Mokslo raidos faktoriai


Įžanga. Mokslo samprata. Senasis akmens amžius. Naujasis akmens amžius. Geležies amžius. Viduramžių mokslas. Renesanso laikotarpio mokslas. XVIII – XIX amžiaus mokslas. XX amžiaus mokslas. Kasdieninis ir mokslinis žinojimas. K. Popperio mokslo raidos koncepcija. Kūno mokslo raidos samprata. Lakatoso mokslinio tyrimo programos esmė. P. Feuerabendo metodologinio anarhizmo esmė. Išvados. Naudota literatura.

Šiuolaikinėje epochoje žmonija įeina į bendrą socialinių, kultūrinių, ekonominių, politinių ir kitų ryšių sistemą. Iš to išplaukia žmogiškosios vienybės stiprėjimo faktas, šiuolaikinė žmonija yra nauja supersistema, susijusi bendru likimu ir bendra atsakomybe. Pasaulinių problemų atsiradimas, pavojaus ir jų pasekmių didėjimas iškelia naujus uždavinius mokslui, prognozuojant ir ieškant sprendimo būdų. Neretai mūsų dienomis galima išgirsti tvirtinimų, jog mokslas tampa paskutiniuoju neištirtų civilizacijos procesų paaiškinimu. Mokslinės problemos atsiduria daugelio publikuojamų straipsnių, besikuriančių šalies analitinių centrų, specialiai kuriamų žurnalų dėmesio centre.

Kaip pažinimo forma mokslas atsirado Naujaisiais laikais, veikiant visuomeniniams istoriniams ir socialiniams kultūriniams veiksniams. Mokslo raida ir šiandien suprantama kaip natūralus procesas, kurio metu vyksta nuolatinis žinių kaupimas, t.y. žinios vis papildomos. Buvo manoma, kad mokslo žinios baigsis, tačiau kada bus tokia riba niekas teigti nedrįsta. Šis poržiūris pripažino, kad mokslo raida yra ne tiek žinių kaupimo, kiek mokslo teorijų kaitos procesas. Mokslo teorijos ne tik paneigiamos, bet ir pertvarkomos, tikslinamos. Mokslo raidą reikėtų traktuoti ne kaip viena kitą atmetančias, bet kaip viena kitą papildančias.

  • Filosofija Referatas
  • Microsoft Word 40 KB
  • 2013 m.
  • 17 puslapių (4840 žodžiai)
  • Universitetas
  • Audrius
  • Mokslo raidos faktoriai
    10 - 4 balsai (-ų)
Mokslo raidos faktoriai. (2013 m. Spalio 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/mokslo-raidos-faktoriai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 23 d. 05:01
×