Monetarizmas: laikotarpis, pradininkai ir pagrindiniai bruožai


Įvadas. Monetarinis – liberalusis ekonomikos modelis. Monetarizmo teorijos įsigalėjimo sąlygos. Monetarizmo kūrėjai. Milton Friedman biografija. Pagrindiniai monetaristų teiginiai. Išvados. Literatūros sąrašas.


XX a. šeštajame dešimtmetyje pradėjo formuotis dar viena šiuolaikinių ekonomikos teorijų srovė – monetarizmas. Jos atsiradimui didžiausią įtaką turėjo keinsizmo kritika ir atgimusi kiekybinė pinigų teorija.

Monetarizmas – ekonomikos teorija apie pinigų lemiamą vaidmenį svyruojančiame ekonomikos judėjime. Šios mokyklos atstovų dėmesio centre yra pinigų kategorijos ir pinigų – kredito priemonės (pinigų mechanizmas, bankų sistema, pinigų – kredito politika, valiutiniai santykiai), kuriais analizuojamas pinigų masės ir gamybos apimties ryšys. Tai bendra teorija, teigianti specifinį ekonomikos reguliavimo būdą, panaudojant kredito – pinigų santykius.

Ypatingas dėmesys į monetarizmo teoriją buvo atkreiptas XX a. 8-ojo dešimtmečio viduryje 9-ojo dešimtmečio pradžioje. Paaiškėjo, kad keinsistiniai metodai nebetinkami spręsti iškilusioms naujoms ekonomikos problemoms. Keinsas į ekonominės analizės dėmesio centrą pastatė pačią aštriausią XX a. vidurio problemą – nedarbo problemą. 8-ajame dešimtmetyje ekonomikos situacija pasikeitė, o svarbiausia problema tapo infliacijos reguliavimas. Infliacija didėjo, mažėjant gamybai, gilėjant struktūrinėms disproporcijoms. Manipuliavimas biudžetu tik stiprino infliaciją.

Vienu metu didėjo infliacija, mažėjo gamyba ir augo nedarbas. Susidarė anksčiau negirdėtas fenomenas, kuris buvo pavadintas stagfliacija (stagnacija plius infliacija). Infliacijos ir stagfliacijos priežastys buvo aiškinamos labai nevienodai. Buvo siūlomos prieštaringos priemonės, kaip išeiti iš šios situacijos. Daugelis manė, kad reikia reguliuoti paklausą, tačiau nesutarė, kaip tai daryti. Priemonės, skirtos ūkiniam mechanizmui lopyti, buvo ignoruojamos arba nukeltos dėl ilgalaikių ekonominės politikos programų. Keinsistinė ekonominės politikos formulė: tempai, užimtumas, stabilios kainos – neveikė. Reikėjo perkainoti vertybes ir ieškoti naujų receptų.

Monetaristinės teorijos atsiradimo ir vystymosi raida perėjo kelis etapus: pirmajame (6-asis dešimtmetis) suformuota permanentinių pajamų teorija, kuri vėliau tapo visos koncepcijos baze; antrajame (7-asis dešimtmetis) – suformuluota ūkinio ciklo monetaristinė teorija; trečiajame (8-asis dešimtmetis) - sukurta nominaliųjų pajamų koncepcija ir paaiškinta pinigų įtaka pagrindiniams ūkio sistemos parametrams. Taip pat kuo aštriausiai buvo kritikuojama Keinso ir jo pasekėjų teorija.

Apibendrintai, monetarizmas – tai teorija, kurioje ypatingas vaidmuo ekonomikoje skiriamas pinigams. Tai savotiškas atsakas į ilgalaikį ekonomikos teorijos pinigų veiksnio ūkio procesuose ignoravimą. Monetarizmo analizės centre – įvairiausio turto kategorija, apie kurią sukasi piniginių ir nepiniginių pajamų šaltiniai, ir turto išsaugojimo bei atgaminimo kaštų priežastys. Monetarizmo principai savo esme yra liberalizmo variantas, nes propaguoja verslo ir rinkos laisvę.

  • Microsoft Word 31 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (2207 žodžiai)
  • Kolegija
  • Daiva
  • Monetarizmas: laikotarpis, pradininkai ir pagrindiniai bruožai
    10 - 1 balsai (-ų)
Monetarizmas: laikotarpis, pradininkai ir pagrindiniai bruožai. (2018 m. Sausio 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/monetarizmas-laikotarpis-pradininkai-ir-pagrindiniai-bruozai.html Peržiūrėta 2019 m. Kovo 26 d. 18:09
×