Mokinių sveika mityba referatas


Įvadas. Literatūros apžvalga. Moksleivių mitybos samprata ir ypatumai. Požiūris į sveiką mitybą priežastys ir pasekmės ( gal problemos??) sukonkretint. Maistinių medžiagų energijos poreikis. Sveikos mitybos taisyklės. Sveikos mitybos režimas.


Vienas pagrindinių sveikatą saugančių gyvensenos veiksnių, kuris taip pat susijęs su ligų profilaktikos elementais yra sveika mityba (Dunham, Kollar, 2006).

Sveikos mitybos piramidėje neatsispindi tiksli informacija, kiek gramų per parą reikia suvartoti vieno ar kito maisto produkto, ji tik nurodo vartotojui maisto produktus ir jų grupes (Lažauskas 2005).

Ypatingai svarbios mitybai yra daržovės. Jose yra mineralinių medžiagų, vandenyje tirpstančių vitaminų, daug yra vitamino C. Daržovių reikia suvalgyti 3-5 porcijas per dieną. Vieną porciją sudaro: ¾ stiklinės daržovių sulčių, ½ šviežių vaisių sulčių, viena vidutinio dydžio bulvė (Malinauskaitė, 2003).

1.2. Požiūris į sveiką mitybą: priežastys ir pasekmės ( gal problemos??) sukonkretint

Dėl išvardytų priežasčių kyla klausimas, ar Lietuvos vaikai maitinasi pakankamai sveikai ir kokios yra jų mitybos pokyčių tendencijos kintančios socialinės aplinkos sąlygomis. Todėl reiktų atkreipti dėmesį į didžiausiąją jaunų žmonių dalį – vaikus, dėl kurių mitybos itin plačiai diskutuojama (Zaborskis ir kt., 2006), ir į vaisių bei daržovių vartojimą – svarbiausią sveikos mitybos požymį (Zaborskis, Lagūnaitė, 2011).

Mityba, ypač moksleivių, - aktuali šiandienos problema, pastaruoju metu Lietuvoje ryškėja akivaizdūs prieštaravimai tarp moksleivių sveikos mitybos siekimo ir maisto pasiūlos dėl radikalios mokyklų valgyklų restruktūrizacijos (Petrauskienė, Jurevičiūtė, 2007).

Riebalai - medžiaga turinti daug energijos. Jie dalyvauja termoreguliacijos procesuose, maistui suteikia geras juslines savybes, lėtina virškinimą, o kartu atitolina alkio jausmą (Labanauskas ir kt., 2009). Su riebaliniais komponentais žmogus gauna nepakeičiamų riebalų rūgščių, kuriuos organizmas pats negamina. Su riebalais taip pat gaunama ir riebaluose tirpstančių vitaminų, fosfolipidų, sterinų. Riebalai yra būtini kai kurioms biologiškai veiklioms medžiagoms organizme susidaryti (Stukas ir kt., 2009). Trūkstant riebalų vaikų sveikata silpnėja, vaikai darosi imlesni infekcijoms,lėtėja augimas. Kai riebalų per daug, sutrinka medžiagų apykaita, atsiranda antsvoris, atsiranda mažakraujystė, mažėja apetitas (Betty, 2004; Grinienė, Vaitkevičius, 2008).

Vitamino A yra kiaušinio trynyje, piene, kepenyse, daugiausia žuvų taukuose. Jeigu vaikam trūksta šio vitamino pasireiškia apetito stoka, nuovargis, sulėtėja vaikų augimas (Dobkevičiūtė, 2000).

Vitamino E yra žirniuose, grikių kruopose sojose, pieno produktuose, mėsoje, ypač daug – motinos piene. Be to, šis vitaminas stiprina organizmo imunitetą, padeda viršutiniam odos sluoksniui išlaikyti drėgmę.

Vartoti kiek įmanoma mažiau cukraus ir saldumynų. Vartojant daug saldumynų gali atsirasti antsvorio. Juos rekomenduojama vartoti labai retai.

Kuo mažiau vartoti alkoholio . Nuolatinis vartojimas alkoholio kenkia kepenims, smegenims, gali sutrikti širdies ritmas (Stukas, 2003; Vilniaus visuomenės sveikatos biuras, 2011).

Užkandžiauti tarp pertraukų sveika, jei tai priešpiečiai ar maži pavakariai. Bet jei vaikas vos pajutęs alkį ima šokolado plytelę arba sumuštinį, jei kada nori tuština šaldytuvą, pagrindinio valgymo metu jis nebenori valgyti. Mažai valgydamas jis greitai praalksta ir taip eina užburtas ratas, tada nukenčia ir pietūs, kol jų pradeda nebereikėti (Dargman, 2005 ).

Respublikinio centro duomenimis, tik apie 23,2% tirtų asmenų valgo tuo pačiu laiku. Norint būti sveikiems reikia laikytis ne tik mitybos taisyklių, bet ir režimo. Svarbu valgyti tuo pačiu laiku, nes atėjus valgymo laikui išsiskiria skrandžio sultys, atsiranda apetitas, o pavalgius maistas gerai suvirškinamas.

  • Microsoft Word 352 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 27 puslapiai (8103 žodžiai)
  • Universitetas
  • Eg
  • Mokinių sveika mityba referatas
    10 - 1 balsai (-ų)
Mokinių sveika mityba referatas . (2017 m. Birželio 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/mokiniu-sveika-mityba-referatas.html Peržiūrėta 2020 m. Gegužės 25 d. 10:56
×
97 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo