Mokslininko profesija


Įvadas. Demografija. Istorinė raida. Senųjų amžių mokslo raida. Viduramžių bei renesanso laikotarpio mokslas. Mokslo vystymasis nuo xviii iki xx amžiaus vidurio. Mokslininkų tipai. Žymūs mokslininkai. Moterys mokslininkės. Lietuvos mokslininkai. Išvados. Literatūros sąrašas.

Mokslas ir technologijos nuolat modifikuoja žmogaus egzistavimą per įvairius procesus. Kaip profesija šiandien mokslininkas yra plačiai pripažįstamas. Mokslininkai gali būti teoretikai, kurie daugiausia kuria naujus modelius paaiškinti esamus duomenis ir prognozuoti naujus rezultatus, tačiau yra ir eksperimentininkai, kurie daugiausia bandymų metodais siekia atlikti matavimus - nors praktikoje tarp šių veiklų pasidalijimas nėra aiškus, ir daugelis mokslininkų atlieka abi užduotis.

Iki XIX amžiaus pabaigos ar XX amžiaus pradžios, mokslininkai buvo vadinami "natural philosophers" arba "men of science".

Anglų filosofas ir mokslo istorikas William Whewell sukūrė terminą mokslininkas 1833 metais , o 1834 metais pirmą kartą jį pavartojo anoniminėje Mary Somerville knygos On the Connexion of the Physical Sciences apžvalgoje. Whewell manė, jog kuriasi vis daugiau labai specifinių terminų : chemikas, matematikas, gamtininkas – ir tokia plati sąvoka kaip "filosofas" nebebuvo tinkama vartoti. Whewell antrą kartą pasiūlė šį terminą nebe anonimiškai 1840 metais, savo leidinyje The Philosophy of the Inductive Sciences.

Mokslininkas tapo bendra sąvoka XIX amžiaus pabaigoje Jungtinėse Amerikos Valstijose, o XX amžiaus pradžioje pradedant Didžiosios Britanijos salynu išplito visame pasaulyje.

Vis dažniau renkantis mokslininko profesiją atsižvelgiama į karjeros galimybes kosmologijos ir biologijos srityse, ypač molekulinės biologijos ir genetikos srityse. Kitos aktyvių mokslinių tyrimų sritys taip pat siekia atrasti ir sukurti naujas medžiagas ir padaryti revoliucinių pokyčių mokslo pasaulyje. Nors būta puikių atradimų susiję su smegenų funkcijomis, proto ir žmogaus mąstymo pobūdis išlieka nežinomas.

Ibn Al-Haytham (Alhazenas) - vienas iš pirmųjų mokslininkų, mokslinio metodo pradininkas, kuris yra laikomas eksperimentinės fizikos ir mokslo metodologijos tėvu.

Alessandro Volta - elektros baterijos išradėjas ir metano atradėjas, yra plačiai vertinamas kaip vienas iš geriausių mokslininkų istorijoje.

Francesco Redi, vadinamas šiuolaikinės parazitologijos tėvu, yra eksperimentinės biologijos pradininkas.

Fizikas Albertas Einšteinas - bendrosios reliatyvumo teorijos kūrėjas daug nuopelnų pasiekė fizikos srityje.

Fizikas Enrico Fermi yra pirmosios pasaulyje atominės bombos ir branduolinio reaktoriaus kūrėjas.

Jūrų biologė Rachel Carson pradėjo XX-ojo amžiaus aplinkosaugos judėjimą.

Mokslininkai gali būti motyvuojami keliais būdais. Daugelis turi įgimtą norą suprasti, kodėl pasaulis yra toks, kokį jį matome, ir kaip toks tapo. Jie pasižymi tvirtu smalsumu apie tikrovę. Kiti motyvai yra kitų žmonių pripažinimas ir prestižas, ar noras taikyti mokslo žinias žmonių sveikatai, tautų, pasaulio, gamtos ar pramonės (akademinės mokslininkų ir pramonės mokslininkų) naudai. Mokslininkai, gaunantys tiesioginį finansinį atlygį už atliktą darbą yra linkę būti mažiau motyvuoti negu kitų karjerų atstovai. Kaip rezultatas, mokslininkai tyrėjai dažnai gauna mažesnes vidutines algas, palyginti su daugeliu kitų profesijų, kurios reikalauja panašaus mokymo ir kvalifikacijos.

Mokslininkai kelia reiškiniui klausimus ir sistemingai dirba bandydami ieškoti atsakymų. Jie iš prigimties smalsūs, kūrybingi ir gerai organizuoti. Jie turi sugebėti kažką stebėdami pamatyti tame savybes, kurių kiti žmonės nepastebi.

  • Filosofija Referatas
  • Microsoft Word 38 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (3363 žodžiai)
  • Universitetas
  • Indre124
  • Mokslininko profesija
    10 - 9 balsai (-ų)
Mokslininko profesija. (2015 m. Gruodžio 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/mokslininko-profesija.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 23:54
×