Mokomoji gamybos proceso ir remonto praktikos ataskaita


Matavimo prietaisai. Istorija. Plokštumo ir tiesumo tikrinimo įrankiai. Liniuotės. Slankmačiai. Nulinis skriestuvas. Vidumatis. Mikrometras. Kampų matavimo įrankiai. Suvirinimas. Suvirinimas dujomis. Dujų balionai. Suslėgtųjų dujų balionų reduktoriai. Dujų degikliai. Suvirinimo liepsna. Suvirinimo dujomis technika. Metalų suvirinimas elektros lanku. Suvirinimo elektrodai. Suvirinimo elektros lanku technika. Virinimas metalu apsauginėse dujose. Suvirinimo pusautomatis. Tekinimas. Tekinimo peiliai. Frezavimas. Frezavimo staklės. Frezos. Literatūros sąrašas.


Šiuolaikinėje šaltkalvystėje viskas matuojama su specialiai tam tikslui sukurtomis techninėmis priemonėmis, kurių paklaidos ir kitos su matavimo procesu susijusios savybės – metrologinės savybės yra normuotos. Tokios techninės priemonės vadinamos bendru matavimo priemonių vardu. Matavimo prietaisai (matuokliai) reaguoja į matuojamąjį fizikinį dydį ir teikia vartotojui fizikinio dydžio vertę, išreikštą matavimo vienetais. Tam tikslui matavimo prietaisas turi rodmenų įtaisą, kuriame vartotojas perskaito skaitinę matuojamojo dydžio vertę ir matavimo vienetus. Dažniausiai matavimo prietaisai būna analoginiai, kurių metu pats vartotojas nustato skaitinę reikšmę ir skaitmeniniai, kai pats prietaisas nurodo matuojamojo dydžio skaitinę vertę.

Tikrinant tiesumą pagal prošvaisą, lekalinė liniuotė aštria briauna prigliaudžiama prie tikrinamo paviršiaus, o šviesos šaltinis pastatomas už liniuotės ir detalės. Liniuotė laikoma vertikaliai akių lygyje ir žiūrima, kokia prošvaisa tarp liniuotės ir detalės paviršiaus.

Tikrinant pagal pėdsaką, liniuotės darbine briauna braukiama per švarų tikrinamąjį paviršių. Jeigu paviršius tiesus, jame liks ištisinis pėdsakas, jei ne – pėdsakas bus su pertrūkiais.

Tikrinimo liniuotės gaminamos keturių tipų: stačiakampės, dvitėjės, tilteliai, kampinės tribriaunės. Skirstomos į tris tikslumo klases: 0,1 ir 2. Nulinės ir pirmos klasės liniuotės skirtos labai tiksliems matavimams, o antros klasės – vidutinio tikslumo.

Mastelinė liniuotė – tai standžios arba lanksčios, medinės, plastikinės ar metalinės juostelės, kurios turi brūkšnius-padalas, vienas nuo kito nutolusius 1, 0,5 ar 0,25 mm atstumu. Kad būtų patogiau, kiekviena skalės puscentimetrinė padala pažymėta ilgesniu brūkšneliu, o centimetrinė – dar ilgesniu. Masteline liniuote matuojami vidiniai ir išoriniai matmenys iki 0,5 ar 0,25mm tikslumo.

Ruletė – tai plieninė juosta, kurios paviršiuje nubraižyta skalė su padalos verte 1 mm. Juosta susukta į futliarą ir ištraukiama iš jo arba spyruokle, arba sukant rankenėlę, arba ištraukiama ranka. Ruletėmis matuojami linijiniai matmenys.

Slankmačiais matuojami išoriniai ir vidiniai skersmenys, ilgis, storis, gylis ir kt. Naudojami trijų tikslumo grupių slankmačiai: 0,1; 0,05 ir 0,02 mm padalos verte. Slankmatis sudarytas iš strypo 1 su skale, kuri sužymėta milimetrinėmis padalomis. Viename šio strypo gale yra matavimo žiaunos 2 ir 7, kitame – liniuotė 6 gyliui matuoti. Strypu slankioja judamas rėmelis su žiaunomis.

Matuojant rėmelis fiksuojamas ant strypo prispaudikliu 4. Apatinėmis žiaunomis 7 nustatomi išoriniai matmenys, o viršutinėmis – vidiniai. Rėmelio 3 briaunoje yra skalė 5 su padalomis, vadinama nonijumi. Nonijus skirtas trupmeninės strypo skalės padalos vertės reikšmėms, t.y. milimetro dalims atskaityti. Tiksliems matavimams dar naudojami slankmačiai su elektroniniais arba su laikrodinio tipo rodyklių rodmenimis, tačiau jie labai jautrūs smūgiams ir naudojami ribotai.

Matuojami išoriniai detalių matmenys: skermenys, ilgiai, storiai, briaunelės, sienelės ir t.t. Jį sudaro dvi pagal didįjį spindulį išlenktos 150 – 200 mm ilgio šarnyru sujungtos kojelės. Matuojant nulinis skriestuvas imamas dešine ranka už šarnyro ir jo kojelės išskečiamos taip, kad jų galai liestų tikrinamą detalę ir lengvai ja slankiotų. Detalės matmenys surandami, pridėjus nulinio skriestuvo kojeles prie mastelinės liniuotės. Matavimo nuliniu skriestuvu tikslumas 0,25-0,5 mm. Jis gaminamas iš anglinio plieno, o matavimo galai 15-20 mm ilgyje užgrūdinami.

Skirtas vidiniams matmenims matuoti: skylių skersmenims, griovelių matmenims ir t.t. Vidumačio konstrukcija tokia pat, kaip ir nulinio skriestuvo, išskyrus jo kojelės yra tiesios su lenktais galais. Matuojant skylės skersmenį, vidumačio kojelės išskečiamos tiek, kad lengvai paliečia detalės sieneles, ir po to jos kišamos tiesiai į skylę. Išmatuotas matmuo atitiks tikrąjį tik tuo atveju, kai vidumatis bus nepersikreipęs, t.y. kai per kojelių galus einanti linija bus statmena skylės ašiai. Matmuo atskaičiuojamas matavimo liniuotėje.

  • Mechanika Aprašymas
  • Microsoft Word 7582 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 20 puslapių (3558 žodžiai)
  • Mokykla
  • Mindaugas
  • Mokomoji gamybos proceso ir remonto praktikos ataskaita
    10 - 3 balsai (-ų)
Mokomoji gamybos proceso ir remonto praktikos ataskaita. (2016 m. Balandžio 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/mokomoji-gamybos-proceso-ir-remonto-praktikos-ataskaita.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 07:19
×