Monopolijos Lietuvoje


Monopolija lietuvoje. Lietuvos monopolistai. Monopolines firmos lietuvoje. Monopolija referatas. Monopolijos pavyzdziai. Monopolines imones lietuvoje. Monopolija pavyzdziai. Monopolijos pavyzdziai lietuvoje. Monopolistai lietuvoje. Monopolija graiku kilmes zodis.

Įvadas. Monopolijos samprata. Natūrali monopolija. Diskriminacija kainomis. Monopolija lietuvoje. Išvados. Literatūros sąrašas. Konkurencinėje rinkoje įvairios firmos parduoda identišką produktą. Bet kuri firma, bandydama parduoti savo prekę brangiau už rinkos kainą, prarastų pirkėjus. Tam tikrą prekę monopolinėje rinkoje parduoda tik viena firma. Pakėlusi kainą ji praranda tik dalį, bet ne visus savo pirkėjus. Paprastai rinka vadinama monopoline, jeigu daugiau negu trečdalis pasiūlos tenka vienam gamintojui. „monopolija“ – graikų kalbos kilmės žodis, susidedantis iš žodžių: „monos“ – „vienintelis“ ir „poleo“ – „parduoti“. Firma, sukaupusi šiek tiek monopolinės galios, turi daugiau pasirinkimo galimybių, negu firma grynosios konkurencijos šakoje. Nes ji gali taikyti sudėtingesnes kainodaros ir gaminio pateikimo strategijas nei konkurencinės rinkos firma, taip pat – savo gaminį stengtis atskirti nuo varžovų parduodamų gaminių, kad dar labiau padidintų rinkos galią. Darbo tikslas:. Nustatyti, ar lengva sukurti monopoliją ir ją išlaikyti. Uždaviniai:. Išnagrinėti, kas yra monopolija, kokie jos bruožai. Apibūdinti natūraliąją monopoliją. Išanalizuoti monopolisto diskriminaciją kainomis. Pateikti konkrečių monopolijos pavyzdžių lietuvoje ir juos išanalizuoti. Rašant darbą buvo naudota: mokykliniai vadovėliai, aukštųjų mokyklų vadovėliai, enciklopedija, internetas bei firmos veiklos ataskaita.

Konkurencinėje rinkoje įvairios firmos parduoda identišką produktą. [6;386] [2;420] monopolija – graikų kalbos kilmės žodis, susidedantis iš žodžių: monos – vienintelis ir poleo – parduoti . [7;214].

Firma, sukaupusi šiek tiek monopolinės galios, turi daugiau pasirinkimo galimybių, negu firma grynosios konkurencijos šakoje. Nes ji gali taikyti sudėtingesnes kainodaros ir gaminio pateikimo strategijas nei konkurencinės rinkos firma, taip pat – savo gaminį stengtis rašant darbą buvo naudota: mokykliniai vadovėliai, aukštųjų momonopolija – tokia rinkos situacija, kai atitinkamoje rinkoje dominuoja kurio nors gamintojo produktai. Tai kraštutinis netobulosios konkurencijos atvejis. Monopolija nebūtinai yra didelė įmonė, bet ja gali būnėra artimų produkto pakaitalų, nėra nei vienos kitos panašų produktą siūlančios įmonės todėl monopolininkas gali kontroliuoti kainą, o pirkėjas yra priverstas pirkti iš jo arba išsiversti be norimos prekės.

Kliūtys kitiems patekti į rinką. Patekti į tokią rinką labai sudėtinga, nes arba reikia didelio pradinio kapitalo, arba specialiųjų leidimų, kuriuos išduoda valstybė. [6;165-166].

Kaip ir tobula konkurencija, monopolija yra retai sutinkama (tai du konkurencijos tobulumo ir netobulumo atvejai). Dar mažiau yra daugelį metų sugebančių išsilaikyti monopolijų. [6;166] kontroliuoti konkurenciją nėra lengva, todėl monopolijos kartais neišsilaiko. Suskilusios monopolijos pavyzdys gali būti deimantų pramonė. Šveicarijoje ir pietų afrikos respublikoje įsikūrusi de beers kompanija kontroliavo didžiąją dalį pasaulio deimantų gavybos. Ji supirkdavo visus nešlifuotus deimantus ir taip ribojo konkurentų įėjimą į rinką. Kai kainos būdavo mažesnės, de beers laikydavo deimantus saugyklose londone, o kai kainos padidėdavo, tai juos parduodavo. Tačiau viena australijos deimantų gamybos kompanija pradėjo nebeparduoti deimantų de beers, o ir rusija pradėjo tiesiogiai pardavinėti deimantus kitiems pirkėjams. Atsiradus konkurencijai, de beers tapo vis sunkiau ir sunkiau kontroliuoti pasiūlą, kol galiausiai ji paskelbė nebemėginsianti kontroliuoti pasaulinės deimantų rinkos. [5;87].

Iš tikrųjų gyvenime nėra labai lengva rasti monopolijų, nes dauguma verslų susiduria su vienokia ar kitokia konkurencija. Pavyzdžiui, vienintelė picerija miestelyje konkuruoja su maisto prekių parduotuve, prekiaujančiavienintelis pardavėjas atsiranda kontroliuojant tam tikrus išteklius, kurie dažniausiai yrkitas pavyzdys – patento turėjimas.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 57 KB
  • 2011 m.
  • 14 puslapių (2355 žodžiai)
  • Rafulka
  • Monopolijos Lietuvoje
    10 - 1 balsai (-ų)
Monopolijos Lietuvoje. (2011 m. Balandžio 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/monopolijos-lietuvoje.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 10:15
×