Mokslas visuomenėje


Mokslas visuomenėje. Moksliniams tyrimams Europoje skiriamos didelės lėšos, todėl formuojant 7-ąją bendrąją programą ir Europos mokslo tarybą 2007-2013 metams būtina įtikinti politikus ir visuomenę, kad tos lėšos bus panaudotos efektyviai ir atneš laukiamą rezultatą Europos ekonomikos augimui. Europos siekis tapti konkurencingiausiu ir sparčiausiai besivystančiu pasaulio regionu, žinomas Lisabonos strategijos pavadinimu, vertinamas gana kritiškai, tačiau neabejotina, kad pažanga įmanoma tik naudojant šiuolaikinio mokslo pasiekimus.

Moksliniams tyrimams europoje skiriamos didelės lėšos, todėl formuojant 7-ąją bendrąją programą ir europos mokslo tarybą 2007-2013 metams būtina įtikinti politikus ir visuomenę, kad tos lėšos bus panaudotos efektyviai ir atneš laukiamą rezultatą europos ekonomikos augimui. Tačiau mokslo tyrimai ir jų rezultatai dažnai nėra pakankamai suprantami žmonėms. Stebimas tam tikras susvetimėjimas tarp mokslininkų, sudarančių nedidelę dalį visuomenės bei vykdančių mokslinius tyrimus naudojant sudėtingą ir modernią įrangą ir likusių visuomenės narių. Ir ne vien dėl to, kad aukšto lygio moksliniai pasiekimai yra labai sudėtingi ir ne visada lengvai suprantami. Kai kurie moksliniai rezultatai kelia etikos ir moralės klausimus, pavyzdžiui, klonavimas, kamieninių ląstelių tyrimai, genetiškai modifikuoti produktai, ir kt.

Europos komisija 2005 m. Kovo 9-11 d. Briuselyje organizavo forumą mokslas visuomenėje siekiant aptarti mokslinių tyrimų reikšmę europos vystymuisi, mokslo pasiekimų sklaidą ir populiarinimą, mokslininkų atsakomybę ir atskaitomybę visuomenei. Įdomu pastebėti, kaip kinta kalba apie mokslo ir visuomenės santykį – prieš kurį laiką mokslas ir visuomenė (science and society) buvo lyg ir atskirti, dabar kalbama apie mokslą visuomenėje (science in society), ir pagaliau nuskambėjo mintis, kad ateis laikas kalbėti apie visuomenę moksle (society in science). Tai ne atsitiktiniai semantiniai pratimai, iš tiesų reikia kalbėti ne tik apie mokslo ir jo rezultatų reikšmę visuomenei ir šviesti ją, bet visuomenę padaryti mokslinės veiklos dalyviu. Pradėdamas forumą j.

  • Microsoft Word 8 KB
  • 2010 m.
  • 2 puslapiai (919 žodžiai)
  • Universitetas
  • Liudvika
  • Mokslas visuomenėje
    10 - 3 balsai (-ų)
Mokslas visuomenėje. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/mokslas-visuomeneje.html Peržiūrėta 2021 m. Sausio 16 d. 11:06
×
38 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo