Mokyklos nelankantys vaikai referatas


Mokyklos nelankymo priežastys. Visuomenėje glūdinčios nenoro lankyti mokyklą priežastys. Mokyklos nelankymo pasekmės vaikams. Išvados. Naudota literatūra.

Šiandien sudaromos sąlygos visiems įgyti reikalingą pamatinį gebėjimų, žinių, socialinių įgūdžių bei praktinio veikimo galių pagrindą, mažinamas skurdas, socialinė atskirtis, įgyvendinamas teisingumo principas bei padedama asmeniui įgyti atsparumo įvairioms socialinio blogio apraiškoms. Mokykla orientuota padėti žmogui įgyti bendrąją – asmenybinę ir sociokultūrinę – brandą. Ji ugdo asmenį visapusiškai, plėtodama visuomeninę, kultūrinę bei pilietinę kompetenciją.

Ugdymo tikslai, žmogaus raidos galimybės nulemia žmogaus kaip asmenybės tapsmą. Žmogaus sąmonė formuojasi skirtingų interesų, padėčių pažiūrų į gyvenimo sąlygas ir socialinę aplinką, žmogaus dalykinio bendravimo ir bendradarbiavimo procese.

Šiandien daugiausia nerimo kelia lygių švietimo galimybių užtikrinimas. Daugėja jaunų žmonių, nelankančių mokyklų, didėja vaikų ir paauglių turinčių nepakankamą mokymosi motyvaciją, dažnėja socialinės atskirties faktai ir kiti neigiami reiškiniai. Daroma pažanga nesugeba užtikrinti, kad mažėtų problemiškų atvejų skaičius. Netgi priešingai, galima teigti, kad skirtumai tarp didžiosios jaunimo dalies ir vis daugiau sunkumų patiriančių vaikų nenumaldomai didėja. Didėjančios socialinės problemos sąlygoja visuomenės kultūrinių, dvasinių ir moralinių vertybių nuosmukį.

Taigi mokyklos nelankymą dažniausiai sąlygoja ne viena kuri priežastis, o visas jų derinys. Todėl pagalbos procesas ilgas ir sudėtingas. Socialinis pedagogas (darbuotojas) turi dirbti ne tik su mokiniu, o su visa sistema: tėvais, mokytojais, klasės draugais, norėdamas pasiekti teigiamų pokyčių.

Vengimą lankyti mokyklą išprovokuoja: nepakankami gebėjimai, mokymosi motyvacijos stoka, adaptacijos sunkumai, psichosocialiniai sutrikimai, žemas šeimos socialinis statusas, netikusios vertybinės orientacijos. Nuolatos patiriant nesėkmes, formuojasi bloga nuomonė apie save, atsiranda nepilnavertiškumas, pripažinimo baimė, nepasitikėjimas savimi ir kitais, kartais kyla mintys apie savižudybę ir jos bandymai. Norėdami kompensuoti išgyvenimus, moksleiviai nukreipia aktyvumą į kitas sferas, kuriose gali pasijausti pilnaverčiais (nusikalsdami, susiburdami į gaujas ir kitokias grupuotes). Paramą dažniausiai atmeta.

Bendraamžių grupės įtaka. Bendraamžių grupę sudaro nebūtinai to paties amžiaus žmonės: jų amžius gali skirtis keliais metais. Juos jungia bendra psichologinė – vertybinė orientacija. Paauglių grupės veiklą ir stilių lemia subkultūra, kurioje ta grupė funkcionuoja. Dėl įvairių priežasčių vaikai gali būti įtraukiami į rizikos grupę. Konfliktuojant su aplinkiniais, nuolat jaučiama įtampa. Neretai norėdami atsipalaiduoti, jie pradeda rūkyti, vartoti alkoholį ar net kvaišalus.

Ypatingai stipri bendraamžių grupės įtaka pasireiškia tada, kai vaikas negauna pakankamai dėmesio šeimoje, mokykloje. Suaugę žmonės patys pastato sieną tarp savęs ir vaiko netinkamai reaguodami į vaiko, blogus poelgius (grasina, įsakinėja, gėdina, pamokslauja, moralizuoja, kritikuoja ir pan.). Kiekvienas pedagogas turėtų suvokti – jei vaikas pradeda netinkamai elgtis, pirmiausia reikia išsiaiškinti priežastis, nes dažniausiai netinkamą vaiko elgesį įtakoja problema, kuri yra labai svarbi ir skausminga vaikui.

Asocialiose grupėse atsiveria plačios veiklos galimybės – su rizikos elementais, ekstremaliomis situacijomis, neįprasta ir paslaptinga kriminaline romantika ir t.t. Visa tai padeda kompensuoti patiriamas nesėkmes mokymosi procese ir užsitikrinti minimalų psichologinį komfortą. Asocialių grupių draugystė ir ištikimybė retai tvirta ir ilgalaikė. Čia greitai nusistovi griežtos tarpusavio sąveikos taisyklės, kurios privalomos kiekvienam grupės nariui. Tokiose grupėse vyksta atvira ir žiauri kova už būvį. Be to, asociali grupė, labiau negu kitos grupės, kontroliuoja savo narių elgesį ir neleidžia jiems lengvai pasitraukti

  • Microsoft Word 29 KB
  • 2015 m.
  • 16 puslapių (3673 žodžiai)
  • Mokykla
  • Sandra
  • Mokyklos nelankantys vaikai referatas
    10 - 10 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Mokyklos nelankantys vaikai referatas. (2015 m. Kovo 29 d.). https://www.mokslobaze.lt/mokyklos-nelankantys-vaikai-referatas.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 15 d. 13:46
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo