Molis


Įvadas. Kas yra molis, kokios jo fizinės ir mechaninės savybės? Keletas iš molio rūšių. Molio gavyba. Molio panaudojimas. Molio panaudojimas kosmetikoje ir medicinoje. Ar galima panaudoti molį nuo vėžio? Išvados. Šaltiniai.


Darbo tikslas : Išanalizuoti viena populiariausiu mineralų. Šis mineralas ne tik naudojamas statyboje, keramikoje, bet taip pat medicinje ir kosmetikoje. Pagrindinis darbo tikslas apibudinti moli,jo savybes , išteklius, gavyba bei panaudojima.

Argilitas – yra sutankėjęs molis, ku- ris vandenyje netyžta, nebrinksta ir yra neplastiškas. Argilitų spalva įvairi, struk- tūra pelitinė, tekstūra sluoksniuota arba tolygi, mineralinė sudėtis labai įvairi. Itin paplitę hidrožėrutiniai ir poliminerali- niai argilitai.

moliams būdingas plastiškumas, ku- ris padidėja įmaišant vandenį. molyje būna priemaišų, dažnai lemiančių ir jo spalvą. Nuo geležies oksidų ir hidroksi- dų moliai įgauna rudą ir raudoną spalvą, bitumingi būna juodos spalvos, karbona- tingi reaguoja su HCl.

Dūlant uolienoms karštame ir drė- gname klimate beveik visi cheminiai ele- mentai yra išnešami ir lieka molis, suda- rytas beveik vien iš aliuminio hidroksidų su molio mineralų, opalo, chalcedono, geležies junginių priemaiša. Jame Al2O3 kiekis siekia 50 ir daugiau procentų. To- kia uoliena, vadinama boksitu. Nuo mo- lio boksitas skiriasi tuo, kad nėra plas- tiškas. Boksitas susidaro ir persiklostant dūlėjimo plutai, kai aliuminio hidrok- sidas nusėda vandens telkiniuose. Tuo atveju jis turi mažiau priemaišų, būna sluoksniuotas, o kartais kaupiasi oolitų pavidalu.

Dažnai nuolaužinės uolienos sudarytos iš įvairaus dydžio dalelių. Tokios uolienos vadinamos pagal tų dalelių dydį ir kiekybinį santykį, pavyzdžiui, molingas aleuritas, aleuritingas smėlis, žvirgždin- gas smėlis. Plačiai naudojama statybinių medžiagų gamybai uoliena – žvyras yra gamtinis smėlio, žvirgždo, gargždo ir riedulių mišinys ir nelaikomas uolienos pavadinimu.

1.Didžiausi molio telkiniai plyti šiaurinėje Lietuvos dalyje apie Akmenę, Kuršėnus. Iš šių teritorijų karjerų molis tiekiamas daugeliui Lietuvos keramikos ir statybos įmonių.

3.Dėl gerų molio termoizoliacinių savybių molis plačiai naudojamas buityje ir statyboje: statomos krosnys, gaminami indai. Sumaišius molį su kitomis medžiagomis, dengiamos sienos ir stogai.

4.Dėl teigiamo poveikio odai- stangrina, gaivina, išveda toksinus- naudojamas kosmetologijoje.

5.Medicinoje naudojamas sąnariams gydyti. Dėl teigiamo poveikio gydant onkologines ligas vienodos nuomonės neprieita: vienų teigimu gydo vėžį, kitų mokslininkų nuomone, skatina vėžio vystimąsi.ŠALTINIAI

3. Giedrius Bičkauskas, Antanas Brazauskas,Arūnas Kleišmantas,Gediminas Motuza ,,Bendrosios geologijos pratybos”Vilniaus universiteto leidykla 2011

  • Geologija Referatas
  • Microsoft Word 206 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (2687 žodžiai)
  • Kolegija
  • Rugilė
  • Molis
    10 - 1 balsai (-ų)
Molis. (2017 m. Sausio 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/molis.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 20:16
×