Mokslinis tiriamasis darbas Mažoji Lietuva Kristijono Donelaičio „Metuose“


Įžanga. Kristijonas Donelaitis – Mažosios Lietuvos kūrėjas. Mažosios Lietuvos gamta K. Donelaičio poemoje „Metai“. Mažosios Lietuvos žmogus ir jo aplinka. Išvados. Mokslinio tiriamojo darbo tezės. Šaltiniai.

„Metuose“ daug dėmesio yra skiriama gamtai, todėl poemoje yra detaliai vaizduojamas Mažosios Lietuvos provincijos kraštovaizdis. Poemoje parodoma gamtos svarba būrams. Kasdienį būrų gyvenimą visur lydi gamtos vaizdai; gamta čia sudaro ne tik foną, kuriame nuolat veikia žmonės, bet yra susieta su žmonių gyvenimo įvykiais ir jų nuotaika. „Metų“ žmonės yra neatsiejami nuo juos supančios gamtos. Taip yra todėl, kad net nuo menkiausių gamtos permainų priklauso būrų darbai, gyvenimo būdas. Kristijonas Donelaitis atkreipia dėmesį į viską – atmosferą, fauną, florą. Gamta suvokiama būriškai – pagal būrų įpročius, jų gyvenimo būdą. Saulė taip pat atlieka svarbų vaidmenį būrų gyvenime. Ji - gyvybės žemėje palaikyloja, pavasarį pažadina ir atgaivina gamtą, vasarą vargina būrus, bet brandina javus, džiovina pašalius. Poemoje saulė galinga gamtos širdis, nuo kurios priklauso augalų, gyvulių ir žmonių egzistencija. Būrai keliasi ir ruošiasi į darbus kartu su saule, jos svarba taip pat parodoma ir naudojant personifikaciją. Poemoje Kristijos Donelaitis rašė: „Jau saulelė vėl atkopdama budino svietą/ Ir žiemos šaltus triūsus pargriaudama juokės“. Vėlyvą rudenį ir žiemą aprašomas saulės ilgesys. Pavasaris- tai gamtos pabudimo metas, garsų, spalvų ir linksmybės bei pavasarinių darbų metas. Rudens lietūs liūdnai nuteikia būrą, bet kartu tai sotesnis metas, kai galima pasidžiaugti vasaros darbų vaisiais, pasisvečiuoti, paplepėti. Šis gamtos pasikeitimų vaizdavimas leidžia poetui kalbėti apie priešingybes, kurti įvairiapusį būrų gyvenimo paveikslą. Gamtos kaita kartu simbolizuoja žmogaus amžių, greitai praslenkančius gyvenimo tarpsnius. Gamtos ir žmogaus paralelė atskleidžia poeto gilų susimąstymą dėl gyvenimo trapumo. Žmogaus gyvenimas viename „Metų“ epizode yra lyginamas su pumpuru. Toks palyginimas rodo visko, kad gyva, laikinumą. Poemoje yra ir kitų gamtos vaizdų, kurie yra gretinami su žmogaus gyvenimu, suteikiant jiems alegorines reikšmes. Pagal pasakėčios avyzdį didelę gamtos vaizdų dalį lydi pamokomas apibendrinimas, „moralas“. Pavyzdžiui, iš pradžių gėrimasi lakštingalos balsu, po to kalbama aie pilką, neišvaizdų jos rūbą, kuris lyginamas su skurdžiu būrų apdaru. Šis palyginimas virsta pamokymu būrams – kukliai atrodanti, bet puikų balsą turinti lakštingala laikoma sektinu pavyzdžiu. Tai taip at yra ir priminimas, kad neišvaizdus, lyg paprastas būras, paukštis yra vertas ypatingo pagyrimo už savo giesmes.

  • Lietuvių kalba Tyrimas
  • Microsoft Word 31 KB
  • 2014 m.
  • 9 puslapiai (2326 žodžiai)
  • Roberta
  • Mokslinis tiriamasis darbas Mažoji Lietuva Kristijono Donelaičio „Metuose“
    10 - 4 balsai (-ų)
Mokslinis tiriamasis darbas Mažoji Lietuva Kristijono Donelaičio „Metuose“. (2014 m. Lapkričio 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/mokslinis-tiriamasis-darbas-mazoji-lietuva-kristijono-donelaicio-metuose.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 17 d. 13:02
×