Morfologijos ir žodžių darybos klaidų taisymas


Vytauto didžiojo universitetas. Lietuvių kalbos katedra. Kristina Aleknaitė. Žodžių darybos ir morfologijos klaidų taisymas. Namų darbas. Bendrinė kalba ii kalbos kultūra. Dėstytoja Doc. Dr. Erika Rimkutė. Žodžių darybos klaidos. Pa -, su. Sudėtyje yra. Įeiti į kambarį. Į klasę. Ap -, iš -, pri -, su. Morfologijos klaidos. ( ut inis. ( ur inis. Optimalus nelaipsniuojami. Šiais internetiniais šaltiniais ir literatūra rėmiausi , taisydama žodžių darybos ir morfologijos klaidas.

2.Jeigu įlašinsiu kelis lašus į šampūną, ar nepakenks plaukams (t.y. ar plaukai netaps dar riebesni, sausesni ir pan.)?

Šampūnas negali pariebinti, pasausinti. Geriau šioje situacijoje vartoti būdvardžius - Ar plaukai netaps dar riebesni, sausesni (Kokie?) ?

Veiksmažodis - įeina, įeiti - gali būti naudojamas, kada kalbama apie įėjimą į kokią nors patalpą, tarkim - įeiti į kambarį, į klasę ir pan. Šiuo atveju, vietoj žodžio (veiksmažodžio) - Įeina, reikėtų vartoti - Sudėtyje yra.

Tai žodžių darybos klaida todėl, kad priešdėlis -da yra nevartotinas. Vietoje jo, geriau vartoti priešdėlį -pri. (nedavažiavus (= neprivažiavus))

Tai žodžių darybos klaida, todėl, kad priešdėlis -be, vartojamas asmens ypatybei reikšti. Šiuo atveju jis netinka, nes kalbama apie aplinkos veiksnius. Todėl ne - betvarkėj gyventi, bet - netvarkingai gyventi.

Žodžių darybos klaida. Neteisingai pavartotas priešdėlis su-. Čia turi būti priešdėlis į-. Taigi, ne - susigertų, bet - įsigertų.

Morfologijos (skaičiaus vartojimo) klaida. Kai daiktavardis yra abstraktus, reiškia neskaičiuojamus daiktus, vartojama vienaskaita: Ne - pardavimų vadybininkas, bet - pardavimo vadybininkas.

Būdvardžiai su priesagomis -(ut)inis, -(ur)inis nevartojami įvardžiuotine forma. Todėl, šiuo atveju turi būti - (būdvardis) vidurinė, o ne - vidurinioji.

  • Lietuvių kalba Analizė
  • Microsoft Word 350 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (1010 žodžiai)
  • Universitetas
  • Kristina
  • Morfologijos ir žodžių darybos klaidų taisymas
    10 - 8 balsai (-ų)
Morfologijos ir žodžių darybos klaidų taisymas. (2015 m. Lapkričio 25 d.). https://www.mokslobaze.lt/morfologijos-ir-zodziu-darybos-klaidu-taisymas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 19:43
×