Moteriški lytiniai hormonai ir jų vaidmuo reguliuojant menstruacinį ciklą


Įvadas. Moteriški lytiniai hormonai. Juos gaminantys organai. Moteriškų lytinių hormonų funkcijos. Kaip augant keičiasi lytiniai hormonai. Menstruacijų ciklas. Fazės. Hormonų svarba menstruaciniam ciklui. Menstruacijų ciklų sutrikimai dėl hormonų. Išvados. Naudota literatūra.


Moteriški lytiniai organai ir hormonai yra neatskiriama moters fiziologinė dalis. Moters lytiniai organai yra skiriami į vidinius ir išorinius. Jų funkcija yra reprodukcinė. Vidiniams priklauso kiaušidės, makštis, lytiniai takai, gimda bei pridėtinės lytinės liaukos. Išoriniams moters lytiniams organams priklauso gakta, lytinės lūpos, varputė, makšties prieangis ir Bartolino liaukos. Kiaušidėse – gaminami moteriški lytiniai hormonai. Hormonai, kaip estrogenas bei progesteronas, yra svarbiausi moters lytiniai hormonai. Taip pat moteriški lytiniai hormonai kaip liutropinas, folitropinas bei nedidelis kiekis testosterono yra reikalingi moters vystymuisi bei sklandžiam menstruacijų ciklui. Menstruacijų ciklas yra pasirengimas moters nėštumui, kuris pasikartoja kartą per mėnesį bei trunka 3–4 dienas. Menstruaciniame cikle yra 3 fazės: pirmoji – folikulinė, antroji – ovuliacinė ir trečioji – liuteininė. Šių fazių metu įvyksta visas menstruacinis ciklas, kurio sklandžiam vyksmui svarbūs moters lytiniai hormonai.

Moteriškos lytinės ląstelės bręsta bei moteriški lytiniai hormonai gaminami kiaušidėse. Kiaušidė yra porinė mišri lytinė liauka, turinti kiaušinėlius. Kiaušidė yra mažajame dubenyje, prisišliejusi prie šoninės jo sienos. Ją supa plačiojo gimdos raiščio užpakalinis lapas. Kiaušidės stromą sudaro jos balzganasis dangalas ir viduje esanti puraus jungiamojo audinio sankaupa, kurioje yra kraujagyslių ir nervų. Parenchima yra paviršiuje ir vadinama kiaušidės žieve. Kiaušidės gamina estrogeną, progesteroną, liutropiną, folitropiną bei nedidelį kiekį vyriško lytinio hormono – testosterono.

Estrogenas gaminamas kiaušidėse, neštumo metu – placentoje, taip pat nedidelius kiekius gamina antinksčių žievė.

  • Microsoft Word 409 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (1400 žodžiai)
  • Universitetas
  • Brigitttele
  • Moteriški lytiniai hormonai ir jų vaidmuo reguliuojant menstruacinį ciklą
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Moteriški lytiniai hormonai ir jų vaidmuo reguliuojant menstruacinį ciklą. (2017 m. Lapkričio 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/moteriski-lytiniai-hormonai-ir-ju-vaidmuo-reguliuojant-menstruacini-cikla.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 11 d. 11:16
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo