Monopolijos Lietuvoje referatas


Monopolijos lietuvoje. Įvadas. Monopolijos atsiradimo priežastys. Rinkos jėga ir monopolinės kainos nustatymas. Monopolizacijos veiksniai. Monopolinė kaina. Monopolijos lietuvoje. Ab „lietuvos geležinkeliai“. Ab „orlen lietuva“. Ab „vst“. Išvados. Literatūros ir informacinių šaltinių sąrašas.

Vienas kraštutinis rinkos struktūros atvejis- tobuloji konkurencija, kai yra daug pardavėjų. Kitas kraštutinumas- monopolija, kai yra vienintelis pardavėjas. Terminas „monopolija“ yra graikų kilmės, susidedantis iš dviejų žodžių: „monos“ reiškia „vienintelis“ ir „poleo“ reiškia „parduoti“ [5;214]. Monopolijų gali būti įvairių: mažame miestelyje tai gali būti vienintelė parduotuvė arba stomatologijos klinika, valstybės mastu- vienintelė elektros, naftos, dujų ar telekomunikacijos paslaugų tiekėja. Būdinga monopolijos savybė- produktas yra unikalus ir neturi artimų pakaialų. Ir, žinoma, monopolininkas gali kontroliuoti prekės, esančios rinkoje, kainą. Vadinasi, monopolija turi rinkos jėgą ir, kitaip negu tobulos konkurencijos firma, gali nustatyti kainą [4;106]. Ir Lietuvoje yra monopolijos pavyzdžių, ir mums su tokio tipo įmonėmis dažnai tenka susidurti. Tai- stambios gamybos ir paslaugų įmonės, sukaupusios didžiulį kapitalą. Tad šio referato tikslas- remiantis mikroekonomikos literatūra, ekonomikos apžvalgomis, publicistiniais straipsniais ir įmonių veiklos ataskaitomis, išnagrinėti monopolinės rinkos veikimo mechanizmą, esminius principus, pasigiliti į Lietuvos monopolinių kompanijų veiklos principus, problemas, su kuriomis susiduriama, ir įvertinti monopolinės rinkkos efektyvumą ir poveikį vartotojų atžvilgiu.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 247 KB
  • 2013 m.
  • 15 puslapių (3373 žodžiai)
  • Universitetas
  • Aivaras
  • Monopolijos Lietuvoje referatas
    9 - 3 balsai (-ų)
Monopolijos Lietuvoje referatas. (2013 m. Gegužės 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/monopolijos-lietuvoje-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 02:44
×