą reikšmę turinčių ir kartu labiausiai diskutuotinų mokesčio elementų yra mokesčių lengvatos. Taip yra todėl, kad iš vienos pusės mokesčių lengvatų pagalba siekiama įtakoti tam tikrus procesus o iš kitos pusės, įvedant mokesčių lengvatas kartu keičiasi ir visa šalies apmokestinimo sistema, sudėtingėja mokesčių administravimas, atsiranda paskatos jomis piktnaudžiauti, sudaromos ne vienodos konkurencinės sąlygos ir kas svarbiausia jų egzistavimas gali nulemti nepakankamą pajamų kiekį valstybės biudžete.

Darbo tikslas – išsiaiškinti mokesčių lengvatų sampratą bei jų reikšmę.

Kiekviena pasaulio valstybė atlieka įvairias funkcijas. Valstybių kūrimosi pradžioje svarbiausia jų funkcija buvo apginti savo piliečius nuo kitų valstybių užpuolimo ir palaikyti vidaus tvarką. Tuo tarpu dabartinės valstybės funkcijos yra labai plačios. Valstybės turi garantuoti savo krašto apsaugą, viešą ją tvarką, sveikatos, švietimo, socialinės apsaugos teikimą gyventojams, šalies ekonominę būklę, tinkamą valstybės vidaus ir bendrąjį valdymą, dengti kitas valstybės išlaidas. (Meidūnas V., Puzinauskas P. Mokesčiai: teorija, vaidmuo, raida. Vilnius: Teisinės informacijos centras, 2001). Vykdant visas šias funkcijas neabejotinai valstybei reikia didelių finansinių išteklių. Svarbiausias ir bene pagrindinis tokių išteklių šaltinis, žinomas nuo seniausių laikų, yra mokesčiai.

Kiekvienas mokestis yra įgyvendinamas pagal atitinkamą apmokestinimo instrumentacijų, kuris apima tokius elementus:

mokesčio nustatymo metodas. (Buškevičiūtė E. Mokesčių sistema. Kaunas: Technologija, 2005).

Nagrinėjant mokesčių lengvatų sampratą, svarbu išsiaiškinti mokesčių lengvatų funkcijas. Mokslinėje literatūroje yra išskiriamos tokios lengvatų funkcijos:

kompensacinė - pasireiškia mėginimais išlyginti tam tikros grupės asmenų padėtį visuomenėje, suteikiant šiems subjektams atitinkamas lengvatas. Šios funkcijos dėka galima pamatyti kaip sukuriamos galimybės bent iš dalies įgyvendinti socialinės lygybės principą.

Apibendrinant mokesčių lengvatų funkcijas, galima teigti, jog tik teisėtos, visuotinio o ne individualaus pobūdžio lengvatos, teisingai taikant jų taikymo būdus bei tinkamai įgyvendinant jų kompensacinę ir stimuliacinę funkcijas, gali pasiekti teigiamus ekonominius bei socialinius tikslus.

Tokią daugybę mokesčių žinoma reglamentuoja ir didelė gausa tesės aktų. Svarbiausi teisės aktai, reglamentuojantys atitinkamo mokesčio apskaičiavimo tvarką, yra įstatymai. Anksčau išvardintus mokesčius reglamentuoja šie įstatymai:

  • Finansai Savarankiškas darbas
  • Microsoft Word 33 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2234 žodžiai)
  • Universitetas
  • Kornelija
  • Mokesčių lengvatų samprata ir reikšmė
    10 - 8 balsai (-ų)
Mokesčių lengvatų samprata ir reikšmė. (2016 m. Vasario 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/mokesciu-lengvatu-samprata-ir-reiksme.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 05:36
×