Mokesčių teisė 7


Mokesciu teises skaidres. Mokesciu administravimas skaidres. Mokesciu teises konspektai. Mokesciu teise ir sistema konspektas. Mokesciu teises ir administravimo konspektas. Mokesciu teise referatas. Mokesciai konspektas. Mokesciu administravimo konspektas. Mokesciu teises referatai. Lietuvos anglijos mokesciu sistema.

Mokesčiai kaip valstybės pajamų surinkimo būdas. Valstybės pajamų sąvoka ir sistema. Mokesčio požymiai ir sąvoka. Mokesčių rūšys ir lietuvos valstybinė mokesčių sistema. Mokesčio struktūra. Mokesčių administravimas. Mokesčio administravimo sąvoka ir institucijos atliekančios mokesčių administravimą. Valstybinė mokesčių inspekcija. Mokesčių mokėtojų apskaita arba jų registras. Mokesčių mokėtojų tikrinimas. Tikrinimo procedūra. Mokestinis tyrimas. Informacijos teikimas ir mokesčių mokėtojų švietimas. Mokesčių permokos ir skirtumo įskaitymas ir grąžinimas. Mokestinės nepriemokos išieškojimas. Baudų skyrimas. Mokestiniai ginčai. Įmonių ir organizacijų nekilnojamojo turto mokestis. Mokestis už valstybės turto naudojimą patikėjimo teise. Mokestis už valstybinius gamtos išteklius. Naftos ir dujų išteklių mokestis.

Valstybinė mokesčių sistema suprantama kaip visuma valstybėje nustatytų ir renkamų mokesčių, kurie sudaro ekonomiškai ir teisiškai pagrįstą sistemą (24 mokesčiai).

Kiekvienas mokestis turi kintamuosius požymius, kurių visuma sudaro mokesčio struktūra. Tie kintamieji požymiai skiriasi kiekviename mokestyje.

Mokesčio mokėtojas. Mokesčio mokėtoju pripažįstamas asmuo, kuriam pagal mokesčio įstatymą yra nustatyta prievolė mokėti mokestį. Kas susiję su muitais, tai mokesčio mokėtoju pripažįstamas asmuo, kuris privalo sumokėti skolą muitinei. Mokesčio mokėtoju gali tapti tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys, tiek ir kitais pagrindais organizuoti teisės subjektai. Apie pastaruosius kalbama kaip apie užsienio subjektus. Bet kuriuo atveju mokesčio mokėtojas turi teisių ir pareigų, kurių visuma sudaro mokesčio mokėtojo teisinį statusą. Pagrindinės pareigos: mokėti nustatytus mokesčius, laikytis nustatytos mokesčio apskaičiavimo tvarkos ir sąlygų, teikti mokesčių administratoriui reikalingą informaciją, besąlygiškai vykdyti mokesčio administratoriaus pareigūnų nurodymus. Teisės: reikalauti, kad jo suteikta informacija būtų laikoma paslaptyje, gauti konsultacijas ir paaiškinimus iš mokesčio administratoriaus, užginčyti administratoriaus veiksmus ir sprendimus. Kadangi piniginė prievolė susideda iš dviejų pagrindinių pareigų – mokėti mokestį ir laikytis jo mokėjimo tvarkos, tai mokėjimo prievolė gali būti padalyta tarp dviejų asmenų. Tuo atveju, kai abi pareigas atlieka tas pats subjektas, tai turime vieningus mokesčio mokėtojus.

Mokesčio objektas ir bazė. Mokesčio objektu pripažįstami visi reiškiniai ir vertybės, kurios įstatymų nustatyta tvarka yra apmokestinamos konkrečiu mokesčiu. Lietuvoje mokesčio objektu gali būti gaunamas pelnas arba pajamos, mokesčio mokėtojo nuosavybėje turimas arba naudojamas turtas, mokesčio mokėtojo vartojamos prekės arba paslaugos. Bet kurio atveju mokesčio objekto teisinė reikšmė yra ta, kad prievolė mokėti mokestį mokesčio mokėtojui atsiranda tik tuo atveju, jeigu jis turi arba naudojas mokesčio objektu. Jeigu mokesčio objektas lemia mokestinės prievolės objektą, tai pats mokestis yra skaičiuojamas ir mokamas ne nuo objekto, bet nuo mokesčio bazės. Mokesčio bazė – tai mokesčio įstatymo nustatyta tvarka pinigais įvertintas mokesčio objektas, kuriam nustatytas mokesčio tarifas. Ji nustatomo nuo mokesčio objekto ypatumo. Paprastai mokesčio bazę nustato pats mokesčio mokėtojas remdamasis atitinkamais dokumentais. Atskirais atvejais mokesčio bazę nustato mokesčio administratorius (žemės mokestis). Kai mokesčio mokėtojas privalėjo, bet neapskaičiavo mokesčio arba mokesčio mokėtojas neteisingai apskaičiavo mokestį ir jo neperskaičiavo, tai mokesčio bazę apskaičiuoja mokesčio administratorius pagal savo atliekamą įvertinimą.

Mokesčio tarifas arba dydis. Mokesčio tarifo teisinė prasmė yra ta, kad kiekvienu konkrečiu atveju mokestis skaičiuojamas pagal tarifą nustatyta mokesčio bazėje. Mokesčio tarifas – tai pinigais ar procentais nuo mokesčio bazės vertės išreikšta mokesčio norma, pagal kurią yra skaičiuojamas kiekvienas konkretus mokestis. Mokesčio tarifas gali būti išreikštas absoliučia suma arba procentais nuo mokesčio bazės. Absoliuti suma taikoma tuose mokesčiuose, kur mokesčio objektas yra išreiškiamas natūriniais vienetais (už gamtos išteklius, paslaugų mokesčiai ir kt.). tačiau dažniausiai mokesčio tarifas išreiškiamas procentais. Tokiu atveju mokesčio dydis gali keistis keičiantis mokesčio bazei arba išlikti pastovus. Ir dėl to yra skiriamas progresinis ir proporcinis apmokestinimas. Proporcinio apmokestinimo esmė ta, kad mokesčio dydis išlieka pastovus augant ar mažėjant mokesčio bazei. Progresinio apmokestinimo esmė ta, kad didesnei mokesčio bazei yra taikomas didesnis mokesčio tarifas. Yra visuotinis ir dalinis progresinis apmokestinimas. Visuotinė progresija reiškia tai, kad tarifas yra taikomas visai išaugusiai mokesčio bazei (paveldimo turto mokestis). Dalinės progresija esmė ta, kad didesnis tarifas yra taikomas tik išaugusios mokesčio bazės daliai.

  • Microsoft Word 30 KB
  • 2016 m.
  • 17 puslapių (7286 žodžiai)
  • Universitetas
  • Mokesčių teisė 7
    10 - 1 balsai (-ų)
Mokesčių teisė 7. (2011 m. Rugpjūčio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/mokesciu-teise-7.html Peržiūrėta 2020 m. Gegužės 25 d. 04:20
×
97 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo