Moralė kaip antinatūra


Morale kaip antinatura analize. Moralė ir aistra.

Filosofijos esė. Moralė kaip antinatūra. Būna metas, kai visos aistros yra absoliučiai lemtingos, kai jos savo tamsiu sunkiu prislegia savo auką,- o vėliau, daug vėliau jos susituokia su dvasia, "įsidvasina". Tą pačią priemonę - išpjovimą, sunaikinimą - instinktyviai pasirenka kovodami su geiduliais tie, kurie yra pernelyg silpnavaliai, pernelyg išsigimę, kad sugebėtų juos apriboti. Pagaliau dar pasvarstykime, kaip naivu apskritai sakyti: "žmogus p r i v a l ė t ų būti toks ir toks! ".


Būna metas, kai visos aistros yra absoliučiai lemtingos, kai jos savo tamsiu sunkiu prislegia savo auką,- o vėliau, daug vėliau jos susituokia su dvasia, įsidvasina . Kadaise dėl aistros kvailybės pačiai aistrai buvo paskelbtas karas: buvo prisiekta ją sunaikinti,- visi senovės moraliniai monstrai šiuo atveju vieningai sutaria, kad il faut tuer les passions . Garsiausia formulė yra naujajame testamente , tame kalno pamoksle, kur, tarp kitko, į viską žiūrima anaiptol ne i š   v i r š a u s. Pavyzdžiui, kalbant apie lytiškumo naudą, sakoma: jei tave piktina tavo akis, išlupk ją ; laimei, joks krikščionis nesilaiko šio priesako. S u n a i k i n t i aistras ir geidulius tik tam, kad išvengtume jų kvailybės ir nemalonių jų kvailybės padarinių, šiandien mums atrodo tik ryškiausia kvailybės atmaina. Mes nesistebime dantų gydytojais, kurie i š r a u n a dantis, kad jie neskaudėtų. Kita vertus, reikia pripažinti banalią tiesą, kad iš tos dirvos, kurioje išaugo krikščionybė, visai negali būti išrauta aistros į d v a s i n i m o sąvoka. Juk žinoma, kad ankstyvoji bažnyčia su inteligentais kovojo dvasios skurdžių labui: kaip iš jos buvo galima tikėtis inteligentiško karo su aistra? - bažnyčia kovoja su aistra, ją išpjaudama bet kuriuo požiūriu: jos praktika, jos gydymas yra k a s t r a t i z m a s. Ji niekada neklausia: kaip sudvasinamas, išgražinamas, sudievinamas koks nors geidulys? - visais laikais discipliną ji suprasdavo kaip sunaikinimą (juslumo, išdidumo, valdžios troškimo, godumo, kerštingumo).

  • Filosofija Esė
  • 2010 m.
  • Vytautė
  • 2 puslapiai (1221 žodis)
  • Filosofijos esė
  • Microsoft Word 13 KB
  • Moralė kaip antinatūra
    8 - 1 balsai (-ų)
Moralė kaip antinatūra. (2010 m. Kovo 03 d.). http://www.mokslobaze.lt/morale-kaip-antinatura.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 19 d. 16:23