Molekulinė fizika ir termodinamika


Termodinamikos formulynas. Molekulinė fizika(9). Slegis aplink mus skaidres. Pagrindiniai molekulinės kinetinės teorijos teiginiai skaidrėse. Molekuline fizika ir termodinamika konspektas.

Molekulinės kinetinės teorijos pagrindiniai teiginiai. Idealiosios dujos. Dujų slėgis. Klaiperono – mendelejevo lygtis. Idealiųjų dujų būsenos lygtis. Molekulių judėjimo statistika. Maksvelo ir bolcmano pasiskirstymas. Vidinė energija ir jos kitimas.

Daugelis reiškinių (pvz. Brauno judėjimas) įrodo, kad molekulės yra labai mažos. Pvz. 1 mm3 tūrio alyvų aliejaus lašelis vandens paviršiuje pasklinda ne didesniame kaip 0,6 m2 plote. Galima spėti, kad didžiausią plotą užimantis aliejaus sluoksnis bus tik vienos molekulės storio. Aliejaus sluoksnio tūris V lygus jo užimamo ploto S ir storio d sandaugai:.

Iš čia sluoksnio storis, o kartu ir aliejaus molekulės matmuo lygus: Šiuolaikiniais prietaisais galima gauti atskirų atomų ir molekulių vaizdus aukso atomai.

Molekulių matmenys didesni už atomų. Pastarųjų skersmuo yra 10-8 cm eilės. PVZ. Jeigu sugniaužtą kumštį padidintume tiek, kad jis būtų lygus žemės rutuliui, tai tiek pat padidintas atomas būtų lygus kumščiui. Kadangi molekulės, labai mažos, tai jų bet kokiame makroskopiniame kūne yra labai daug. Kiek molekulių yra 1 g masės arba 1 cm3 tūrio vandens laše? Vandens molekulės skersmuo lygus maždaug 3·10-8 cm. Tada ji užims (3·10-8 cm)x3 tūrį.

Jeigu molekules sudėtume viena šalia kitos, tai jų skaičių laše rastume, visą lašo tūrį 1 cm3 padaliję iš vienos molekulės užimamo tūrio: Jeigu molekulės, kurias vienu įkvėpimu įtraukiame į plaučius, iškvėptos tolygiai pasiskirstytų Žemės atmosferoje, tai visi mūsų planetos gyventojai įkvėptų apytiksliai po dvi molekules, jau buvusias mūsų plaučiuose.

  • MS PowerPoint 341 KB
  • 2016 m.
  • 54 puslapiai (1913 žodžiai)
  • Aurimas
  • Molekulinė fizika ir termodinamika
    10 - 3 balsai (-ų)
Molekulinė fizika ir termodinamika. (2012 m. Spalio 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/molekuline-fizika-ir-termodinamika.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 22 d. 07:48
×