Mokyklų lytinio švietimo vaidmuo jaunimo lytinei savimonei


Įvadas. Teorinė dalis. lytinio švietimo įžvalgos. Lytinio švietimo įtaka jaunimo lytinei elgsenai. Paauglių ankstyvų lytinių santykių priežastys. Jaunimo požiūris į lytinį švietimą mokyklose. Tyrimo strategija ir respondentų atranka. Anketinės apklausos rezultatų analizė. Išvados. Literatūros sąrašas. Priedai.


Šiandieninėje visuomenėje paauglių seksualinė patirtis vis ankstėja. Tai įtakoja rimtų socialinių, sveikatos, demografinių, ugdymo ir kitų problemų atsiradimą. Šeima ir mokykla susiduria su iššūkiu kaip išugdyti jaunąją kartą prasmingam ir savarankiškam gyvenimui. Vis didėjantis įvairios informacijos pasiekiamumas internete, televizijoje dažnai iškreipia tradicines šeimos vertybes bei įsitikinimus. Vis labiau propoguojami “vienos nakties nuotykiai”, seksas ne santuokoje, gyvenimas kartu “susimetus”.

Jaunimas yra valstybės ateitis, todėl svarbiausia tėvų ir pedagogų pareiga yra užtikrinti kiekvieno vaiko saugų brendimą, laisvę reikštis, tobulėti bei augti kaip asmenybei. Norint tai pasiekti, būtina pasirinkti teisingus ir vertingus ugdymo kriterijus, kurie padėtų sukurti šeimoje ryšius, pagrįstus ilgalaike atsakomybe, pagarba, pasitikėjimu ir atsidavimu. Šalies švietimo ir sveikatos sistemoje intensyviai ieškoma būdų, kaip sumažinti paauglių nėštumų skaičių, paauglių abortų skaičių, lytiškai plintančių lygų plitimą. Šie trys neigiamą ir nepataisomą žalą asmens gyvenimui darantys veiksniai yra ankstyvos jaunimo seksualinės patirties pasekmė, kuria neretai bandoma spekuliuoti arba iš jos pasipelnyti neatsižvelgiant į vaiko psichinę bei fizinę sveikatą. Anot Maldeikio, 2012, ankstyvi seksualiniai santykiai kenkia brandžios paauglio asmenybės vystymuisi. Seksualumas, realizuojamas be stiprių dvasinių išgyvenimų, sutrikdo asmenybės fizinio, psichinio ir dvasinio vystymosi darną. Todėl tiems pedagogams, kurie pasiryžta ugdyti ar šviesti jaunimą yra labai svarbu tiksliai įvardinti tikrąsias ankstyvų lytinių santykių priežastis bei pasekmes, kritiškai vertinti situaciją, siūlomas lytinio švietimo programas ir į visa tai atsižvelgus susikurti tinkamą sistemą, kuri padėtų kiekvieną jauną žmogų ugdyti tvirta ir dora asmenybe, kuri suvokia šeimos svarbą ir tikslą.

Vis ankstyvėjantys lytiniai santykiai tarp paauglių. Tai įtakoja vis didėjantį paauglių nėštumo, abortų skaičių bei lytiškai plintančių ligų plitimą.

Tikėtina, kad jaunimo požiūris į lytinį švietimą mokyklose gali skirtis. Dauguma tyrime dalyvavusių respondentų mano, kad lytinis švietimas reikalingas mokyklose ir, kad jis atlieka gan svarbų vaidmenį jaunuolio gyvenime.

Dauguma apklaustų respondentų mano, kad netinkamas ar nepakankamas lytinis švietimas yra viena iš labiausiai įtakojančių priežasčių, dėl kurių jaunimas pradeda ankstyvą lytinį gyvenimą. Ko pasekoje dažniau suserga lytiškai plintančiomis ligomis arba susiduria su neplanuotu nėštumu.

Lytinio švietimo tikslas – informuoti apie nėštumo, gimdymo, lytiniu keliu plintančių ligų, AIDS bei aborto riziką sveikatai.

Moralė yra aukščiausias matmuo. Iškeliama skaistumo vertė, vengiama gąsdinimo pasekmėmis. Siekiama paaiškinti kokia svarbi yra pagarba tiek savo, tiek priešingos lyties pokyčiams, lyčių skirtumams.

Išaukštinama dviejų žmonių santykiuose ir šeimoje svarba.

Informacija pateikiama subtiliai, nedviprasmiškai, išsaugojant kiekvieno vaiko drovumą ir privatumą (nenaudojami erotinio pobūdžio vaizdiniai)

Vaiko unikalumas neišskiriamas. Pamoka vyskta visai klasei. Neatsižvelgiant nei į vaiko lytį, nei ar jam prasidėjo brendimas, nei į jo būseną, savijautą ar požiūrį.

Nuolat gąsdinama pasekmėmis, siekiama įbauginti. Diegiamas neigiamas požiūris į nėštumą ir gimdymą, nėra lyčių lygiavertiškumo, labiau akcentuojama moteris.

Atsisakoma meilės konteksto. Skatinama laisvė saves nevaržyti, seksas pateikiamas kaip saviraiškos būdas.

  • Sociologija Analizė
  • Microsoft Word 85 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 21 puslapis (2986 žodžiai)
  • Kolegija
  • Raminta
  • Mokyklų lytinio švietimo vaidmuo jaunimo lytinei savimonei
    10 - 6 balsai (-ų)
Mokyklų lytinio švietimo vaidmuo jaunimo lytinei savimonei. (2016 m. Balandžio 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/mokyklu-lytinio-svietimo-vaidmuo-jaunimo-lytinei-savimonei.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 02:53
×