Mokesčių sistema Lietuvoje ir jos tobulinimas


Lietuvos mokesčių sistemos analizė ir tobulinimas. Mokesciu sistema lietuvoje referatas. Mokesciai ir jos sistema. Mokesciu politika lietuvoje 2011. Įmokos ir mokesčiai referatas. Lietuvos mokesciu sistema po 1990. Mokesciu politikos tobulinimo kryptys. Mokesciu sistema lietuvoje bakalauras. "lietuvos mokesčių sistemos analizė ir tobulinimas". Mokesciu optimizavimo sistema lietuvoje.

Įvadas. Mokesčiai. Mokesčių klasifikavimas. Pagrindiniai mokesčių ėmimo būdai. Lietuvos mokesčių sistema. Tiesioginių mokesčių apžvalga. Juridinių asmenų pelno mokestis. Fizinių asmenų pajamų mokestis. Socialinio draudimo įmokos. Kiti mokesčiai. Netiesioginiai mokesčiai. Pridėtosios vertės mokestis. Akcizai. Muitai. Lietuvos mokesčių tobulinimo kryptys. Išvados. Naudotos literatūros sąrašas. Priedai.

Panaikinus ankstesnį gyventojų pajamų mokestį, įvestas Fizinių asmenų pajamų mokestis. Laikinasis įstatymas (priimtas 1990m. spalio 5d.) nustato fizinių asmenų pajamų mokestį. Pagal šį įstatymą ir jo pataisas mokesčio mokėtojai yra:

Fizinių asmenų pajamos, susijusios su darbo santykiais, šiuo metu apmokestinamos 33 procentų mokesčio tarifu, atskaičiavus iš jų pagrindinį neapmokestinamą minimumą (PNM). Pagrindinis neapmokestinamas minimumas yra periodiškai perskaičiuojamas, atsižvelgiant į šalies infliacijos lygį. Pagal 2003m. sausio 1d. LR Vyriausybės nutarimą dirbantiems pagrindinėje darbovietėje PNM yra diferencijuotas pagal atskiras gyventojų grupes, pavyzdžiui I grupės invalidams PNM yra 430 Lt, antros grupės invalidams 380 Lt, asmenims, vieniems auginantiems vieną vaiką iki 18 metų - 304,50 Lt, kitiems asmenims - 290 Lt ir kt. Nepagrindinėje darbovietėje gaunamos pajamos (papildomas darbas) apmokestinamos nuo 1 lito 33 procentai.

Apskaičiuotą pajamų mokestį nuo pajamų, susijusių su darbo santykiais, už atitinkamą mėnesį, įmonė privalo pervesti į biudžetą yą dieną, kai gaunami iš banko pinigai apmokėti už darbą. Jei įmonė atsiskaito už darbą iš savo einamųjų įplaukų, tai sumokama kitą dieną po atlyginimo išmokėjimo.

Gyventojų pajamos iš ūkinės – komercinės veiklos, taip pat kitos pajamos apmokestinamos tokia tvarka:

dividendų pajamos apmokestinamos 15 procentų pajamų mokesčio tarifu.

Socialinio draudimo mokesčiu dažnai vadinamos socialinio draudimo įmokos. Kadangi jos mokamos nuo žmonių pajamų, manau tai taip pat tiesioginis mokestis.

Visų kitų mokesčių dalis nacionaliniame biudžete labai nedidelė (apie 7 procentai). Kitais mokesčiais pavadinti šie mokesčiai: kelių, žyminis, konsulinis, paveldimo ar dovanojamo turto, nekilnojamo turto, prekyviečių, žemės ir kt. (kaip jau minėjau visi mokesčiai pavaizduoti 1 ir 2 prieduose). Trumpai apžvelgsime juos.

Mokesčiai už žemę yra dviejų rūšių, priklausomai nuo žemės nuosavybės formų. Už žemės ūkiui naudojamą valstybinę žemę mokamas 1,5 procento jos kainos valstybinės žemės nuomos mokestis; jei žemė naudojama kitokiems tikslams, mokestis padidėja iki 3 procentų. Žemės mokestis už privačią žemę sudaro 1,5 procento jos kainos; 6 procentus nuomojamos žemės ir vandens telkinių, išnuomotų verslinei (mėgėjiškai) žūklei, kainos.

Žyminis ir konsulinis mokesčiai iki 1995 m . buvo vadinami rinkliavomis. Žyminis mokestis imamas už licencijas (leidimus) verstis licenzijuojama veikla išdavimą, įmonių įregistravimą bei perregistravimo atitinkamų dokumentų išdavimą, už muitinės, kelių policijos atliekamus veiksmus ir atrenkamų dokumentų išdavimą, ir pan. Konsulinis mokestis imamas už pasų išdavimą, civilinės būklės aktų įforminimą ir dokumentų išdavimą, vizų išdavimą ir pan. Žyminio ir konsulinio mokesčių tarifus nustato Vyriausybė.

Dėl ribotos šio referato apimties likusius mokesčius neaptarsime, tačiau jokiu būdu nesinorėtų sudaryti įspūdžio, kad neaptarti mokesčiai nėra svarbūs. Kiekvienas mokestis yra savaip svarbus ir kiekvieną mokestį reikia mokėti.

18( - visoms prekėms ir paslaugoms, už kurias priklauso mokėti PVM.

Lietuvoje PVM neimamas už: visuomeninio maršrutinio keleivinio transporto ir pašto paslaugas, draudimo, banko ir kitų kredito įstaigų finansines paslaugas, vertybinių popierių apyvartą, bendrąsias medicinos, stomatologijos, veterinarijos paslaugas, švietimo, mokslo, kultūros paslaugas, teikiamas ne pelno siekiančių institucijų ir pan.

Akcizų mokesčio įstatyme reglamentuojami atvejai, kai akcizų objektai neapmokestinami (labdara įvežamos prekės, eksportuotos prekės, tranzitinės prekės, keleivių įvežamos prekės ( ne daugiau kaip leidžia vyriausybė), užsienio šalių diplomatinių ir konsulinių atstovybių, tarptautinių organizacijų įvežamos prekės oficialiai misijos veiklai ir kt.). Be to, akcizas nemokamas, kai etilo alkoholis parduodamas LR įmonėms gėrimams gaminti, actui gaminti ar farmacijos įmonių bei sveikatos priežiūros įstaigų reikmėms, o t.p. jis nemokamas laisvose ekonominėse zonose.

  • Microsoft Word 27 KB
  • 2016 m.
  • 20 puslapių (5191 žodžiai)
  • Kolegija
  • Mokesčių sistema Lietuvoje ir jos tobulinimas
    10 - 1 balsai (-ų)
Mokesčių sistema Lietuvoje ir jos tobulinimas. (2011 m. Birželio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/mokesciu-sistema-lietuvoje-ir-jos-tobulinimas.html Peržiūrėta 2021 m. Kovo 03 d. 03:25
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo