Mokesčių sistemos poveikio šalies ekonomikai vertinimas


Santrauka. Įvadas. Mokesčių sapmrata Lietuvoje. Mokesčių elementai. Mokesčių ėmimo būdas. Mokesčių nustatymo būdai. Lietuvos mokesčių sistema. Mokesčių paskirtis. Lietuvos apmokestinimo principai mokesčių sistemoje. Šešėlinė ekonomika Lietuvoje. Šešėlinės ekonomikos sudėtis. Šešėlinės ekonomikos augimas Lietuvoje. Kontrabandos problema Lietuvoje. Nelegalaus prekių gabenimo ir mokesčių slėpimo schemos. Kova su šešėline ekonomika. Lietuvos mokesčių sistema es kontekste. Mokesčių tarifai 2011 m. duomenimis. Vartojimo, darbo ir kapitalo apmokestinimas. Šešėlinė ekonomika Europos sąjungoje. Šešėlinės ekonomikos skirtumai ir panašumai Lietuvoje ir ES. Šešėlinės ekonomikos prognozės ES šalyse. Surenkami mokesčiai Lietuvoje. Surenkamų mokesčių statistika Lietuvoje. Surenkami mokesčiai Lietuvos biudžete. Lietuvos Respublikos biudžeto pajamų sudėtis. Surenkamų mokesčių dalis Lietuvos Respublikos valstybės biudžete. GPM ir PVM tarifų mažinimas siekiant sumažinti šešėlinę ekonomiką. Išvados. Literatūra.

Kiekvienoje šalyje mokesčiai yra labai svarbi šalies egzistavimo dalis, kadangi reikalingos lėšos visoms šalies funkcijoms, kurios gerina socialinį bei ekonominį gyvenimą. Lėšoms gauti yra taikomas tam tikri būdai, kurių svarbiausias iš jų yra mokesčiai. Taigi, svarbu suprasti Lietuvos mokesčių sistemą, bei jos svarbą šalies gyvenimui, kadangi tai liečia kiekvieną šalies gyventoją. Tačiau ne visada mokesčiai bei jų dydis tenkina šalies gyventojus, o siekiant jų išvengti jie imasi veiklos šešėlinėje ekonomikoje. Taigi ištirsime pagrindines priežastis skatinančias jai atsirasti. Taip pat, siekiant suprasti Lietuvos mokesčių sistemos ir šešėlinės ekonomikos lygį tikslinga palyginti jį su kitomis šalimis, šiuo atveju Europos Sąjungos(ES), kadangi nuo 2004m. Lietuva priklauso ES. Praktinėje dalyje tikslinga išnagrinėti surenkamus mokesčius Lietuvoje, bei jų sudėti valstybės biudžete, o remiantis šiais duomenimis galima pasamprotauti apie galimų mokesčių mažinimą siekiant sumažinti šešėlinę ekonomiką šalyje.

Tyrimo metodika remiasi įvairiomis internetinėmis ir periodinėmis analizėmis, tokiomis kaip naujausi duomenys iš Lietuvos statistikos departamento, mokesčių inspekcijų turimi duomenys bei prognozės ir kiti tyrimai. Norint pagrįsti turimus duomenis būtinos teorinės žiniomis, joms gauti naudojama moksliniai leidiniai apie šalies finansus, bei mokesčių sistemą ir kita mokslinė literatūra.

Išnagrinėją Lietuvos mokesčių sistemą, jos poveikį bei pasekmes turime išvadas, jog mokesčiai turi tam tikrus apmokestinimo principus bei tam tikrus elementus, pagal kuriuos pagrįsta mokesčių sistema, be to jie sudaro daugiau nė pusė biudžeto dalies, dėl to jie reikalingi ir svarbūs šaliai. Tačiau yra ir neigiama pusė, kuri yra pagrindinė problema šalies finansuose, t.y. šešėline ekonomika. Vis daugėja piliečių, kurie norėdami išvengti mokesčių naštos imasi įvairių nelegalių veiklų. Siekiant išvengti to valstybė imasi tam tikrų veiksmų, tokių kaip didesnė kontrolė, didinamos baudos, įvairesni informavimo būdai, tačiau apie pagrindinį ir esminį veiksnį, kuris yra dideli mokesčiai, valstybė kalba labai nenoriai ir nesiima jokių veiksmų. Ši problema egzistuoja ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Europos Sąjungos šalyse. Taip pat pateiksime keletą sprendimų būdų, kurie galėtų padėti šią problemą sumažinti, t.y. GPM ir PVM tarifų mažinimas.

Tai gi šiame darbe apžvelgsiu bendrą mokesčių sampratą įsitvirtinusią Lietuvoje, taip pat išnagrinėsiu Lietuvos mokesčių sistemą, pagrindinius apmokestinimo būdus bei mokesčių kvalifikaciją bei apžvelgsiu surenkamus mokesčius šalyje ir jų svarbą. Taip pat apžvelgsiu Lietuvos mokesčių sistemos padėtį Europos Sąjungos(ES) kontekste. Be to nemažai dėmesio skirsiu pagrindiniai problemai, susijusiai su valstybės finansais, šešėlinei ekonomikai Lietuvoje, bei apžvelgsime jos padėtį ES kontekste.

Mokesčiai - tai privalomojo pobūdžio mokėjimai valstybei. Norint suprasti mokesčių sistemą reikia detaliau aptarti apmokestinimo instrumentarijų, per kurį įgyvendinami mokesčiai. Mokesčių instrumentarijus apima mokesčių elementus, mokesčių ėmimo būda, bei nustatymo metodą.

Pagal pajamų šaltinį t.y. pajamų susidarymo ar gavimo vietoje (pajamų mokestis nuo darbo užmokesčio ar pan.). Šiuo metu dažniausiai apmokestinamos daugiau ar mažiau fiksuotos pajamos.

Mokesčiai, kaip ir bet kurios kitos sistemos elementai yra kvalifikuojami pagal tam tikrus požymius. Lietuvos Respublikoje mokesčių sistemoje mokesčius galima išskirti į valstybei skirtus ir vietinius mokesčius :

• Valstybiniai mokesčiai, kuriuos surenka centrinė valdžia, remdamasi šalies įstatymais, ir nukreipia į valstybės biudžetą t.y. mokami į valstybės biudžetą, privalomo sveikatos fondo biudžetą ir valstybės socialinio fondo biudžetą (pajamų, pelno, muitų mokesčiai).(6)

• Vietiniai mokesčiai, kuriuos surenka vietos valdymo organai atitinkamoje teritorijoje ir skiria į vietos biudžetus t.y. į savivaldybių biudžetus (žemės mokestis ir pan.).(6)

Apmokestinimo aiškumo principas. Mokesčių teisės aktuose turi būti aiškiai apibrėkštas mokestinės prievolės dalykas, t.y. mokestinės prievolės turinys, jo atsiradimas, pasibaigimas ir kiti pagrindai, nes tik tokiu būdu gali būti užtikrintas teisingas jos įvykdymas.(3)

Įvardinti kaip atsirado šešėlinė ekonomika yra labai sunku, kadangi tai įtakoja labai daug įvairiausių veiksnių. Jog valstybė tinkamai funkcionuotų reikia nustatyti tam tikrus mokesčius, dėl kurių būtų surenkama pakankamai lėšų į biudžetą. Visa ši našta krenta ant visų Lietuvos piliečių, dėl to žmonės sąmoningai slepia savo uždirbtus pinigus nuo valstybės ir mieliau renkasi tą darbą, kurio skirtumas tarp darbo kaštų ir uždarbio yra didesnis. Taip pat didelis šešėlinės ekonomikos lėmėjas yra mūsų šalies įstatymai, nes kiekvienas naujai įvestas mokestis, dažniausiai sukelia nepasitenkinimą gyventojų tarpe. Visa tai skatina žmones imtis šešėlinės ekonomikos, nes tai paranku ne tik darbdaviui, bet ir darbuotojui.(12)

  • Ekonomika Kursinis darbas
  • Microsoft Word 328 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 24 puslapiai (5843 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ineta
  • Mokesčių sistemos poveikio šalies ekonomikai vertinimas
    10 - 5 balsai (-ų)
Mokesčių sistemos poveikio šalies ekonomikai vertinimas. (2015 m. Gegužės 24 d.). https://www.mokslobaze.lt/mokesciu-sistemos-poveikio-salies-ekonomikai-vertinimas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 23 d. 03:42
×