Monopolinės rinkos bruožai monopolijos susiformavimo priežastys referatas


Ekonomikos referatas.

Įvadas. Monopolinės rinkos samprata. Monopolinės rinkos bruožai. Įmonių skaičius ir dydis. Produkcijos pobūdis ir gamintojo poveikis kainai. Įėjimo į rinką ir išėjimo iš jos sąlygos. Monopolijos susiformavimo priežastys. Monopolijos privalumai ir trūkumai. Išvados. Literatūra.


Jei įstatymai neprieštarauja, keli gamintojai gali susijungti į vieną firmą ir tokiu būdu užtikrinti sau rinkos galią, pakelti prekių kainą ir padidinti gaunamą pelną. Tačiau gamintojų susijungimai neužtikrina išsilaikymo rinkoje, nes aukštos prekių kainos skatina į rinką įsitraukti naujus pardavėjus, potencialius konkurentus (Paunksnienė, Liučvaitienė, 2009).

Ekonominė (atvira) neturinti monopolinių galių, monopolija kuriama horizontalios integracijos būdu, stipresniems rinkos dalyviams prijungiant ar įsigyjant silpnesnius rinkos dalyvius ir taip užimant visą rinką (Ginevičius, Krivka, 2008). Atviros monopolijos sąlygomis į rinką gali įeiti nauji konkurentai, todėl monopolijos tikslas yra išlaikyti puikų prekių kokybės ir kainos santykį. Atvira monopolija, pasinaudojusi masto ekonomija, gali gaminti produkciją žemesnė-mis nei tobulos konkurencijos įmonės sąnaudomis (efektyviau naudoti išteklius); vengdama potencialių konkurentų įėjimo į rinką, palaikyti deramą kokybės ir kainos santykį bei pakankamai gerai tenkinti vartotojų poreikius (Ginevičius, Krivka, 2008).

Natūrali monopolija susiformuoja tada, kai taikoma masto ekonomija. Kai kurių produktų gamybai yra reikalingi labai dideli pastovūs kaštai, todėl produkcijos apimtis, gaminanama minimaliais vidutiniais kaštais, gali būti pasiekta tik gaminant labai dideliais kiekiais. Kitaip tariant, reikalingi didžiuliai kapitaliniai įdėjimai, kurie atsiperka gaminant ir parduodant labai daug produkcijos, tačiau, norint parduoti labai daug, yra reikalinga didelė paklausa – dažniausiai visa rinkos paklausa. Tokių produktų gamyba sudaro palankias sąlygas monopolijos kūrimuisi (Paunksnienė, Liučvaitienė, 2009).

Monopolinės rinkos struktūra turi savų privalumų ir trūkumų. Ypač išryškėja monopolijos privalumai ir trūkumai lyginant šią rinką su tobulosios konkurencijos rinka. Didžiausias masto ekonomijos pranašumas yra gamybos suteiktis į vienas rankas, siekiant sumažinti vidutinius gamybos kaštus. Vienas gamintojas, gamindamas produktą ar teikiantis paslaugą, turi galimybę išplėtoti savo gamybos technologijas, kad gamybos kaštai būtų kiek galima mažiausi. Kai kuriose srityse monopolinė struktūra padeda išvengti tiekimo nepatogumų, pvz. papildomas komunalinių paslaugų pardavėjas keltų poreikį nutiesti papildomą tiekimo kanalą.

 • Ekonomika Referatai
 • 2016 m.
 • Lietuvių
 • Vaida
 • 9 puslapiai (1719 žodžių)
 • Universitetas
 • Ekonomikos referatai
 • Microsoft Word 43 KB
 • Monopolinės rinkos bruožai monopolijos susiformavimo priežastys referatas
  10 - 3 balsai (-ų)
Monopolinės rinkos bruožai monopolijos susiformavimo priežastys referatas. (2016 m. Rugsėjo 04 d.). http://www.mokslobaze.lt/monopolines-rinkos-bruozai-monopolijos-susiformavimo-priezastys-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 05:47