Mokesčių sampratos raida referatas


Mokesčiai. Mokesčių neutralumas. Mokesčių istorinė raida ir kilmė. Pirmieji mokesčiai. Mokesčių sampratos raida nuo XVa iki XIXa. Mokesčių sampratos raida Lietuvoje. Mokesčiai Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje. Mokesčiai Lietuvoje Sovietinės okupacijos metais. Dabartinės Lietuvos mokesčių sistema. Išvados. 14 literatūros sąrašas.


Valstybės ekonominį pagrindą sudaro biudžetas formuojamas iš surinktų mokesčių. Mokesčiai jau nuo senų laikų laikomi kaip svarbiausias valstybės gyvavimo pagrindas. Visa mokesčių sistema apibrėžiama kaip kokioje nors šalyje esamų rinkliavų, mokesčių bei įplaukų visuma, kuri nustatoma sprendžiant apmokestinimui keliamus uždavinius.

Šiame darbe apžvelgiami keliami reikalavimai kuriant mokesčių sistemą, kai kurie mokesčių trūkumai, mokesčių idėja. Rašto darbe aprašoma mokesčių istorinė kilmė, raida. Taip pat apžvelgiama trumpa Lietuvos mokesčių istorija.

Darbe iškelti klausymai: kas yra mokesčiai; kokie buvo pirmieji mokesčiai; kaip laikui bėgant keitėsi supratimas apie mokesčius; su kokiais mokesčiais susiduriame dabar; kokia gali būti neigiama mokesčių pusė.

Mokesčiai – tai įvairūs mokėjimai į valstybės biudžetą, t. y. valstybės arba viešosios valdžios nustatyta privaloma įmoka, už kurią jokia specialia paslauga individui nėra atlyginama (Dubauskas, 2011).

Valstybė įvairioms negamybinėms funkcijoms vykdyti kasmet skiria daug lėšų. Šie pinigai skiriami palaikyti šalies vidaus tvarkai, plėtoti švietimą, mokslą, kultūrą, sveikatos ir šalies apsaugai, mokėti palūkanas, pensijas ir t.t. Taigi tam, kad įgyvendintų visus šiuos tikslus valstybė turi skirti dideles sumas. Valstybe stengiasi visą tai atlikti nesiskolindama, tačiau tai pavyksta retai. Visų šių tikslų įgyvendinimui reikalingi finansiniai ištekliai, kurių formavimosi šaltinis – mokesčiai.

Mokesčiai sukelia ir tam tikrų rūpesčių. Rinkdama mokesčius, valstybė daro įtaką tiems, kurie kuria visuomenės produktą. Taigi, mokėdami gal kai kuriems per didelius mokesčius, gyventojai mažiau vartoja ir perka paslaugas ir prekes.

Nors mokesčiai ir pristabdo kai kurių prekių ar paslaugų pirkimą, tačiau dažnai mokesčiai renkami ir tam tikroms ūkio šakoms apsaugoti. Pavyzdžiui, Lietuvoje mokesčiai padeda apginti kai kuriuos produktų gamintojus žemės ūkio srityje. Taip pat mokesčiai gali būti naudojami ir tam tikrai veiklai skatinti. Pavyzdžiui, vyriausybė gali sumažinti mokesčius ir taip paskatinti verslininkus didinti darbo našumą mechanizuojant gamybą.

Taikant įvairiausius mokesčius vyriausybė stengiasi ne tiks surinkti reikiamą sumą anksčiau išvardintiems tikslams įgyvendinti, bet ir apsaugoti rinką nuo žalingų prekių (pvz., mokesčiai už tabako ar spirito gaminius). Taigi, čia tarsi siekiama dviejų tikslų – sumažinti žalingų produktų vartojimą ir surinkti daugiau lėšų. Šios prekės dažniausiai pasižymi mažesniu paklausumu, todėl daro mažesnę įtaka šalies gerovei.

Taigi, šalies mokesčių sistema formuojama atsižvelgiant į apmokestinimui keliamus uždavinius. Skirtingose valstybėse tie uždaviniai gali taip pat skirtis, tai priklauso nuo šalies ekonominių sąlygų, taip pat nuo šalies ekonominės politikos tikslų. Kaip bebūtų, pagrindinis uždavinys visur yra toks pats – gauti valstybei reikiamą kiekį pajamų, kurios reikalingos tos valstybės išlaidoms padengti.

Kalbant apie mokesčius reikia pažymėti, kad ši sistema turi būti neutrali, tai reiškia, jog ji turi kuo mažiau trukdyti rinkai. Pavyzdžiui, jei dvigubai daugiau būtų apmokestinami juodi ar rudi mobilieji telefonai, tai jie, laikui bėgant, išnyktų iš rinkos. Kaip matote, šis pavyzdys rodo, kad mokesčiai gali turėti ir trikdantį poveikį.

  • Microsoft Word 567 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (2691 žodžiai)
  • Universitetas
  • Saule
  • Mokesčių sampratos raida referatas
    10 - 1 balsai (-ų)
Mokesčių sampratos raida referatas. (2016 m. Lapkričio 07 d.). https://www.mokslobaze.lt/mokesciu-sampratos-raida-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Gegužės 24 d. 22:34
×