Monopolinės rinkos bruožai Monopolijos susiformavimo priežastys


Įvadas. Rinka ir jos funkcijos. Rinkos tipai. Rinkos struktūros modeliai. Tobulosios konkurencijos rinkos bruožai. Monopolinės konkurencijos samprata. Monopolija ir jos rinkos bruožai. Monopolijos atsiradimo priežastys. Išvados. Literatūros sąrašas.


Mikroekonomikos užsiėmimuose aptarėme daug ekonominių temų, tačiau aš norėčiau dar kartą bendrai prisiminti rinką ir jos struktūros tipus, o to pasekoje prieiti prie vienos iš keturių rinkos struktūrų modelių apžvelgti patį dalyką kaip konkurenciją, visos temos sampratą, išsiaiškinti pagrindinius ir esminius bruožus, kurie monopolinę konkurenciją išskiria iš kitų rinkos modulių.

rinka skatina mažinti prekių ar paslaugų gamybos kaštus. Tai reiškia, kad gamintojai, kurie išleidžia mažiausiai pinigų prekėms pagaminti, užsitikrina didesnes pajamas ir sėkmingai konkuruoja;

rinka efektyviai subalansuoja ekonomiką, likviduoja deficitą, pašalina gamintojų diktatą. (A. Jakutis ir kiti, 1999, 29,30 psl.)

finansų rinka, kuri atspindi finansinių lėšų paklausą ir pasiūlą. Joje veikia valiutų biržos. (SKOMINAS, V., 2000, 191 psl.)

Kiekvienas pirkėjas ir kiekvienas pardavėjas turi išsamią informaciją apie kainas ir produktą. (LIETUVOS JUNIOR ACHIEVEMENT, 1996, 65 psl).

Ši rinkos struktūra turi daugybę firmų, jai būdingas gaminių diferencijavimas. Produkto diferencijavimas (product differention) reiškia tik fizinius arba tik žmonių, paveiktų reklamos, įsivaizduojamus tam tikrus gaminio skirtumus ( reklaminiai įkalbinėjimai pirkti vienos firmos gaminį yra pagrindinė monopolinės konkurencijos savybė). Esant monopolinei konkurencijai, gamintojai ne ką gali kontroliuoti kainą. Jei vienos firmos gaminių kaina yra pernelyg didelė, lyginant su varžovų kainomis, tai toji firma neteks pirkėjų, tačiau pakliūti į tas pramonės šakas yra gana nesunku. Dažniausiai monopolinė konkurencija viešpatauja mažmenų prekyboje, kur pardavinėjami drabužiai, avalynė. O paslaugų srityse- restoranuose arba kirpyklose.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 423 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (1205 žodžiai)
  • Universitetas
  • Tautvydas
  • Monopolinės rinkos bruožai Monopolijos susiformavimo priežastys
    10 - 10 balsai (-ų)
Monopolinės rinkos bruožai Monopolijos susiformavimo priežastys. (2016 m. Gegužės 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/monopolines-rinkos-bruozai-monopolijos-susiformavimo-priezastys.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 26 d. 01:51
×