Mokinių mityba


Tyrimo planas. Duomenų analizės metodika. Tyrimo duomenų analizė. Mokinių maitinimosi įpročių, žinių gausos tyrimas. Mokinių požiūris į gimnazijos valgykloje parduodamą maistą. Pranciškonų gimnazijoje besimokančių mokinių nustatytų mitybos Ypatumų analizė. Išvados ir rekomendacijos. Literatūra. Priedai.

Kaip matome, daugiausiai žinių apie sveiką mitybą, gyvenseną mokiniai gauna iš artimųjų ir masinės informacijos priemonių, tačiau nevisose šeimose yra geri maitinimosi įpročiai. Galima teigti, kad mergaitės (28,7 proc.) daugiau bendrauja šeimoje, su draugėmis ir jų pokalbiuose vyrauja ir sveikos mitybos temos. Masinės informacijos priemonės taip pat ne visuomet teikia teisingą informaciją apie maistą, jo kokybę, spaudoje demonstruojamas lieknumo kultas, kuris toli gražu nėra naudingas jaunam organizmui, pasaulyje dėl to plinta valgymo sutrikimų ligos – anoreksija, bulimija. Netaisyklingos, neracionalios, nesubalansuotos mitybos tendencijos tarp mokyklinio amžiaus vaikų yra ypač grėsmingos. Dėl sveikos mitybos žinių ir įgūdžių trūkumo vis daugiau mokinių pasirenka maistinės vertės neturinčius produktus.

Nagrinėjant atsakymus į anketoje užduotą klausimą apie pagrindines nesveikos mitybos priežastis, mokiniai nurodė dvi pagrindines nesveikos mitybos priežastis: tai neigiama reklamos įtaka (32,2 proc.) ir gimnazijos valgykloje pardavinėjami įvairūs saldumynai (28,6 proc.), taip pat įtakos turi laiko stoka (22,9 proc.) ir nesveikos mitybos pasekmių nežinojimas (14,7 proc.) bei kitos priežastys (1,6 proc.).

Pagal tyrimo duomenis galima daryti išvadą, kad mokiniai nesilaiko mitybos režimo, o sveikos mitybos įgūdžiai dar nesusiformavę.

Pradėjus vaikui lankyti mokyklą, valgymo įpročiai kiek pasikeičia. Jis turi keltis anksčiau, pusryčiauti. Pastebėta ir įrodyta, jog nepusryčiaujantys vaikai yra prastesnės mitybos, kadangi prarastas maisto medžiagas sunku atgauti kitų maitinimųsi metu. Be to, nepusryčiavę vaikai sunkiau susikaupia, prasčiau atlieka teksto suvokimo, matematikos užduotis. Prastesnė jų ir trumpalaikė atmintis.

Apibendrinant mokinių maitinimosi įpročius bei žinias, galima teigti, kad gimnazijoje besimokančios mergaitės dažniau renkasi sveikus maisto produktus nei berniukai, tačiau didžioji dalis respondentų maitinasi nesveikai arba iš viso nekreipia dėmesio kaip maitinasi. Paaugliai labai lengvai pasiduoda reklamai, todėl formuoti vaikų sveikos mitybos įpročius yra ne tik tėvų, mokyklų, bet ir visos visuomenės uždavinys, ugdant ir formuojant sveiką asmenybę.

Daroma išvada, kad hipotezė, jog mokiniai susiduria su sveikos mitybos žinių poreikio būtinybe pasitvirtina.

Siekiant įvertinti gimnazijos valgyklos valgiaraštyje siūlomų patiekalų racioną, mokiniai buvo klausiami, kokius patiekalus jie renkasi valgykloje, ar maistas valgykloje sveikas, skanus, sotus, ar tenkina patiekalų įvairovė, jų dydis, kas įtakoją patiekalų pasirinkimą.

Daugiausia pietus valgykloje valgo mergaitės (26,3 proc.) ir tik 11,3 proc. berniukų, o pagal nevalgymą valgykloje, nes užkandžius nusiperka maisto parduotuvėje, didžiąją dalį užima berniukai – 20,8 proc., mergaitės – 5,3 proc.

Nors daugelis mokinių renkasi pietums mėsos patiekalus, vertėtų pastebėti, kad ir liesoje, ir riebioje mėsoje yra daug sočiųjų riebiųjų rūgščių, todėl nederėtų jos valgyti dažniau kaip du kartus per savaitę. Į maisto racioną turėtų įeiti kuo daugiau baltymų turinčių produktų – žuvies, paukštienos (Jankauskaitė L., Papartienė B. ir kt. 2007). Žuvį renkasi tik 9,9 proc. mokinių.

Apibendrinant gautus rezultatus, galima teigti, jog apklausti mokiniai nesilaiko sveikos mitybos rekomendacijų, t.y. neracionaliai vartoja kai kuriuos maisto produktus, ko pasekoje augantis organizmas negauna pakankamai subalansuoto riebalais, angliavandeniais, baltymais paros raciono. O mokslinėje literatūroje įrodyta, kad nesubalansuota mityba ypač veikia augančio organizmo vystymąsi. Todėl galima teigti, kad hipotezė, jog mokinių netinkama ir neracionali mityba įtakoja jų sveikatą, pasitvirtina.

  • Microsoft Word 159 KB
  • 2016 m.
  • 33 puslapiai (6937 žodžiai)
  • Universitetas
  • Šarūnė
  • Mokinių mityba
    10 - 8 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Mokinių mityba. (2015 m. Balandžio 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/mokiniu-mityba.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 15 d. 14:54
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo