Mokesčių planavimo įrankių panaudojimas tarptautiniu mastu


Įvadas. Teorinė darbo dalis. Mokesčių planavimo sąvoka. Mokesčių planavimo rūšys ir etapai. Mokesčių planavimas tarptautiniu mastu. Mokesčių planavimo įrankiai. Metodologinė darbo dalis. Darbe esančios problemos ir jų tyrimo metodika. Problemos sprendimas lingvistiniu metodu. Problemos sprendimas palyginamuoju metodu. Praktinė darbo dalis. Išvados. Literatūra.

Pagrindinis šio darbo tikslas – parodyti mokesčių planavimo svarbą, todėl šiame darbe stengtasi išnagrinėti kaip galima daugiau įvairių mokesčių planavimo būdų. Darbe taip pat nagrinėjami kai kurių užsienio valstybių įstatymai, kad būtų parodyta visapusiška mokesčių planavimo svarba tiek valstybiniame, tiek tarptautiniame lygmenyje.

Mokesčiai šių dienų pasaulyje yra neabejotinai vienas iš svarbiausių veiksnių bet kokiai valstybei, bei jos gyventojams. Valstybės nustatyta mokesčių našta ir su tuo

susijusios galios priimti teisės aktus mokesčių srityje, rinkti mokesčius bei vykdyti jų

kontrolę natūraliai sukelia mokesčių mokėtojų priešpriešą ir bandymą įvairiais būdais

išvengti mokesčių ar juos sumažinti. Visgi vertėtų paminėti, kad mokesčiai pagal Lietuvos Respublikos Konstitucijos 127 str. yra privalomi ir bet koks piktybinis jų vengimas ar slėpimas gali užtraukti baudžiamąją atsakomybę.

Tačiau gera žinia yra tai jog norint sumažinti, o kartais ir visai atsikratyti mokesčio naštos, nereikia nusižengti įstatymui. Tą padaryti padeda mokesčių planavimas ir su juo susijusios strategijos.

Tyrimo tikslas – remiantis turima informacija ir tyrimais, bei įstatymais, pagrįsti mokesčių planavimo svarbą, planavimo būdų panaudojimą tarptautiniu mastu.

Prieš pradedant kalbėti apie mokesčių planavimą derėtų išsiaiškinti pačią sąvoka ir kuo mokesčių planavimas skiriasi nuo jų vengimo ar slėpimo. Paprastai mokesčiai suvokiami kaip įstatymų nustatyta įmoka, už kurią, deja, atskiram mokesčių mokėtojui jokia specialia paslauga valstybė neatsilygina . Būtent šis faktas ir skatina tiek fizinių, tiek juridinių asmenų norą atsikratyti mokesčių našta ar ją kaip įmanoma labiau minimizuoti.

Mokesčių planavimą galima apibūdinti įvairiai: mokesčių planavimas, optimizavimas, minimizavimas, vengimas, apėjimas, išsisukimas nuo mokesčių ir pan., nors visais atvejais tikslas tas pats – mokestinės naštos sumažinimas arba panaikinimas. Iš esmės mokesčių optimizavimas gali būti prilyginamas mokestinės naštos sumažinimui (sušvelninimui), nors teoriškai įmanoma galimybė, kad optimalia mokestine našta nebus minimali mokestinė našta.

Pati mokesčių planavimo sąvoka nėra įtvirtinta teisės aktuose nors šis reiškinys ir yra teisėtas. Visgi mokesčių planavimo pagrindinė esmė yra pasinaudoti teisės įstatymuose esančiomis spragomis siekiant sumažinti savo mokestinę naštą, kitais žodžiais tariant, sumažinti valstybės gaunamas pajamas iš mokesčio mokėtojo. Negana to, tai iš dalies parodo kad valstybės mokesčių sistema nefunkcionuoja taip kaip jai derėtų, todėl nenuostabu, kad mokesčių planavimas teisės aktuose yra neminimas. Iš įstatymo leidėjo pusės galima išskirti keletą mokesčių planavimo formų:

Skatintinas. Paprastai ši mokesčių planavimo forma pasireiškia įvairiomis lengvatomis. Vyriausybės šią sistemą naudoja kaip žmonių skatinimą atsidėti pinigus ateičiai ( pvz. pensijų fondo kaupimui). Tačiau ši sistema ne visada pasiteisina, nes už lengvatas taikomas tam tikrai socialinei grupei turi atidirbti jų negaunantys asmenys (pvz. už pensijinio amžiaus asmens lengvatą turi atidirbti darbingi asmenys). Taigi jei valstybėje lengvatas gaunančių asmenų kiekis yra didelis tai gali paskatinti piliečių nepasitenkinimą mokesčių sistema, nes jie atsiduria blogesnėje vietoje nei lengvatas gaunantys asmenys.

Priimtinas. Tokiu atveju įstatymų leidėjas nepateikia specialių nuostatų dėl mokesčių vengimo pašalinimo, kurios būtų skirtos tam tikrai verslo sprendimų sekai apibūdinti mokesčių tikslais.

Toleruotinas. Įstatymų leidėjas pateikia nuostatas dėl mokesčių vengimo pašalinimo, tačiau jos netaikomos dėl to, kad priimant tam tikrą verslo sprendimą mokestinės naudos siekimas nebuvo pagrindinis ir vienintelis tikslas. Trumpai apibendrinant galima būtų teigti jog mokesčių planavimas yra sugebėjimas protingai išnaudoti įstatymuose esančias spragas ir jas išnaudoti, žinoma nenusižengiant įstatymui.

  • Microsoft Word 150 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 24 puslapiai (3443 žodžiai)
  • Universitetas
  • Gediminas
  • Mokesčių planavimo įrankių panaudojimas tarptautiniu mastu
    10 - 3 balsai (-ų)
Mokesčių planavimo įrankių panaudojimas tarptautiniu mastu. (2015 m. Gegužės 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/mokesciu-planavimo-irankiu-panaudojimas-tarptautiniu-mastu.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 25 d. 23:18
×