Mokesčių sistema Lenkijoje


Įvadas. Mokesčių sistema. Mokesčių rūšys. Mokesčių sąrašas. Administruojamų mokesčių struktūra. Svarbiausių mokesčių apibūdinimas ir ypatumai. Pridėtinės vertės mokestis. Gyventojų pajamų mokestis. Įmonių pajamų mokestis. Akcizai. Išvados. Literatūros sąrašas.


Apmokestinimas jau buvo pradėtas prieš 6 tūkst. metų. Vyko karai – reikiamų pinigų valdžia gaudavo imdama mokesčius. Pasibaigus karams mokesčių ėmimas nenutrūkdavo. Tik viduramžiais mokesčiai atsiskyrė nuo duoklių: mokesčiai buvo mokami į valstybės iždą, iš pradžių tai buvo daroma natūrine forma, o paskui įgavo ir piniginę formą.

Darbo tikslai – aprašyti ir išanalizuoti Lenkijos mokesčių sistemą, suvokti svarbiausių mokesčių esmę, jų įtaką valstybės biudžetui bei įvertinti mokesčių taikomus tarifus.

Valstybes biudžetas yra valstybės pajamų ir atsigavimų planas biudžetiniams metams (nuo sausio 1d. iki gruodžio 31d.). Biudžeto pajamos: iš mokesčių, iš valstybės turto, dotacijos ir kiti. Didelę dalį valstybės biudžete sudaro ES ir kitos tarptautinės finansinės paramos lėšos. Tačiau lemiamą įtaką valstybės biudžeto pajamoms turi gaunamos pajamos iš mokesčių (o ypač iš PVM, GPM, pelno mokesčio ir akcizo).

Pagal 2015 metų duomenys matosi, kad daugiausiai pajamų surenkama iš PVM mokesčio. Antroje vietoje pagal pajamų surenkamumą į biudžetą Lenkijos valstybėje 2015 metais yra akcizai.

Lietuvoje 2015 m. kaip ir Lenkijoje daugiau nei pusę gautų pajamų dalį valstybės nacionaliniame biudžete sudarė pridėtinės vertės mokestis. Taip pat didelę įtaką valstybės biudžetui turi akcizai, pelno mokestis ir kiti mokesčiai.

Taigi, tiek Lenkijoje, tiek Lietuvoje daugiausia lėšų į valstybės biudžetą surenkama iš vartojimo mokesčių.

Pagrindiniai mokesčiai Lenkijoje yra 4: pridėtinės vertės mokestis (PVM), akcizai, gyventojų pajamų mokestis (GPM) ir įmonių pelno mokestis. Tad juos plačiau išnagrinėsime ir trumpai palyginsime su Lietuvos atitinkamais mokesčiais.

Įstojus į ES buvo nustatyti visų Sąjungos narių vienodi apmokestinimo kriterijai. Šis mokestis turi plačią apmokestinimo bazę, nesudėtinga apmokestinti paslaugas, lengva jį surinkti, ypač kai yra vienas tarifas. PVM įvedamas kiekvienoje gamybos bei prekybos pakopoje ir gyvuoja, kol pasiekia vartotoją, t.y. mokestis perkeliamas galutiniam vartotojui, kuris pirkdamas prekes ar paslaugas, šį mokestį sumoka ir tampa tikruoju PVM mokėtoju.

Tai yra fiziniai ir juridiniai asmenys, organizaciniai vienetai, neturintys juridinio asmens statuso (pvz. civilinės, ūkinės bendrijos ir kt.).

Tai yra apyvarta, kuri yra suma, mokėtina iš prekių pardavimo (paslaugų teikimo), neįskaitant mokesčio sumos. Mokesčio bazė gali būti sumažinta taikant sumažinimus ar įvairias nuolaidas. Kalbant apie importo prekes, apmokestinamoji vertė yra laikoma muitinės vertė, įskaitant muitą.

Mokesčio įsipareigojimas atsiranda tada, kai prekės pristatomos ar paslaugų teikimas buvo baigtas. Tačiau, kai mokesčių mokėtojas privalo išrašyti PVM sąskaitą faktūrą mokesčio įsipareigojimas atsiranda tada, kai sąskaita faktūra išduodama ne vėliau kaip per 7 dienas nuo prekių pristatymo ar paslaugų suteikimo pabaigos.

8% tarifas taikomas specifinėms prekėms ir paslaugoms, pvz.: prekėms, susijusioms su sveikatos apsauga, bakalėja, viešbučių paslaugos, liaudies meistrų dirbiniai, statyba;

5% tarifas taikomas tiekimo žemės ūkio produkcijai: duonai, grūdų produktams (miltams, kruopoms, makaronams), pieno produktams, mėsai; knygoms;

Nulinis tarifas yra taikomas daugiausia eksporto paslaugoms Europos Sąjungoje.

Mokesčio deklaracijos turi būti pateiktos atitinkamai mokesčių inspekcijai iki 25 dienos mėnesio, einančio po to mėnesio, per kurį mokestis turėjo būti apskaičiuotas ar iki 25 dienos atitinkamo ketvirčio.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 265 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (3134 žodžiai)
  • Universitetas
  • Laura
  • Mokesčių sistema Lenkijoje
    10 - 8 balsai (-ų)
Mokesčių sistema Lenkijoje. (2016 m. Balandžio 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/mokesciu-sistema-lenkijoje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 06:54
×