Monopolijos samprata ir monopolijos Lietuvoje


Įvadas. Netobuloji konkurencija. Tobulosios bei netobulosios rinkos skirtumai. Grafikų palyginimas. Monopolinė įmonė. Grynosios monopolijos prielaidos. Monopolinių įmonių nauda ir žala. Monopolinės įmonės Lietuvoje. Išvados. Literatūros sąrašas.


Monopolija (iš graikų kalbos: mono - vienas, polein – parduoti (vienas pardavėjas)) – tai padėtis rinkoje, tuomet kai egzistuoja tik vienas prekės arba paslaugos tiekėjas, tai yra vienas iš 3 netobulosios konkurencijos rinkos modelių.  Susiklosčius tokiai padėčiai konkurencijos nelieka, o visi pirkėjai tampa visiškai priklausomais nuo vienintelio pardavėjo, o parduodama paslauga arba produktas pakaitalo neturi. Dauguma valstybių stengiasi įstatymiškai riboti monopolijų kūrimąsi bei plėtimąsi, nes monopolinėje rinkoje gamintojas pats nustato kainą vartotojui, o pastarasis neturi kito pasirinkimo, todėl yra priverčiamas naudotis monopolisto paslauga arba preke. Valstybės ribodamos monopolijų veiklą stengiasi užtikrinti konkurenciją rinkoje. Įėjimas į rinką monopolinėje struktūroje sukelia dideles kliūtis, dėl kurių, įėjimas i monopolinę struktūra naujoms firmoms yra praktiškai neįmanomas. Kadangi monopolijos neturi konkurentų ir yra apsaugotos nuo konkurencinių jėgų, tai jos gali skirti mažiau dėmesio gamybos efektyvumo didinimui. Monopolinės firmos turi daugiau lėšų mokslo ir technikos pažangos puoselėjimui, tačiau šios firmos nėra suinteresuotos tai daryti, nes jų prekė yra vienintelė rinkoje ir pirkėjas privalės ją pirkti neatsižvelgdamas i jos kokybę. Tačiau technikos naujovės yra naudingos monopolijoms. Šios naujovės yra viena iš kliūčių, trukdančių naujoms įmonėms patekti į monopolistinę šaką. Technikos pažanga yra vertinama kaip jėga, padedanti palaikyti bei išsaugoti monopolizmą. Atvirkštinė padėtis, kai rinkoje daug pardavėjų, bet tik vienas pirkėjas, vadinama monopsonija.

  • Microsoft Word 83 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (1282 žodžiai)
  • Universitetas
  • Andriuha
  • Monopolijos samprata ir monopolijos Lietuvoje
    10 - 7 balsai (-ų)
Monopolijos samprata ir monopolijos Lietuvoje. (2016 m. Gegužės 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/monopolijos-samprata-ir-monopolijos-lietuvoje.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 08 d. 17:58
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo